Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volkswagen kvůli emisní aféře žalují švýcarští ochránci práv spotřebitelů

Ekonomika

  15:55
CURYCH - Švýcarská organizace na ochranu práv spotřebitelů SKS žaluje německý automobilový koncern Volkswagen kvůli jeho emisnímu skandálu. Požaduje odškodné pro zhruba 6000 lidí. Uvedla to v pátek šéfka SKS Sandra Stalderová.

Logo společnosti Volkswagen foto: Reuters

Volkswagen v září 2015 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

Soud nezastaví vyšetřování emisního skandálu VW

Německý ústavní soud zamítl žádost automobilky Volkswagen o okamžité přerušení práce zvláštního auditora, jehož úkolem je prošetřit kroky vedení podniku v emisním skandálu. Soud však zatím nerozhodl o stížnosti Volkswagenu, podle které jmenování zvláštního auditora porušilo základní práva podniku.

„Automobily, které byly při prodeji vychvalovány jako šetrné k životnímu prostředí, byly od počátku předražené,“ tvrdí SKS. Emisní skandál podle organizace navíc vedl k poklesu ceny těchto vozů na trhu s ojetinami, napsala agentura DPA.

Terčem žaloby SKS je kromě německé automobilky rovněž švýcarský prodejce automobilů Amag, který dováží vozy Volkswagen. SKS vychází z toho, že průměrná škoda způsobená emisním skandálem dosahuje 15 procent kupní ceny nových automobilů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat