Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Všechny řidiče čeká zdražení. Kvůli novému občanskému zákoníku

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Nový občanský zákoník zvedne ceny povinného ručení i havarijního pojištění. Stovky korun navíc si budou muset už příští rok připlatit všichni majitelé automobilů. Nová právní norma, která začne platit už na začátku ledna, totiž zruší tabulky, podle kterých zatím pojišťovny vyplácely náhrady za škody způsobené třeba při dopravních nehodách.
Řidič. Ilustrační foto.

Řidič. Ilustrační foto. foto: Reprofoto

Částky za odškodnění či bolestné, které rok od roku rostou, se ještě podstatně zvýší. Zatímco v roce 2000 činilo průměrné odškodnění za poškozené zdraví v důsledku automobilové nehody zhruba 150 tisíc korun, loni už přesahovalo půl milionu korun. Letos by měla částka vzrůst o dalších zhruba 25 procent.

Kdo o kolik zdraží

 • Kooperativa 15 %
 • Česká pojišťovna 10 %
 • Axa 15 %
 • Slavia 12–20 %
 • Uniqa 10–15 %
 • Allianz 10 %
 • ČSOB Pojišťovna 10 %
 • Generali 9–12 %
 • Česká podnikatelská pojišťovna 10 %

Podle expertů z branže zvedne nové opatření pojišťovnám výrazně náklady, které promítnou do cen povinného ručení i havarijního pojištění. „Kvůli novému občanskému zákoníku a dalším legislativním změnám vzrostou pojišťovnám náklady v povinném ručení až o 20 procent,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová a totéž tvrdí i samotné pojišťovny.

„Vliv novely občanského zákoníku je nepopiratelný a bude mít přímý dopad na likvidaci škod a řešení případných sporů,“ říká mluvčí České pojišťovny Jan Marek.

„Je zřejmé, že současné sazby povinného ručení jsou neudržitelné. Zvyšovat se budou od příštího roku a vždy v rámci výročí platby,“ říká Dagmar Koutská z tiskového oddělení Allianz pojišťovny s tím, že motoristé mohou čekat, že ceny se zvednou minimálně o deset procent. Stejné zdražení pak plánuje i Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna, Generali nebo třeba Česká podnikatelská pojišťovna.

U některých pojišťoven ale bude zdražení ještě vyšší. Třeba Kooperativa nebo Axa chtějí zvednout ceny povinného ručení o 15 procent, Slavia o 12 až 20 procent a Uniqua zvažuje deseti- až patnáctiprocentní zdražení.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

26.12.

27.12.

28.12.

 • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
 • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

 • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

„V průměru dojde ke zvýšení ceny o 10 až 15 procent. Ceny povinného ručení se však nebudou zvedat plošně, ale velmi individuálně podle škodní historie i škodní frekvence v posledním období,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Uniqua Eva Svobodová.

Kromě povinného ručení se ale řidiči musí od příštího roku připravit i na dražší havarijní pojištění. „Lze očekávat, že i ceny havarijního pojištění půjdou nahoru. Zdražení by však nemělo být nijak dramatické,“ říká mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Asociace pojišťoven odhaduje, že ceny by měly vzrůst o tři až pět procent, například Uniqua ale připouští zdražení až o 10 procent.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat