10. ledna 2018 11:30, aktualizováno  13:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve švýcarském středisku uvízlo kvůli sněhu 13 tisíc turistů. Lavinové nebezpečí trvá

Turisté čekají na helikoptéru, která v úterý představovala jediný způsob, jak... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté čekají na helikoptéru, která v úterý představovala jediný způsob, jak... | foto: ČTK

BERN Švýcarské zimní středisko Zermatt, které bylo kvůli masám sněhu a lavinovému nebezpečí i s 13 tisíci turisty dva dny odříznuto od světa, by mohlo být ještě v průběhu středy dostupné po železnici. Oznámení obce, že první vlak vyjede ještě dopoledne, se však ukázalo být příliš optimistické.

Místní dráhy oznámily, že obnovení provozu zatím neumožňuje velké množství sněhu. Naděje svítá také pro tisícovky uvázlých turistů v italském alpském středisku Cervinia.

Od pondělí bylo v Zermattu uvězněno přibližně 13 tisíc prázdninových hostů. Několik desítek z nich se dostalo pryč v úterý díky vrtulníkům, které mají být pro naléhavé odjezdy k dispozici i ve středu. Většina hostů ale podle DPA zůstala a čekala na opětovné otevření sjezdovek.

Po dnech hustého sněžení a mlhy se ve středu lidé v Zermattu, který leží nedaleko ikonické hory Matterhorn, probudili do slunečného dne. V celém jihošvýcarském kantonu Wallis se zároveň snížilo lavinové nebezpečí.

Úřady se snažily místní tratě a komunikace zprovoznit s pomocí kontrolovaných odstřelů lavin a silničáři na odklízení sněhu pracovali i během jinak poklidné noci. „Pokud to počasí dovolí, mohly by být ještě dnes otevřeny silnice,“ citovala DPA ve středu policejního mluvčího.

Vlak měl vyjet ve středu před polednem

Obec ve středu původně oznámila, že první vlak vyjede v 11:15 SEČ. Provozovatel místní dráhy, společnost Matterhorn-Gotthard-Bahn, však oznámila, že trať nebude zprovozněna podle plánu a zatím zůstává uzavřena. Množství sněhu, které je nutné odklidit, je větší, než se čekalo. „Masy sněhu pocházejí z laviny z předchozích dnů a při předchozím průzkumném letu vrtulníkem nebyly rozpoznány,“ uvedla drážní společnost na svém webu.

Zavazadla turistů, kteří ze Zermattu odletěli vrtulníkem, bylo nutné zabalit do...
Zermatt zůstal kvůli sněhu dva dny odříznutý od zbytku světa.

S podobnými potížemi se potýká na druhé straně hranice také italské lyžařské středisko Cervinia, kde se ale podle agentury ANSA blíží konec dvoudenní izolace zhruba 5000 turistů, převážně ze zahraničí. Silnice do resortu pod horou Gran Becca má být zprovozněna také ještě během středy. Uzavřena byla v pondělí kvůli nebezpečí lavin.

„V průměru ji pokrývá metr a půl sněhu,“ řekl ANSA o silnici alpský průvodce Giuliano Trucco. „Bude možné ji používat brzy odpoledne,“ věří Trucco. V Sestriere zůstaly i ve středu uzavřené školy.

Ve všech alpských regionech Itálie přitom dál platí lavinové nebezpečí poté, co v piemontském Sestriere v noci na úterý lavina zavalila chodby a některé apartmány rezidence Le Bellevue. Zvlášť napjatá je situace v údolí řeky Aosta a v částech Piemontu, kde platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. V severní Itálii je v polohách kolem 2000 metrů nad mořem 80 až 130 centimetrů sněhu.

ČTK