Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rektor Bek mě urazil, proto jsem ho na ceremoniál nepozval, řekl prezident Zeman

Česko

  14:37aktualizováno  16:37
PRAHA - Proč prezident Miloš Zeman odmítl pozvat dva rektory na slavnostní udílení státních vyznamenání? První akademik pozvánku už jednou odmítl a druhý mě urazil, vysvětlil své pohnutky Zeman. Prezidentovy kroky vyvolaly odpor v akademické obci. Na pondělní ceremoniál tak většina rektorů nepřijde.

Prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA: Karel Pešek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje uvedl, že prezident na tuto akci zve své hosty. "Je logické, že prezident nepozve člověka, který už jednou odmítl jeho pozvání," řekl Zeman na brífinku v Roudnici nad Labem na adresu rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera, který se odmítl zúčastnit jmenování rektorů v Karolinu kvůli sporu o jmenování akademika Martina C. Putny.

ČTĚTE TAKÉ

Zároveň Zeman prohlásil, že jej rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek urazil, když zakázal jeho přednášku z obavy před předvolební agitací. "Na žádné z přednášek, kterou jsem měl na vysokých školách, jsem žádnou politickou agitaci nepředvedl. Jestliže rektor Masarykovy univerzity mou přednášku zakázal z důvodu, že bych ji zneužil k politickému přesvědčování, považuji to za urážku hlavy státu. Reagoval jsem tedy jeho nepozváním," uvedl Zeman.

Němcová si myslí, že jde o Zemanovu mstu

Nejen dva rektoři nedostali pozvání. Na Zemanovu pozvánku čekala marně i bývalá šéfka Poslanecké sněmovny a volební lídryně ODS Miroslava Němcová. Pozvání na slavnostní večer nedostala. A sama pro to má jediné vysvětlení: jde prý o mstu za to, že nepogratulovala členům Rusnokovy vlády při jejím jmenování na Pražském hradě.

"Myslím, že tohle je úplně primitivní pomsta za to, co jsem tehdy udělala. Připadá mi to úplně klukovské a hloupé. Ale v žádném případě mě to netrápí," řekla Němcová v dnešní předvolební debatě Českého rozhlasu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ale následně přišel s jiným vysvětlením. Pozvání od Zemana podle něj dostali jen předsedové stran. Zároveň se ale ohradil proti tomu, že Zeman nepozval na Hrad všechny rektory: "Na účet pana prezidenta musím říct, že pomsta není program. Pokud pozve rektory, má pozvat všechny."

 "Podle mého názoru by se do oslavy tohoto svátku neměly promítat aktuální politické boje," dodal v pořadu šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dva rektoři pozvánku neobdrželi

Prezident Zeman nepozval na Hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a hlavu Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Bek se postavil proti tomu, aby prezident před volbami promlouval ke studentům univerzity. Podle Beka by vystoupením těsně před volbami byla narušena politická neutralita univerzity. Pražský hrad důvody, proč Beka nepozval, nezveřejnil. Grubhoffer zase na jaře odmítl přijet na jmenování profesorů, protože mu vadilo, že Zeman odmítal jmenovat profesorem Martina C. Putnu. (Putnovo stanovisko k bojkotu oslav rektory čtěte ZDE)

ZDROJ: ČTK

Autoři: ,