Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Na sjezdovky připadl sníh, otevřely se další vleky

Cestování

  6:00
PRAHA - Na sjezdovky v Česku připadl v posledních dnech sníh. I díky tomu se rozjíždí další vleky a do hor míří více lidí. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů skiareálů. Stále ale převažuje hlavně technický sníh a pokrývka jen místy přesahuje půl metru.

Každá zapůjčená lyže nebo snowboard projdou pravidelnou servisní prohlídkou. foto: FOTO Südtirol Marketing

V Krkonoších jsou v provozu všechny páteřní lanovky a vleky všech středisek SkiResortu Černá hora - Pec, otevřeno je přes 27 kilometrů sjezdovek. Vlekaři však kvůli větru bojují s úpravou běžeckých tratí. V Harrachově je v provozu Delta a vleky Dopplik a Červené II., v Rýžovišti Modrá sjezdovka. Od rána ale platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

V Bedřichově v Jizerských horách jsou v provozu Dětský vlek a Poma na Malinovce, na Severáku sedm vleků a dva kilometry sjezdovek a přes čtyři kilometry na Tanvaldském špičáku. Na Ještědu jezdí tři sjezdovky.

Běžky i lyže

Na Šumavě zaplnily už koncem týdne areály tisíce lyžařů. Na Zadově obnovili 30 kilometrů běžeckých tras a díky novému sněhu připravují další lanovku na Churáňov. Na Lipně slouží pět kilometrů sjezdovek a protaženo je 19 kilometrů běžeckých tratí. Areál Ski&Bike Špičák dnes otevřel další sjezdovky, a nabízí tak čtyři z pěti hlavních. Čtyři vleky jezdí v areálu Nad nádražím, dva vleky nabízí areál Belveder. V nižších polohách jsou podmínky horší, ale jezdí se třeba v Kašperských Horách.

Krušnohorský Klínovec má nyní upraveno deset kilometrů sjezdovek včetně Jáchymovské s délkou tři kilometry. Na Božím Daru jezdí areály Novako i Neklid a jednu lanovku a dva pohyblivé koberce spustili v novém areálu Plešivec. V okolí Božího Daru jsou už sjízdné i běžkařské tratě, byť ještě nejsou naplno udržované. Na Bublavě se zatím jezdí na Malém a Středním Bleibergu, nejdelší lanovka Stříbrný potok čeká na více sněhu. Částečně je už otevřený areál Snowhill v Mariánských Lázních.

Vysoká návštěvnost

Na beskydském Trojáku je až metr sněhu. V okolí se objevilo i několik běžkařů, trasy však ještě upravené nejsou. V provozu jsou rovněž Razula, Kyčerka, Karolinka, Horní Bečva, Pustevny, Kohútka či Stupava. Poprvé se tento týden rozjel i vlek na svahu ve Zlíně. V moravskoslezské části pohoří si pochvalovali návštěvnost třeba vlekaři z v Bílé na Frýdecko-Místecku. Pokud vydrží dobré podmínky do konce týdne otevřou všechny sjezdovky. Zatím na jedné sjezdovce se lyžuje v Mostech u Jablunkova.

V Jeseníkách byly mimo jiné poprvé v sezoně spuštěny vleky na Ovčárně, nejvýše položeném středisku Česka. V provozu jsou také Branná, Petříkov, Ostružná, Kouty, Karlov i Hlubočky u Olomouce, navzdory nižší nadmořské výšce. I v Jeseníkách ale platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

V Říčkách v Orlických horách jsou již otevřeny všechny tři sjezdové tratě. Zlepšení podmínek hlásí i Skipark Červená Voda. Ve středních Čechách jsou v provozu vleky Šibeniční vrch u Prahy, Monínec na Příbramsku a Chotouň u Prahy, kde je dokonce až 100 centimetrů sněhu. Na Vysočině si koncem týdne mohli lidé vybrat ze 14 skiareálů, nejvíce sjezdovek je nyní otevřeno na Žďársku.

Autoři: ,