Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlekaři na uplynulé zimě vydělali. Přišla včas a nadělila spoustu sněhu

Ekonomika

  14:23
PRAHA - Provozovatelé horských středisek v Česku jsou s končící zimou spokojeni. Lyžařská sezona začala leckde už počátkem prosince, tedy o měsíc dřív než v předchozí zimě, a bylo i dost přírodního sněhu. Řada vlekařů proto hodnotí letošní zimu jako jednu z nejlepších za poslední roky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli skiareálů.

ilustrační foto foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Za vydařenou hodnotí letošní lyžařskou sezonu například provozovatelé areálů v Ústeckém kraji. Oproti posledním letům se tam lyžovalo déle a podmínky výrazně zlepšoval i přírodní sníh. „Nebyly výkyvy v počasí, takže se nemuselo dosněžovat a lépe se upravovaly sjezdovky,“ vysvětlil starosta Horního Podluží na Děčínsku Karel Kopecký.

Důvod ke spokojenosti mají i vlekaři v Karlovarském kraji. „Zima začala brzo, byl krásný prosinec i leden a poměrně dobrý i únor,“ upozorňuje provozovatel areálu Bublava Jiří Lhota.

Pro areál Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy představuje současná zima jednu ze tří nejlepších sezon. „Přesná čísla zatím známa nejsou, ale překonáme hranici čtvrt milionu návštěvníků. Čechů v této sezoně na Hochficht dorazilo kolem 100.000,“ uvedl Martin Řezáč za areál Hochficht.

Pouze jako mírně nadprůměrnou hodnotí končící sezonu největší šumavský areál Ski&Bike Špičák v Železné Rudě. I tak ale středisko poprvé od zimní sezony 2012/13 pokořilo 100 dnů provozu a blíží se hranici 100 tisíc návštěvníků.

Spokojení jsou s končící sezonou skiareály v Krkonoších. „Oproti předchozím čtyřem zimám je letos nárůst návštěvnosti o deset až 15 procent,“ řekl ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek. Letošní zima se podle něj zařadila mezi „top sezony“.

Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn zaznamenalo meziroční nárůst počtu lyžařů o pět až deset procent. „Po letech se k nám vrátila zima, sněhové podmínky jsou i teď stále fantastické,“ nešetří chválou na letošní zimu Čeněk Jílek ze špindlerovského Skiareálu.

Podobně spokojený také Petr Prouza z lyžařského areálu v Deštném v Orlických horách. „Letošní návštěvnost byla po sezoně 2005/2006 druhou nejlepší v historii,“ řekl.

Letošní zima přála i níže položeným skireálům. „Tolik sněhu jsme opravdu nikdy neměli. Někdy ho ani nebylo kam dávat,“ chválí si správce střediska Monínec Jaroslav Krejčí.

Na Vysočině si díky dostatku přírodního sněhu po řadě let přišli na své kromě sjezdařů i běžkaři. V okolí Nového Města na Moravě se tratě v přírodě daly upravovat asi sedm týdnů, měřily i kolem 100 kilometrů.

Spokojenost vesměs panuje i na východě republiky. V Olomouckém kraji se podle odhadů majitelů lyžařských středisek zvedla návštěvnost v porovnání s předchozími lety o desítky procent. V některých areálech, jako například v Karlově, některé víkendy předčily dosavadní rekordy návštěvnosti.

„Letošní sezona byla po loňské špatné celkem dobrá, taková průměrná, řekl bych až nadprůměrná,“ bilancuje Jaroslav Vrzgula z beskydské střediska Ski Bílá. „Celý prosinec byl sníh, Vánoce vyšly,“ pochválil si.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...