Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zvracení či 'lajna koksu' v přímém přenosu ČT? Čekal jsem to horší, říká moderátor

Média

  19:26
PRAHA - Pořad Tečka páteční noci, který odvysílala stanice ČT Art v pátek v noci, překonal řadu hranic veřejnoprávního vysílání. Hostem byla alternativní kapela Vanessa. Ve studiu se z Bible "šňupala lajna kokainu", zpěvák skupiny se úmyslně pozvracel a v publiku seděla nahá žena s lízátkem připomínajícím dámské přirození a robertkem v ruce. Podle moderátora pořadu Jiřího Havelky bylo vše v pořádku. "Proběhlo to standardně, docela bych si za tím stál," říká Havelka v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Čekal to prý i horší.

Hlavní tváře kapely Vanessa (zleva): Miroslav Papež, Samir Hauser, Jakub Horák a moderátor Jiří Havelka. foto: Reprofoto

Lidovky.cz: Pořad Tečka páteční noci nebyl, řekněme, úplně standardní. S jakými ohlasy jste se setkal?
Žádná vlna mě ještě nezasáhla, já jsem nikde nic nečetl. Od kamarádů jsem dostal SMS, že to bylo skvělý. Nějak jsem to zatím nezjišťoval, ještě jsem na to neměl čas, takže moc nevím. Asi nějaké negativní ohlasy budou, bylo to lehce nestandardní.

Vanessa a Tečka páteční noci

  • V pořadu Tečka páteční noci byla hostem extrémní kapela Vanessa, která dostála pověsti. Zpěvák skupiny Samir Hauser v úvodu pořadu několikrát na moderátora zařval "Jdi do pí**!" V publiku se celou dobu popíjel alkohol a lidé do kamery mávali umělými genitáliemi.
  • Hned na počátku "povídání o hudbě" se Hauser rozhodl, že si "teď dá lajnu na Bibli" a s pytlíku vysypal bílý prášek. Když se mu pokusila pobělenou knihu uzmout asistentka, osopil se na ni se slovy: "Počkej, počkej, co děláš?" Pak už se jen předklonil a šňupal. "To je samozřejmě všechno sranda, to je jenom mouka nebo cukr," snažil se situaci zachránit moderátor Jiří Havelka.
Samir Hauser si dává lajnu koksu z Bible.
  • Později během dalšího povídání vztyčil Hauser prostředníček, chvíli s ním vrtěl a pak si ho strčil do krku. Jeho zvracení televize zakryla jinými obrázky.

Na záznam pořadu se můžete PODÍVAT ZDE.

Lidovky.cz: Tak jinak. Jak jste se při moderování cítil? Zpěvák skupiny Vanessa Samir Hauser vám několikrát řekl "jdi do pí**!" Během pořadu také šňupal "lajnu koksu" a v publiku seděla nahá žena. Patří tyto prvky na veřejnoprávní program?
To je záměr Bruna Ferrariho alias Samira Hausera (zpěvák kapely Vanessa, pozn. red.). Viděl jsem jejich kabarety Zlatá kozačka, takže pro mě to žádný velký překvapení nebylo. Já jsem jim říkal (produkci České televize, pozn. red.), že jsou docela odvážný, že si je tam berou, že se tam budou dít nějaký věci. Ale Hauser tyto věci jede dokola. Myslím, že už to dávno není šokující. Necítil jsem se ani nijak blbě a čekal jsem to i horší. Pak se ale rozpovídali zajímaví a chytří lidé, například Jakub Horák z Vanessy. A Samir je prostě sebezničující člověk, ale je to všechno show. Takže i "jdi do pí**!" je součástí show. On má stylizaci postavy a tu jede, to je jako Borat. On jedinej to od 90. let drží. Nevím, kolik toho bylo v televizi vidět. A jestli to bylo pobuřující? To si můžeme říkat u pořadů od Večerníčku po politické debaty.

Lidovky.cz: Může být součástí přenosu veřejnoprávní televize i to, když si host strčí prst do krku a zcela záměrně začne zvracet?
Nevím, jestli to tam patří. Bylo ale jasný, že když si pozvete Vanessu a Samira Hausera, tak se pokusí o cokoli, aby nabořil hranice. Mně to přijde spíš srandovní, žádný hranice už dávno neruší. Sranda. Navíc už se ani nepoblil pořádně, protože už mu to nejde. Takže si jen dal Jamesona a trošku si tak jako ublinknul, nebyly to zvratky. Už to nemá tu sílu. Jistým způsobem to ale obdivuju, protože jsou tam i extrémně vzdělaní lidé, kteří jako vůbec první dělali elektronickou hudbu. Tam jde v první řadě o hudbu a jestli to chytne kontroverzi, tak Hauser bude jedině šťastnej. Ale mně už to na kontroverzi přijde slabé.

Lidovky.cz: Kdo vybírá hosty pořadu? Máte možnost do toho zasahovat?
Kdybych chtěl, tak asi jo, ale já jsem byl zatím nadšenej. Nemám čas ani chuť do toho zasahovat. Do Vanessy jsem nešel úplně nadšenej, ale podle mě to proběhlo standardně. Já bych si za tím dost stál, dramaturgie brněnské Tečky mi přijde dobrá, pokrývá menšinové žánry. Proč by jinak vznikl ČT Art?

Lidovky.cz: Je ale otázkou, jak se kapela prezentuje. Zdali tvorbou, tedy hudbou, anebo ve studiu šňupe lajnu kokainu a zvrací.
To je ale součást kapely. Třeba Marilyn Manson. O jeho hudbě se nikdo nebaví, všichni mluví o tom, kolik rozřezaných těl má na jevišti. Samir Hauser je postava, pro kterou je ta show hrozně důležitá. Popravdě řečeno je to jediná kapela, která od 90. let zpívá o drogách, znásilňování atd. Myslím, že si životně skutečně prošli peklem, že to není žádná hra. Už je to jen bezzubé. Dávat si lajnu koksu na svatý Bibli je jak ze špatného hororu.

Anketa

Patří podobná vystoupení, jaké předvedla kapela Vanessa, na veřejnoprávní obrazovku?

Ano. 2580
Ne. 2099

Lidovky.cz: Když ale Hauser začal zvracet, televize záběr střihla. Očividně tedy na něco podobného byla připravená. Proč si tedy kapelu Vanessa zvala, když věděla, jakou má pověst?
Pavel Jandourek (režisér pořadu Tečka páteční noci, pozn. red.), Kamila Zlatušková, všichni dramaturgové říkali, že tam nesmí být fetování atd. Já jsem ale přišel do studia a tam už všude byla atmosféra, že se budou dít strašný věci, že bude stříkat krev atd. Už tohle dělalo Samirovi dobře. Ale nic se tam nestalo. Samozřejmě že z prvního "Jdi do pí**!" jsem byl překvapenej, ale to on dělá na koncertě všem i na baru, to je součást show, není to nic osobního.