Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výrobce autobusů Iveco obnovil provoz, pro nedostatek dílů se nevyrábělo od konce března

Ekonomika

  9:08
Vysoké Mýto - Výrobce autobusů Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta na Orlickoústecku v pondělí obnovil provoz. Nevyráběl od 30. března pro nedostatek dílů, který způsobilo zastavení provozu továren kvůli koronavirové pandemii. Informovala o tom mluvčí firmy Katarína Němcová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Policie ČR

Firma zaměstnává kolem 4000 lidí, směnu v pondělí první skupina pracovníků zahájila v 6 hodin. Výrobce autobusů prodlužoval odstávku opakovaně, původně chtěl začít 14. dubna a pak 20. dubna, což se mu kvůli problémům s dodávkami komponentů a materiálu nepodařilo.

Evropa uvolňuje opatření proti koronaviru. Italové mohou na procházku, Německo jde do školy

„Dnes se výroba restartovala. S našimi dodavateli jsme v neustálém kontaktu, momentálně je situace stabilizovaná. Rádi bychom všechny objednávky do konce roku dohnali a našim zákazníkům autobusy, které si objednali, dodali,“ řekla Němcová.

Zaměstnanci, kteří byli při odstávce doma, si mohli vzít dovolenou a mít 100 procent mzdy, nebo zvolit takzvanou překážku v práci a dostávat 80 procent výdělku. Informace, která varianta u pracovníků převážila, mluvčí ještě nemá.

Iveco ve Vysokém Mýtě patří k největším zaměstnavatelům v regionu, je největší továrnou Iveco Bus, který je značkou koncernu CNH Industrial. Vysokomýtská firma loni vyrobila 4612 autobusů.

Světové problémy s díly mají či měly i jiné firmy v automobilovém průmyslu, které v Česku podnikají. Napříkla automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) prodloužila odstávku do 18. května, původně chtěla začít vyrábět od pondělí.

Škoda Auto zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března večer. Odstávku několikrát prodloužila. Zaměstnanci se do továrny vrátili v pondělí 27. dubna. Firma v ČR zaměstnává téměř 34 tisíc lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!