Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Home Credit na hongkongskou burzu nevstoupí

Home Credit odstoupí od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. foto: ČTK

Zástupci skupiny PPF, do níž patří společnost Home Credit, oznámili, že kvůli tržním podmínkám nepokračují v přípravách na vstup na hongkongskou burzu. Negativní sentiment v důsledku prodemokratických protestů, které Hongkong a jeho burzu ovlivňují, vedl investory, že ocenili Home Credit na nižší částku, než vedení firmy očekávalo.
  16:55

Poskytovatel spotřebitelských úvěrů, společnost Home Credit patřící do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, si rozmyslel vstup na hongkongskou burzu. V krátkém oznámení zástupci skupiny na konci listopadu uvedli, že nebudou pokračovat v přípravách kvůli tržním podmínkám. V Hongkongu již více než půl roku probíhají masové prodemokratické protesty, kterými je život ve městě zásadně ovlivněn. A týká se to i burzy. Negativní sentiment vedl investory k tomu, jak uvedla agentura Reuters, že ocenili Home Credit na nižší částku, než vedení firmy původně očekávalo.

Rozhodnutí Home Creditu, vzhledem k dění v Hongkongu, mnozí analytici očekávali. „Hongkongská burza byla velmi signifikantně zasažena politickými kroky, které vyvolaly masivní protesty. Investoři zcela logicky svůj kapitál nevystavují nebezpečí,“ uvádí analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel. A dodává, že globální finanční trhy jsou vysoce citlivé na jakékoli nejistoty, nepokoje a negativní zprávy. Investoři, pokud je něco zneklidní, směřují svůj zájem, a tedy i kapitál, na trhy, které jsou pro ně lépe čitelné.

Detailní informace

Agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsala, že Home Credit počítal původně s valuací kolem deseti miliard dolarů. Investoři ale společnost ocenili na zhruba 8,3 miliardy dolarů. „Nemohu potvrzovat konkrétní čísla z anonymních zdrojů Reuters,“ uvedl mluvčí Milan Tománek s tím, že skupina Home Credit byla potěšena silným zájmem mezinárodní investiční komunity.

Záměr skupiny Home Credit vydat akcie schválil kotační výbor hongkongské burzy na konci srpna na základě prospektu emitenta, který byl zveřejněn na stránkách burzy. V něm o sobě firma na několika stech stranách prozrazuje detailní ekonomické informace. Home Credit počítal původně s valuací kolem deseti miliard dolarů. Investoři ale společnost ocenili na zhruba 8,3 miliardy dolarů.

„Na druhé straně, a je to přirozené, jinak než tlakem na valuaci investoři sotva mohou dát najevo své nejistoty ohledně makroekonomického vývoje. Za této situace skupina rozhodla nepokračovat v procesu vedoucímu ke kotaci na burze,“ dodal Tománek. Záměr skupiny Home Credit vydat akcie schválil kotační výbor hongkongské burzy na konci srpna na základě prospektu emitenta, který byl zveřejněn na stránkách burzy. V něm o sobě firma na několika stech stranách prozrazuje detailní ekonomické informace.

Home Credit v prospektu uvádí, že loni působil na trzích s celkovou populací 3,4 miliardy lidí. Jde především o Čínu, Indii, země jihovýchodní Asie, ale také Rusko, Česko a Slovensko. Od založení v roce 1997 skupina obsloužila více než 123 milionů zákazníků, především z řad lidí, kteří nemají přístup k bankovním úvěrům. Čistý zisk skupiny loni dosáhl 433 milionů eur. Více než 60 procent z objemu poskytnutých úvěrů Home Creditu připadá na Čínu. Tam firma loni vykázala čistý příjem 179 milionů eur, což představuje více než 40procentní meziroční nárůst.

Licenci na poskytování spotřebitelských úvěrů v Číně získala firma v roce 2010 jako první zahraniční subjekt. Dnes má v zemi přes 52 milionů klientů a je jedničkou trhu. S Čínou jsou pro byznys Home Creditu spojená nemalá rizika. Ta vyplývají z ne vždy jednoznačné interpretace zákonů, z měnící se daňové legislativy a ze specifické role centrální čínské vlády. Ta zavádí opatření, aby podpořila ekonomický růst.

Kritika úrokových sazeb

„Taková opatření mohou být přínosem pro čínské hospodářství, ale mohou vést ke snížení poptávky po našich službách,“ konstatuje v prospektu Home Credit. Na mysli má například postupné odstraňování bariér pro vstup na trh pro další konkurenty. Home Credit se musí též vyrovnat se stále se zpřísňujícími regulacemi. Od roku 2015 byla vydána řada zákonů a předpisů se striktními požadavky na úvěrové instituce.

Home Credit uvádí, že před zavedením regulace účtoval u některých produktů efektivní úrokovou sazbu přesahující 36 procent. Poté, jak tvrdí, sazby upravil. Výši úroků kritizovali někteří čínští zákazníci na sociálních sítích.

Dle současných norem je maximální roční úrokový limit stanoven na 36 procent. Home Credit uvádí, že před zavedením regulace účtoval u některých produktů efektivní úrokovou sazbu přesahující 36 procent. Poté, jak tvrdí, sazby upravil. „Přesto vás nemůžeme ujistit, že nebudeme podléhat požadavkům o nápravu od příslušných orgánů nebo správním sankcím,“ konstatuje se v prospektu. Právě výši úroků kritizovali někteří čínští zákazníci na sociálních sítích, na což již dříve upozornil projekt Sinopsis.

V diskusích se ve spojení s Home Creditem objevily nelichotivé nálepky jako lichvář či dokonce král lichvářů. Home Credit ke kritice ústy mluvčího Milana Tománka poznamenal: „Četnost výhrad vůči našim službám na sociálních sítích vždy vztahujeme k počtu našich klientů a k úrovni zákaznické spokojenosti, kterou průběžně nezávisle ověřujeme.“

Skupina uvádí, že podíl úvěrů, kdy se klient opozdil se splátkou, činí v Číně aktuálně 9,6 procenta, průměr ze všech zemí je 8,2 procenta. Home Credit vede s klienty v nejlidnatější zemi světa 1653 soudních pří, a to právě kvůli nesplácení úvěrů. „To je 0,003 procenta z celkového počtu klientů,“ upřesnil mluvčí Tománek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!