Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úterní LN: Zeman trucuje. Vzpurné rektory nezve na Hrad

Média

  0:20
„Zeman nezapomíná,“ dalo by se vepsat do prezidentské standardy, jež vlaje nad Pražským hradem. Podle zjištění LN tam prezident Miloš Zeman o státním svátku 28. října opět nepozve dva „zlobivé“ rektory.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Stejně jako loni „opomenul“ tytéž hodnostáře Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Do slavnostního dne zbývá jen týden, ale Hrad žádného z nich – na rozdíl od většiny kolegů – dosud nekontaktoval. „Ne, pozvánka mi nepřišla,“ řekl LN rektor Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity, která byla zřízena 28. ledna 1919 a je spjata s dějinami českého státu i s osobností prvního československého prezidenta. „Pokud něco nepřišlo pondělní poštou – a koukám, že nepřišlo –, tak jsem nic nedostal,“ řekl LN budějovický Libor Grubhoffer.

Až do loňska byli rektoři obou škol vždy zváni – prezidentem Havlem i Klausem. Zemanova „selekce“ vyvolala loni velké emoce; řada rektorů do Vladislavského sálu ze solidarity nepřišla. S oběma rektory má Miloš Zeman nevyřízené účty z minulosti. Jaké? A může to mít vliv na jejich další kariéry? Více v dnešních LN.

Autor: