Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejhlubší plynový vrt v Česku finišuje. S rizikem, že zůstane suchý, se počítá

Ekonomika

  17:20
Geologové a vrtaři ze společnosti MND dokončují nedaleko obce Krumvíř na Břeclavsku nejhlubší vrt v Česku za posledních třicet let. Projektovaná hloubka je 4 340 metrů, pracovníci by ji měli dosáhnout v druhé polovině června. Počítá se však s rizikem, že zůstane suchý.

Jde o průzkumný vrt, který otevírá nové možnosti pro objevení potenciálně významného ložiska ropy a plynu na jižní Moravě. Na místě pracuje vrtná souprava Bentec 350, která se zvládne dostat i šest kilometrů pod zem.

Vrtná osádka zde pracuje 24 hodin, sedm dní v týdnu, a to za každého počasí. Vrt by měl být dokončen v druhé polovině června a pak budou následovat analýzy, díky kterým se rozhodne, zda se začne s těžbou.

Průzkumný vrt Krumvíř 3 je v kategorii, která se označuje „High risk – high reward“. Počítá se s významným s rizikem, že vrt zůstane „suchý“. Zároveň se však sází na potenciálně velký výnos v případě nálezu uhlovodíků.

„V loňském roce jsme v Česku, Rakousku a na Ukrajině uskutečnili deset průzkumných a ověřovacích vrtů a v letošním roce jich v těchto třech zemích máme v plánu provést dvanáct a investovat 1,6 miliardy korun,“ říká Jana Hamršmídová, ředitelka MND Energy a členka představenstva MND Group. Jak dodává, MND je aktivní v těžbě nejen na Moravě.

„Dlouhodobě se nám daří kontinuálně zvyšovat objem těžby plynu na západní Ukrajině v oblastech Girská a Tynivská. Vloni jsme vstoupili také do Rakouska, kde se v rámci našeho nově vytvořeného společného podniku ADX podílíme na těžbě na ložisku Anshof,“ dodala.

Po službách je poptávka

Geologický výzkum v oblasti Krumvíře začal již v 70. a 80. letech minulého století, kdy proběhly geofyzikální průzkumy a takzvaná 2D seismická měření, na ně navázalo v roce 1990 modernější 3D seismické měření, které se pak v následujících letech doplňovalo pokročilejšími metodami.

Vrt Krumvíř 3 provádí odborníci ze společnosti MND DS, která působí jako vrtný kontraktor po celé Evropě. A v posledních letech se kromě ropy a zemního plynu zaměřuje i na geotermální hloubkové vrty. V loňském roce experti MND DS pracovali například v Itálii, Francii, Španělsku či Německu. Letos budou osádky MND DS působit v Německu, Maďarsku, Chorvatsku a Španělsku. A samozřejmě také na vrtech MND na Moravě.

„Vzhledem k cenám ropy a plynu na světových trzích cítíme v Evropě velkou poptávku po našich službách. V tomto roce proto vytváříme v zahraničí novou osádku, abychom tento zájem pokryli. Jde o zhruba třicet odborníků, kteří pracují v náročném prostředí s obrovským důrazem na bezpečnost,“ poukazuje ředitel MND Drilling and Services René Kachyňa.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...