Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pronajmu byt, ale bez zvířat. Diskriminace, říká občanský zákoník

Ekonomika

  7:00aktualizováno  11:38
PRAHA - Pronajmu byt, zn.: jen k účelům bydlení, bez zvířat a se smluvní pokutou za pozdní zaplacení nájmu. S takovými podmínkami pronajímatelů bude od ledna konec. Nový občanský zákoník totiž posílí práva nájemců.
Pronájem bytu – ilustrační foto.

Pronájem bytu – ilustrační foto. foto: Shutterstock

V nájmu žije zhruba pětina všech Čechů. Ti si od ledna budou moci v pronajatém domě či bytě dovolit mnohem víc než dosud. Hlavní novinkou je například to, že nájemníci budou smět byt či dům využít k podnikání. Dosud bylo podnikání v bytě možné chápat jako hrubé porušení povinností nájemce a důvod k výpovědi.

Pokud se nájemce rozhodne v pronájmu podnikat, nebude k tomu potřebovat dokonce ani souhlas pronajímatele. Jedinou podmínkou je, aby jeho podnikatelská činnost nezpůsobila zvýšené zatížení nemovitosti.

A souhlas majitele nebude potřeba ani ve chvíli, kdy bude nájemce chtít část bytu, například nevyužitý pokoj, podnajmout další osobě. Podmínkou ale je, že nájemce v bytě sám trvale bydlí a že to majiteli nahlásí.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

26.12.

27.12.

  • Občanský zákoník uleví nájemníkům
  • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

  • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
  • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

  • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

Výjimkou je situace, kdy si pronajímatel ve smlouvě vyhradí, že jeho souhlas je k pronajímání části bytu nutný. I přesto ale například osobu blízkou nájemce nahlašovat nemusí a stejné je to i s osobami, které o nájemníka pečují.

„Od 1. ledna podle nového občanského zákoníku bude moci nájemce dát třetí osobě do podnájmu část bytu i bez souhlasu pronajímatele,“ potvrzuje Petr Šťastný z advokátní kanceláře Seddons.

Možnosti stavebního spoření

Porovnejte si nabídky na finančním trhu na Osobni.finance.idnes.cz

Srovnat nabídky Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Nájemníci budou ve výhodě, i pokud chtějí mít v bytě domácí zvířata. To dosud často nešlo, protože majitelé nemovitostí to mohli zakázat. Takové podmínky budou ale od ledna brány jako diskriminační a v nájemní smlouvě být nesmí. Další novinkou občanského zákoníku je skutečnost, že nájemní smlouva nesmí obsahovat ustanovení o smluvních pokutách.

Ty dosud byly nedílnou částí většiny smluv o pronájmu. Majitelé bytů si je mohli účtovat prakticky za jakékoliv porušení podmínek, nejčastěji ale za pozdní zaplacení nájemného nebo poplatků. Od ledna už ale bude ujednání o smluvní pokutě nepřípustné. I kdyby ho smlouva obsahovala, nájemce nic platit nemusí.

Klikněte pro zvětšení.

Výhodu pro nájemníky přináší nová právní norma i v oblasti oprav. Pokud bude v pronajatém bytě či domě potřeba něco opravit, bude majitel nemovitosti muset brát větší ohled na nájemníky a s některými druhy prací bude nájemce muset výslovně souhlasit.
Pokud by v bytě nebylo možné po dobu oprav bydlet, nájemce si najde náhradní bydlení, ale náklady mu musí proplatit pronajímatel.

Nový zákoník ale nemyslel jen na nájemníky, více práv dává i majitelům nemovitostí. Ti například budou moci nespolehlivým nájemníkům vypovědět smlouvu i bez dvouměsíční lhůty. A to v případě, že se hrubě proviní proti nájemní smlouvě. Takovým proviněním je například nezaplacení nájmu po dobu tří měsíců.

Pokud nájemce po dobu tří měsíců či déle nájem nezaplatí, může ho pronajímatel hned vystěhovat a na rozdíl od současnosti k tomu nepotřebuje rozhodnutí soudu a nájemníkům nemusí najít náhradní bydlení, jako tomu bylo dosud. Nově si navíc budou pronajímatelé moci naúčtovat i vyšší kauci než dosud. Maximální možná kauce dosahuje momentálně výše tří měsíčních nájmů. Od ledna to bude až šest měsíčních nájmů.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat