Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká firma vybudovala jednu z největších přehrad v Turecku. Stála téměř 13 miliard

Česká energetická skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře kompletně dokončila v Turecku výstavbu vodní elektrárny Alpaslan 2. Celková cena činila kolem 600 milionů dolarů (zhruba 12,8 miliardy korun). Jde o největší českou investici do vodní energetiky od roku 1989. foto: ČTK

Praha - Česká energetická skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře kompletně dokončila v Turecku výstavbu vodní elektrárny Alpaslan 2. Celková cena činila kolem 600 milionů dolarů (zhruba 12,8 miliardy korun). Jde o největší českou investici do vodní energetiky od roku 1989.V úterý to řekla mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.
  7:18

Alpaslan 2 se podle ní stal největší vodní elektrárnou skupiny. Zdroj má celkový instalovaný výkon 280 megawattů (MW), je vybaven dvěma turbínami o výkonu 110 MW a dvěma o výkonu 30 MW. „Jde o ideální rozložení z pohledu optimalizace výroby energie tak, abychom plně využívali potenciál přehrady i minimální ekologický průtok,“ řekl v úterý ředitel pro strategii a rozvoj Energo-Pro Jakub Fajfr.

Nová přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 je umístěna na řece Murat na východě země. Vodní plocha přehrady o rozloze činí 55 kilometrů čtverečních, což z ní dělá největší přehradu v Turecku provozovanou soukromým investorem a jednu z deseti největších přehrad v zemi. Pro porovnání, největší tuzemská přehradní nádrž Lipno má rozlohu asi 49 kilometrů čtverečních s instalovaným výkonem zhruba 120 MW.

Česká energetická skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře kompletně...
Česká energetická skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře kompletně...

Oběžná kola u velkých turbín elektrárny Alpaslan 2 mají průměr 3800 milimetrů (mm), u malých 1960 mm. Technickou zajímavostí podle firmy je, že velká oběžná kola byla vyrobena jako jeden velký odlitek – monoblok a následně opracována. Jde tak o největší oběžná kola Francisovy turbíny v Turecku vyrobená touto metodu, uvedla Hikelová.

Společnost začala s výstavbou hráze přehrady v září 2018 a dokončila ji za dva roky. Objem tělesa hráze je 9,05 milionu metrů krychlových. Stavělo se 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a na stavbě se podílelo až 1900 pracovníků.

Energo-Pro financovalo výstavbu převážně z vlastních zdrojů, v závěrečné fázi výstavby pak využilo 175 milionů dolarů (asi 3,7 miliardy korun) od konsorcia Mitsubishi Bank (MUFG) a státní České exportní banky s pojištěním od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP. „Jde o jedinečný úspěch českého investora v zahraničí, navíc v oblasti zelené energie. Tento projekt je unikátní i modelem financování, kdy byla vůbec poprvé lídrem klubu bank uznávaná mezinárodní banka MUFG,“ uvedl v úterý generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Elektrárna Alpaslan 2 byla připojena do sítě loni v říjnu, po úspěšné instalaci první Francisovy turbíny. Společnost Energo-Pro tak splnila všechny podmínky pro získání garantovaného dolarového tarifu, který platí od začátku letošního roku na prvních deset let provozu elektrárny.

Společnost Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. Po připojení nových tureckých elektráren Karakurt a Alpaslan 2 skupina vlastní a provozuje 38 vodních elektráren ve čtyřech zemích - v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice. Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků. Tesař je podle loňského žebříčku časopisu Forbes 23. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 9,4 miliardy korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!