Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrchní soud v Praze rozhodoval poprvé online. I přes komplikace bylo za půl hodiny hotovo

Právo

  7:00
PRAHA - Pandemie koronaviru vyhnala z jednací síně účastníky řízení a advokáty už i na pražském vrchním soudu. V polovině prosince si tato instituce poprvé v historii úspěšně vyzkoušela jednání přes internet.

V polovině prosince si pražský Vrchní soud poprvé v historii úspěšně vyzkoušel jednání přes internet. foto: Vrchní soud Praha

Poté co z reproduktoru zazněla výzva ke vstupu do soudní síně, vešli dovnitř jen zástupci médií. Advokáti se totiž k jednání připojili z různých koutů republiky pomocí webové aplikace. Historicky první online odvolací jednání v civilní věci tak mohlo začít.

Komplikace při spojení

Největším strašákem soudního senátu bylo přerušení spojení s advokáty či další technické problémy. Komplikace na sebe nenechaly dlouho čekat. Spojení se v pravidelných intervalech ztrácelo už při úvodním slovu právního zástupce z Břeclavi.

Předseda soudního senátu Roman Horáček, který je také místopředsedou civilního úseku pražského vrchního soudu, kvůli tomu jednání záhy přerušil a advokáta požádal, aby se pokusil své připojení k internetu vylepšit. Po krátké pauze už vše běželo bez problémů.

Jednání trvalo půl hodiny. Po něm následovala krátká porada senátu před vyhlášením rozsudku. Výzvu předsedy senátu, aby přítomní při jeho vyhlašování povstali, splnili bez otálení u svých počítačů dokonce oba advokáti.

První online jednání Vrchního soudu v Praze skončilo úspěšně. Do soudního spisu se vedle tradičního zvukového záznamu z jednání založí i CD zachycující obraz.

Ochrana zdraví, úspora peněz

Ambicí Vrchního soudu v Praze je, aby se online jednání stala přirozenou součástí jeho praxe. V době aktuální pandemie je jejich největší výhodou nejen ochrana všech osob přítomných v soudní síni před případnou nákazou, ale zejména výrazná úspora času i nákladů účastníků řízení a jejich právních zástupců na cestě k soudu a zpět.

Místopředseda civilního úseku pražského vrchního soudu zdůrazňuje, že k online jednání půjde přistoupit jen v některých případech. „Bude namístě, když předmětem odvolání bude výhradně posouzení právní otázky odvolacím soudem a účastníci řízení budou s tímto způsobem jednání souhlasit,“ vysvětluje Horáček.

Další online jednání proběhne u pražského vrchního soudu již v průběhu ledna příštího roku.

Autorka je mluvčí Vrchního soudu v Praze a asistentkou jeho předsedy.

Autor: