Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Právo

Vrchní soud zrušil konkurz i aukci Mladé fronty kvůli podjatosti soudce vůči společnosti

Sídlo vydavatelství Mladá fronta v pražských Modřanech. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil prohlášení konkurzu na vydavatelství Mladá fronta, a tedy i následný prodej v aukci. Důvodem je možná podjatost soudce Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení. Vyplývá to z rozhodnutí soudu v Insolvenčním rejstříku.
  15:44aktualizováno  19:09

Jak Mladá fronta, tak i časopis Týden patřící jednomu z věřitelů, Jaromíru Soukupovi, totiž v minulosti uveřejnily kritické články o Strnadovi. Soudce Strnad je z rozhodování ve věci Mladé fronty vyloučený a o řešení úpadku vydavatelství bude znovu rozhodovat jiný soudce soudu první instance. Vyjádření Soukupa i Strnada se zjišťuje. Vedení vydavatelství nechtělo aktuální situaci komentovat.

Vydavatelství Mladá fronta jde do aukce. Vyvolávací cena je 36 milionů korun

Soukup prostřednictvím své firmy Jaromír Soukup Consulting na jaře navrhoval, aby soud povolil reorganizaci Mladé fronty. Ten však návrh zamítl a poslal společnost do konkurzu. Soukup následně v odvolání označil soudce za podjatého. Důvodem měly být kritické články vůči Strnadovi v časopise Týden, který patří Soukupovi, a v magazínu Euro, který vydává Mladá fronta.

Zmíněné články byly vydány už loni, tedy před začátkem insolvenčního řízení s Mladou frontou. Kvůli článku v Euru poslal soudce Strnad podle odůvodnění verdiktu vrchního soudu loni v květnu Mladé frontě předžalobní výzvu. V ní se domáhal omluvy, odstranění článku a zaplacení 100 000 korun. Tyto okolnosti podle Vrchního soudu v Praze nasvědčují, že minimálně vztah Strnada vůči Mladé frontě vyvolává pochybnosti o nestrannosti soudce.

Vydavatelství Mladá fronta muselo opustit sídlo v Praze. Běžný provoz by měl zůstat zachován

Soudce Strnad podle vrchního soudu k tvrzením o své údajné podjatosti uvedl, že postupoval v řízení neutrálně. Strnad podle soudu tvrdil, že už mu články v Týdnu a Euru nevadí, protože je pro něj dostatečným zadostiučiněním omluva zveřejněná v jiném médiu - serveru Forum24, který o něm také napsal kritický článek. Takový argument ale podle vrchního soudu působí „značně nevěrohodně“. Jen stěží si lze za takového stavu představit, že by soudce ve věci postupoval zcela nezaujatě, doplnil soud.

Na začátku září po schválení soudcem Strnadem se konala elektronická aukce vydavatelství s vyvolávací cenou 36 milionů Kč, do které se přihlásili dva zájemci. Vítězná firma PP Partners Andreje Čírtka nabídla 50,1 milionu korun. Výbor věřitelů tuto částku odmítl jako nízkou a vyzval případné nové zájemce, že mohou do dneška navýšit nabízenou cenu nejméně o čtvrtinu.

„Jak jsem již sdělil, výsledek aukce sám o sobě nebyl rozhodující, a to se rozhodnutím vrchního soudu potvrdilo. Myslím, že pro Mladou frontu to není dobrá zpráva, protože protahování insolvence, ke kterému nevyhnutelně dojde, ji existenčně ohrožuje jako funkční podnikatelskou organizaci,“ reagoval na zrušení aukce Čírtek.

Soukupova Empresa Media chce koupit vydavatelství Mladá fronta, které je v insolvenci

Vydavatelství patří týdeník Euro a portál Euro.cz. Spolu s týdeníkem Euro vychází také Top speciály, lifestylové magazíny Esence a Hipster. Divize Online provozuje rovněž ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných on-line titulů. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových knižních titulů pro širokou veřejnost a odborníky ve zdravotnictví. Portfolio vydavatelství doplňují auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy, pro nejmenší děti časopis Puntík, magazín Maminčin Puntík a časopis Tečka pro děti od šesti let.

Majitelem vydavatelství je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů. Podle generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku provoz vydavatelství již dále nefinancovat.

Hospodaření Mladé fronty se podle údajů v obchodním rejstříku dlouhodobě pohybovalo v červených číslech, mírný zisk společnost naposledy vykázala v letech 2004 až 2007. Obrat firmy kolísal, pohyboval se v řádu vyšších stamilionů korun, například v roce 2016 to byla téměř miliarda, předloni 500 milionů korun. V roce 2018 Mladá fronta vykázala více než dvacetimilionovou ztrátu. V letošním prvním pololetí vykázala podle Novotného tržby zhruba 81 milionů.

Vizitka vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta (MF)

 • Mladou frontu minulý týden v elektronické aukci vydražila agentura PP Partners podnikatele Andreje Čírtka, a to za 50,1 milionu korun. Podnik se prodával očištěný o závazky, které vznikly před vyhlášením konkurzu. Čírtek poté řekl, že chce Mladou frontu stabilizovat. Vrchní soud nyní prohlášení konkurzu i následný prodej v aukci zrušil. Důvodem je možná podjatost soudce Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení.
 • Vydavatelství a nakladatelství navázalo na činnost předlistopadové organizace, která vydávala mimo jiné deník Mladá fronta. Se současnou Mladou frontou Dnes nemá nic společného. V nedávné minulosti Mladá fronta vedle knižních titulů vydávala řadu známých časopisů (včetně tradičních dětských titulů Sluníčko nebo Mateřídouška) nebo ekonomický deník E15. Nyní je jejím nejznámějším titulem ekonomický týdeník Euro, provozuje také portál Euro.cz.
 • V nabídce Mladé fronty nechybějí auto-moto, hobby nebo lifestylové magazíny, zdravotnické časopisy, pro nejmenší děti nabízí časopis Puntík, magazín Maminčin Puntík nebo časopis Tečka pro děti od šesti let. Divize Online provozuje ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných on-line titulů. Před letošním útlumem Mladá fronta ve své knižní divizi uváděla na trh kolem 250 titulů, a to jak pro širokou veřejnost, tak pro odborníky ve zdravotnictví.
 • V minulosti byla mediální nabídka pražského vydavatelství širší, před čtyřmi lety ale Mladá fronta velkou část časopisů a dalších titulů prodala do rukou skupiny Czech Media Investment (CMI) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Obchod se týkal například deníku E15 a anglického E15 Weekly, dále časopisů F.O.O.D., Betynka, Maminka, For Men, Computer nebo Lidé a země. Majitel deníků Blesk a Aha získal od Mladé fronty i tituly jako Moje psychologie či Moje zdraví a řadu webů.
 • Dosavadním majitelem Mladé fronty je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů. Loni v prosinci v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV řekl, že by se do ČR rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces. Savov v rozhovoru také prohlásil, že o jeho majetek usiluje firma Czechoslovak Group. Její zástupce Michal Strnad na dotaz DVTV pouze uvedl, že se těžko může k Savovovu tvrzení vyjadřovat.
 • Elektronická aukce byla důsledkem konkurzu, který byl na společnost vyhlášen letos v květnu; zástupci Mladé fronty u soudu neúspěšně navrhovali reorganizaci. V insolvenčním řízení se s pohledávkami přihlásilo více než 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů korun. Situaci zadluženého vydavatelství a nakladatelství letos v létě výrazně zkomplikovala náhlá výpověď z původního sídla v Modřanech, které podle médií ovládají lidé blízcí Savovovi.
 • Podle generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku provoz vydavatelství již dále nefinancovat. "Hospodářská situace se sice během posledních třech roků zlepšovala, ale přibližně 20 milionů korun, které jsme loni na podzim potřebovali na provoz, jsme už neměli," řekl nedávno Novotný webu Info.cz.
 • Hospodaření Mladé fronty se podle údajů v obchodním rejstříku dlouhodobě pohybovalo v červených číslech, mírný zisk společnost naposledy vykázala v letech 2004 až 2007. Obrat firmy kolísal, pohyboval se v řádu vyšších stamilionů korun, například v roce 2016 to byla téměř miliarda, předloni ale už jen necelých 500 milionů korun. V roce 2018 pak Mladá fronta vykázala více než dvacetimilionovou ztrátu.
 • V současné situaci se Mladá fronta potýká s dalším výrazným propadem tržeb, a to v řádu desítek procent. V letošním prvním pololetí vykázala podle Novotného tržby zhruba 81 milionů korun.
Autor: