Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pronajmu byt, ale bez zvířat. Diskriminace, říká občanský zákoník

Ekonomika

  7:00aktualizováno  11:38
PRAHA - Pronajmu byt, zn.: jen k účelům bydlení, bez zvířat a se smluvní pokutou za pozdní zaplacení nájmu. S takovými podmínkami pronajímatelů bude od ledna konec. Nový občanský zákoník totiž posílí práva nájemců.
Pronájem bytu – ilustrační foto.

Pronájem bytu – ilustrační foto. foto: Shutterstock

V nájmu žije zhruba pětina všech Čechů. Ti si od ledna budou moci v pronajatém domě či bytě dovolit mnohem víc než dosud. Hlavní novinkou je například to, že nájemníci budou smět byt či dům využít k podnikání. Dosud bylo podnikání v bytě možné chápat jako hrubé porušení povinností nájemce a důvod k výpovědi.

Pokud se nájemce rozhodne v pronájmu podnikat, nebude k tomu potřebovat dokonce ani souhlas pronajímatele. Jedinou podmínkou je, aby jeho podnikatelská činnost nezpůsobila zvýšené zatížení nemovitosti.

A souhlas majitele nebude potřeba ani ve chvíli, kdy bude nájemce chtít část bytu, například nevyužitý pokoj, podnajmout další osobě. Podmínkou ale je, že nájemce v bytě sám trvale bydlí a že to majiteli nahlásí.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

26.12.

27.12.

 • Občanský zákoník uleví nájemníkům
 • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

 • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
 • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

 • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

Výjimkou je situace, kdy si pronajímatel ve smlouvě vyhradí, že jeho souhlas je k pronajímání části bytu nutný. I přesto ale například osobu blízkou nájemce nahlašovat nemusí a stejné je to i s osobami, které o nájemníka pečují.

„Od 1. ledna podle nového občanského zákoníku bude moci nájemce dát třetí osobě do podnájmu část bytu i bez souhlasu pronajímatele,“ potvrzuje Petr Šťastný z advokátní kanceláře Seddons.

Možnosti stavebního spoření

Porovnejte si nabídky na finančním trhu na Osobni.finance.idnes.cz

Srovnat nabídky Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Nájemníci budou ve výhodě, i pokud chtějí mít v bytě domácí zvířata. To dosud často nešlo, protože majitelé nemovitostí to mohli zakázat. Takové podmínky budou ale od ledna brány jako diskriminační a v nájemní smlouvě být nesmí. Další novinkou občanského zákoníku je skutečnost, že nájemní smlouva nesmí obsahovat ustanovení o smluvních pokutách.

Ty dosud byly nedílnou částí většiny smluv o pronájmu. Majitelé bytů si je mohli účtovat prakticky za jakékoliv porušení podmínek, nejčastěji ale za pozdní zaplacení nájemného nebo poplatků. Od ledna už ale bude ujednání o smluvní pokutě nepřípustné. I kdyby ho smlouva obsahovala, nájemce nic platit nemusí.

Klikněte pro zvětšení.

Výhodu pro nájemníky přináší nová právní norma i v oblasti oprav. Pokud bude v pronajatém bytě či domě potřeba něco opravit, bude majitel nemovitosti muset brát větší ohled na nájemníky a s některými druhy prací bude nájemce muset výslovně souhlasit.
Pokud by v bytě nebylo možné po dobu oprav bydlet, nájemce si najde náhradní bydlení, ale náklady mu musí proplatit pronajímatel.

Nový zákoník ale nemyslel jen na nájemníky, více práv dává i majitelům nemovitostí. Ti například budou moci nespolehlivým nájemníkům vypovědět smlouvu i bez dvouměsíční lhůty. A to v případě, že se hrubě proviní proti nájemní smlouvě. Takovým proviněním je například nezaplacení nájmu po dobu tří měsíců.

Pokud nájemce po dobu tří měsíců či déle nájem nezaplatí, může ho pronajímatel hned vystěhovat a na rozdíl od současnosti k tomu nepotřebuje rozhodnutí soudu a nájemníkům nemusí najít náhradní bydlení, jako tomu bylo dosud. Nově si navíc budou pronajímatelé moci naúčtovat i vyšší kauci než dosud. Maximální možná kauce dosahuje momentálně výše tří měsíčních nájmů. Od ledna to bude až šest měsíčních nájmů.