Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Na post šéfa justice se neženu

Petr Fiala a Pavel Blažek v roce 2020. foto:  Petr Topič, MAFRA

Patří k těžkým vahám uvnitř ODS. A to nejen díky tomu, že má blízko k jejímu předsedovi Petru Fialovi. Spolu s Markem Bendou se o něm hovoří jako o jednom z možných adeptů na post nového ministra spravedlnosti. Pavel Blažek se těší pověsti šedé eminence uvnitř strany a vlivného justičního hráče. Jaké jsou jeho představy o justici, přiblížil v rozhovoru.
  17:08

LIDOVÉ NOVINY: Budete ministrem spravedlnosti ve vládě premiéra Petra Fialy, která se nyní rýsuje?

To nevím. Ještě se vedou koaliční jednání. Neví se ani to, která z koaličních stran bude mít ministerstvo spravedlnosti ve své gesci.

LIDOVÉ NOVINY: Má ODS ambici mít ve své správě resort spravedlnosti?

Existuje jediná matematika. Pokud koalice PirSTAN žádá o svěření ministerstva vnitra, je pak logické, že koalice Spolu by měla získat ministerstvo spravedlnosti. Potom jde ještě o dohodu uvnitř Spolu, tedy o dohodu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kdo toto ministerstvo obdrží. Vím však, že existuje jistý předpoklad, že resort spravedlnosti získá ODS.

LIDOVÉ NOVINY: Zeptám se jinak. Chtěl byste být ministrem spravedlnosti?

Jde o dvě věci – chtít a býti chtěn. Co se týče onoho chtění, musím říci, že jsem na ministerstvu už byl. Nikam se neženu. A co se týče toho býti chtěn – záleží na tom, jak dopadnou koaliční jednání a koho bude chtít budoucí předseda vlády Petr Fiala. Zcela se tomu podřídím.

LIDOVÉ NOVINY: Dalším kandidátem na post ministra spravedlnosti by mohl být Marek Benda, i o něm se hovoří. Jste si konkurenty?

Petr Fiala jako předseda si bude muset rozmyslet, kde koho z nás dvou potřebuje více. Zda ve vládě, nebo ve sněmovně. My se jeho návrhu zcela jistě podřídíme. Mluvíme o tom velmi často.

LIDOVÉ NOVINY: Proč nejste vy, ale ani Benda součástí vyjednávacího týmu k problematice spravedlnosti, jenž mají Spolu a PirSTAN?

Je to tím, že nemám žádnou stranickou funkci. Vyjednávací týmy musejí být úzké, aby se mohly domluvit, i proto se projednávání otázek více resortů spojilo. Za nás je na vnitro, spravedlnost a digitalizaci určený místopředseda Martin Kupka, s nímž komunikuji.

LIDOVÉ NOVINY: Jste jedním z nejbližších spolupracovníků Petra Fialy. Kandidovali jste spolu opakovaně v Jihomoravském kraji. To mi chcete říci, že jste se o tom spolu ještě nebavili?

Před volbami jsme se bavili o všem možném. Ale volby dopadly dost jinak, než jsme předpokládali. Koalice je jiná, než se počítalo. Jiná je i rychlost jednání.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to myslíte?

Všichni jsme předpokládali, že bez ohledu na to, jak dopadnou volby, první pokus k sestavení vlády dostane Andrej Babiš. Očekávalo se, že vládnout bude ještě několik měsíců, než získá či nezíská důvěru sněmovny. Že to bude jinak a zřejmě už do Vánoc, nikdo netušil. Vše je nyní v běhu a my se s Petrem Fialou zas tolik nevidíme.

LIDOVÉ NOVINY: Dopustil se kancléř Vratislav Mynář zásadního faulu, když včas neinformoval o zdraví prezidenta Miloše Zemana, který dle zprávy Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nemůže vykonávat své pravomoci, navíc za Zemanem přivedl šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby mu předal rozhodnutí o svolání nové sněmovny na 8. listopad?

Vše vyšetřuje policie. Myslím, že se brzy dozvíme závěry. Navíc není dobré, aby kancléř prezidenta republiky, tedy státní úředník, otevřeně kritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Žádný státní úředník nemá obviňovat šéfa Senátu z pokrytectví a kdovíčeho. Všem je také jasné, že způsob informování o Miloši Zemanovi dobrý nebyl. Kancléř naštval komplet celý národ včetně voličů Miloše Zemana.

LIDOVÉ NOVINY: Jako bývalý šéf ústavněprávního výboru, někdejší ministr spravedlnosti a advokát, jste připravený hlasovat pro omezení pravomoci hlavy státu?

Musíme počkat do 8. listopadu. Do té doby se nemá co udát. Pokud se ustanoví sněmovna, což znamená, že si zvolí předsedu a prezident stále nebude v kondici, přichází do úvahy použití ústavního článku 66 (o převodu prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu dolní komory – pozn. red.).

LIDOVÉ NOVINY: Budete chtít od ÚVN zprávu o zdravotním stavu prezidenta i před hlasováním ve sněmovně?

Tak ta odpověď ÚVN Senátu byla velmi rychlá. Nic nebrání tomu zeptat se znovu. Jde o tak závažnou věc, že nesmí dojít k omylu. Musíme se ptát, zda je prezident zdráv, třeba i stokrát, než mu omezíme pravomoci. Tohle se skutečně musí dělat ne dle stokrát, ale tisíckrát měř a jednou řež. Jde o velmi zásadní rozhodnutí. Očekávám i obstrukce opozičních stran.

LIDOVÉ NOVINY: Pětikoalice má ve sněmovně jasnou převahu 108 hlasů. K čemu by ANO a SPD byly obstrukce?

Opoziční poslanci mohou mít projevy třeba týden v kuse. Oddálí tím hlasování. Může se o tom dlouho mluvit. V tuto chvíli bych to očekával od SPD. Zdá se, že Andrej Babiš v této věci zaujal zcela racionální stanovisko. Uvidíme, jak to bude vypadat za tři týdny.

LIDOVÉ NOVINY: A vy byste tedy zvedl ruku pro omezení pravomocí prezidenta Zemana?

Bude-li po 8. listopadu stanovisko lékařů stejné jaké je teď, nezbude nic jiného, než toto rozhodnutí učinit. Prezident má naprosté právo se obrátit na Ústavní soud. Důležité je, že veškeré kroky, které by se udělaly, ještě než by Ústavní soud případně rozhodl, by byly platné. Ústavní soud by dozajista trval na ústním projednání věci, to jest s prezidentem. Ústavní soudci by tak nebyli odkázaní na zdravotní dokumentaci.

LIDOVÉ NOVINY: Patříte k nemnoha politikům, kteří Miloše Zemana relativně nedávno viděli osobně. V druhé polovině září jste se spolu s Petrem Fialou setkali s prezidentem v Lánech. Proč jste tam byl vy, ačkoli v ODS nezastáváte stranickou funkci?

Za panem prezidentem jsme byli s Petrem Fialou letos třikrát. Až nyní si toho všimli novináři. Důvod byl jednoduchý, součástí všech rozhovorů vždy byla ústavněprávní problematika. Rozhovory se týkaly i justice. Prezident Zeman se mě během celého funkčního období občas ptával na názory na justici.

LIDOVÉ NOVINY: Jak dlouho se vůbec s Milošem Zemanem takto znáte?

Znám se s ním od doby, kdy jsem byl ve vládě (ministrem spravedlnosti byl Blažek v období červenec 2012 až červenec 2013 – pozn. red.). Máme korektní vztahy. Vůbec nevadilo, že jsme za ním chodili dva společně s Petrem Fialou, probralo se vše nejen z politického, ale i z právního pohledu. Nic víc za tím není.

LIDOVÉ NOVINY: Ptal se vás, jestli chcete být ministrem spravedlnosti po volbách?

To se neptal, protože dle mého s tímto volebním výsledkem nepočítal. Na onom posledním setkání v září mluvil o tom, že očekává vítězství hnutí ANO, že druhé bude Spolu a že se do sněmovny dostane i ČSSD. Nepředpokládal, že by ty dvě koalice získaly většinu. O tom, že by Fiala byl premiér a Blažek ministr vůbec nebyla řeč.

LIDOVÉ NOVINY: Co ho zajímalo k justici?

Byla tam jedna aktuální věc. Předseda Nejvyššího správního soudu pan doktor Michal Mazanec kvůli věku letos ve funkci končí. Zajímalo mne, jestli má prezident představu o jeho nástupci. Jedno jméno mi řekl, šlo o jméno stávajícího soudce Nejvyššího soudu. Ale nechci o něm hovořit.

LIDOVÉ NOVINY: Co jste mu na to řekl?

Aby jeho rozhodování nebylo unáhlené. Ale nebyl jsem proti tomu jménu. Jenom připomenu, že v tomto případě – na rozdíl od předsedy Nejvyššího soudu – musí být souhlasné stanovisko vlády. Prezident o tom nerozhoduje sám. Počítal jsem s tím, že ještě proběhne jednání mezi prezidentem a premiérem Babišem.

LIDOVÉ NOVINY: V jaké byl prezident kondici před těmi čtyřmi týdny?

I z toho, co vám říkám, jasně plyne, že tehdy byla debata s prezidentem zcela racionální. Pak asi došlo ke zhoršení jeho zdraví do stavu, jaké je dnes. Nicméně bylo vidět, že je unavený. Ten den ho totiž přivezli z jeho první hospitalizace v ÚVN.

LIDOVÉ NOVINY: Pozoroval jste, že by prezident byl dezorientovaný, jak se dnes někdy uvádí?

Nepřísluší mi komentovat kohokoli zdravotní stav. Prezident ale určitě věděl, s kým mluví a o čem mluví.

LIDOVÉ NOVINY: Neobáváte se, že se zdravotní stav prezidenta může v čase měnit, což by mohlo komplikovat definitivní stanovení toho, zda je, nebo není schopný vykonávat pravomoci?

Znovu se vracíme k tomu, co jsem již řekl. Jestliže bude zpráva lékařů stejná jako nyní, pak k omezení dojít musí. V opačném případě prezident oznámí, že je schopen vykonávat úřad a sněmovna a Senát mohou svá rozhodnutí kdykoli zrušit. Prezident se pak ujme svých pravomocí. Pokud by to sněmovna nezrušila, může se obrátit na Ústavní soud, který by to mohl zrušit.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud se stanete ministrem spravedlnosti, odvoláte nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, jak avizovali někteří zástupci koalice Spolu?

Podle mne to řekl Zbyněk Stanjura (předseda sněmovního klubu ODS – pozn. red.) a paní Pekarová (Markéta Pekarová Adamová, šéfka TOP 09 – pozn. red.). Řešit personální otázky před tím, než se člověk stane ministrem, je naprostá hloupost. Za sebe říkám, že vidím některé problémy u některých státních zástupců. Jsem však příznivcem toho, nejprve s těmi lidmi hovořit a až potom rozhodovat. Vždy se krásně někdo odvolává, ale musíte mít někoho lepšího, kdo ho nahradí. Rozhodně bych se nechtěl nějak mstít soustavě státního zastupitelství. Určitě nemám v hlavě, že bych – pokud se stanu ministrem – jako svůj první krok udělal čistku na státním zastupitelství.

LIDOVÉ NOVINY: Vyčítáte něco Střížovi?

Mluvil jsem s ním někdy v červnu. Obecně jsme se bavili o jeho představách o zákonu o státním zastupitelství. V tom bych pokračoval. V některých aspektech bychom se mohli shodnout. Ale nebudu přes média, navíc aniž bych byl ministrem, říkat nějaké personální změny.

LIDOVÉ NOVINY: Ale co kdyby vás k tomu vyzvali vaši koaliční partneři?

To je jiná otázka. Kdokoli se stane ministrem, je odpovědný za návrhy, které učiní vládě. Určitě o tom diskuse bude. Předpokládám však – při vší úctě k justici – že tato vláda bude mít na začátku zcela jiné starosti. Hlavní otázkou bude řešení zoufale se zhoršující ekonomické situace.

LIDOVÉ NOVINY: Zkusím se zeptat ještě jinak. V čem by se podle vás žalobci měli změnit?

Mělo by se více dbát na odpovědnost státních zástupců, a to zejména v přípravném řízení. Zdá se mi, že dozorová činnost nad prací policie není vykonávaná tak, jak by vykonávána být měla. Druhou věcí je, že státu rostou náhrady škody za trestní stíhání, která se před soudem neprokázala. Za třetí, za poslední roky nám narostla medializace trestních kauz v přípravném řízení. To je nepřijatelné. To musí skončit. Jinak považuji za důležité v justici, aby především pokračovala práce na novém trestním řádu, což se může promítnout i do změn zákonů včetně zákona o státním zastupitelství.

Autor: