Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vinný, rozhodl britský soud v kauze bulváru. Cameron se omluvil

Média

  15:57aktualizováno  18:25
LONDÝN - Porota londýnského soudu shledala bývalého mluvčího britského premiéra Andyho Coulsona vinným z nezákonných odposlechů v době, kdy byl šéfredaktorem bulvárního nedělníku News of the World. Naproti tomu jeho předchůdkyně ve funkci Rebekah Brooksová byla viny zproštěna. Předseda vlády David Cameron po oznámení verdiktu se veřejně omluvil za to, že Coulsona zaměstnal.

Andy Coulson foto: ČTK

Opozičnímu předákovi Edu Milibandovi ale jeho omluva nestačí.

Proces s Coulsonem, Brooksovou a dalšími pěti osobami trval téměř osm měsíců a porota pak potřebovala téměř dva týdny, než se shodla na verdiktu ohledně viny či neviny souzených. Obžalováni byli mimo jiné z tajných telefonických odposlechů, uplácení a maření policejního vyšetřování.

Skandál vypukl v roce 2011 a vedl k tomu, že NoW po 168 letech existence zanikl. Na počátku aféry bylo zjištění, že novináři z NoW odposlouchávali hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Brooksová už tehdy nebyla šéfredaktorkou NoW, ale povýšila a vedla skupinu News International (NI), sdružující všechny britské listy mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Andy Coulson, bývalý šéfredaktor News of the World, přijíždí k soudu

Coulson v čele NoW vystřídal Brooksovou a vedl vlivný bulvární nedělník v letech 2003 až 2007. Pak nastoupil jako šéf komunikace Konzervativní strany a následně ve stejné funkci přešel po volbách v květnu 2010 za šéfem konzervativců Cameronem do premiérského sídla na Downing Street. Pod sílícím tlakem skandálu kolem odposlechů musel post premiérova mluvčího začátkem roku 2011 opustit.

Cameron: Bylo to špatné rozhodnutí

Cameron se v pondělí v předtočeném televizním vystoupení "zcela a upřímně" omluvil za to, že Coulsona najal. "Velmi lituji, že jsem Coulsona zaměstnal. Bylo to špatné rozhodnutí," řekl.

Premiér v roce 2011 v parlamentu prohlásil, že se omluví, pokud se ukáže, že mu Coulson lhal a o odposleších věděl. Jeho mluvčí dnes po oznámení verdiktu poroty uvedl, že slib předsedy vlády platí.

VÍCE ZDE:

Předseda opoziční Labouristické strany Miliband se ovšem podle agentury Reuters nechal slyšet, že úterní premiérova omluva nestačí, neboť "Cameron vnesl do srdce vlády zločin". Národu podle něj dluží podrobnější vysvětlení.

"Jsem přesvědčen, že to není jen závažná chyba úsudku. Poskvrnilo to vládu Davida Camerona, protože víme, že dává přednost svému přátelství s Rupertem Murdochem před tím, aby učinil správnou věc, pokud jde o Andyho Coulsona," prohlásil Miliband.

Při vyšetřování, které následovalo po odhalení odposlechů hlasové schránky unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové v červenci 2011, se potvrdilo podezření, že tuto praxi NoW prováděl už delší dobu. Její obětí se stali politici a další celebrity, včetně známých umělců, ale také oběti zločinů.

Rebekah Brooksová spolu s manželem Charliem před soudní budovou

Porota zprostila Brooksovou obvinění jak z odposlechů, tak z podplácení různých činitelů a z maření vyšetřování. Další tři obžalovaní - manžel Brooksové Charles, její bývalá sekretářka Cheryl Carterová a šéf bezpečnosti v NI Mark Hanna - byli zbaveni obvinění z "maření výkonu spravedlnosti". Podle obžaloby ukrývali důkazy.

Podezření z trestného činu nezákonných odposlechů byl zbaven i šestý spoluobžalovaný, další bývalý vedoucí redakce NoW Stuart Kuttner.

Porota musí podle AP ještě rozhodnout o vině či nevině Coulsona a bývalého královského reportéra NoW Clivea Goodmana, pokud jde o uplácení úředníků s cílem získat královské telefonní seznamy. Goodman byl za odposlechy hlasových schránek členů kráovské rodiny odsouzen v roce 2007 do vězení. Coulson, který byl v době těchto odposlechů šéfredaktorem NoW, tehdy tvrdil, že o ničem nevěděl a že Goodman jednal na vlastní pěst. Dnešní verdikt soudu prokázal, že tomu tak nebylo.

Autoři: ,