Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Ukrajinská krize: Spíše mocenský střet než nová studená válka

Německá snaha o snížení napětí a návrat k normálním vztahům s Ruskem ukazují, že se Německo vrací jako samostatný a v rámci Evropy dominantní subjekt. Toto jeho úsilí bude ovlivňovat EU i vztahy USA, Ruska a Evropy. Navzdory tomu o vývoji ukrajinské krize rozhodne dynamika vztahů USA a Ruska.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Křivan

25. 5. 2015 13:35
Pane Urbanče, kam jste ztratil

Včera ve Lvově proběhly, za účasti představitelů státu a města, oslavy ukrajinských fašistů, těch co bojovali po boku SS a vraždili na potkání nevinné, včetně dětí a těhotných žen.

http://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/627/627970_4_w_1000.jpg

V období mezi dvěma světovými válkami byl Lvov třetím největším městem Polské republiky. V letech 1939–1941 byl obsazen Rudou armádou, 1941–1944 byl součástí hitlerovského Generálního gouvernementu. Po 2. světové válce byl Lvov oblastním městem Ukrajinské SSR Sovětského svazu, rusifikace se ho však dotkla relativně málo.

0 0
možnosti
Re: Pane Urbanče, kam jste ztratil

To, co se tam děje v určitém okruhu lidí, co pořád připomínáte, je podobná nacionalistická reakce namířena zejména proti vlivu Ruska, které prožívá něco podobného, ale ve větším měřítku. Tím, čím je pro UA Rusko, je pro Rusko zase Západ. Obě země prožívají svou frustraci z okolí, v obou zemích můžete vidět silné projevy nacionalismu. Problém UA je v tom, že Bandera využil válečných okolností a tak je s tím nacismem či fašismem spojován, kdežto Rusko je vykreslováno jako protivník fašismu. Tím je založena vzájemná nevraživost, umocněná snahou současné UA vstoupit do západních struktur. Ukrajinci očividně nemají zájem pozabíjet ostatní národy, oni se chtějí zbavit vlivu Rusů. Připomínám, že Stalin, který je v Rusku nemálo orodován, má na rukou více než dost krve a Bandera je vedle něj břídil. Obě země jsou velice podobné a navzájem chovají k sobě předsudky, které ztěžují dialog. Vrcholní politici se možná ještě domluví, ti primitivnější rambo bojovníci sotva. Váš poslední příspěvek tam d

0 0
možnosti

J. Křivan

24. 5. 2015 11:53
Pane Urbanče, omlouvám se,

ale další pokračování diskuze podle vláken je už dost nepřehledné, tak začínám nové vlákno.

Doporučuji přečíst článek bývalého velvyslance v RF i UK pana Bašty, kterého rád citujete.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/basta-kruhy-a-nebo-spiraly-pani-victorie-n-/

0 0
možnosti
Re: Pane Urbanče, omlouvám se,

Krásně to ukazuje, jak dvě strany hájí své zájmy a ta třetí je okradena. Zlá USA byla "potrestána" tím, že Rusko zabavilo Ukrajině Krym. A co p. Bašta měl na mysli tou kořistí - podání přihlášky svrchovaného státu ke členství do NATO? Zbytečně silné výrazy, které jenom jitří situaci. Nemusíme s USA souhlasit, ale trestat kvůli nim třetí zemi je prasárna a navíc se to obrací proti Rusku. Rozbilo si vztahy s Evropou, jeho hlavním partnerem. Rusko ve vztahu s Čínou bude tahat za výrazně kratší konec provazu. Jestli se do svazku vložila i Indie, jak je psáno, Rusko se stává okrajovou zemí. Nenechte se ovlivňovat těmi konspiracemi podbarvenými vhodně zvolenými slovy.

0 0
možnosti

B. Rudolf

23. 5. 2015 6:45
Bude nutné zasáhnout vojenskou silou

Na Ukrajině dochází k mučení zajatců a to na obou stranách. Na straně Ukrajinců to provádějí oddíly Pravého sektoru. Na straně separatistů se to děje také. Nevíme, kdo s tím začal, ale to je okamžik, kdy už je - nebo brzy bude - nutné zasáhnout silou.

Rusové dodávají separatistům zbraně a vycvičené lidi. Ukrajinci mají zastaralé zbraně a neschopné vojenské velení (staří bolševici a tržní dárečky). Boje a mučení zajatců je nutné zastavit, ale to není možné za situace, kdy Rusové vyzbrojují jednu stranu konfliktu.

Proto bude na místě dodat Ukrajincům moderní zbraně a lidi z NATO, kteří budou mít strategické pravomoce, zabrání sabotážím a důsledkům totální neschopnosti Ukrajinské admirality a dohlédnou na to, aby se převaha Ukrajinců neproměnila v masakr zejména civilistů, ale ani protivníka, a aby bylo zastaveno mučení zajatců alespoň na straně Ukrajinců.

0 0
možnosti

21. 5. 2015 19:11
Německo je dominantní, ale pouze natolik,

nakolik mu to USA dovolí !

Dotaz - co má značit toto "s cílem zadržovat Rusko", Rusko se někam dere? To je myšlení paranoiků !

Je to jistě zájem Ruska. Mít kolem sebe “cordon sanitaire”. Boj se vede o to, kdo v něm bude mít větší vliv.

Každá velmoc se zabezpečuje, třeba USA si chce zajistit Ukrajinu, aby se tamtudy Rusové nedostali na americké hranice .... ?

0 0
možnosti

J. Křivan

21. 5. 2015 15:46
A průšvih je na obzoru.

Kyjevská vláda vypověděla smlouvu o vojenské spolupráci z Ruskem, včetně dohodnutého tranzitu ruských mírových sborů do sporné části na hranicích mezi Ukrajinou a Moldovou zvaný Pridněstrově.

PS Hodně se snaží aby do toho konfliktu zatáhli kde koho.

0 0
možnosti

J. Křivan

19. 5. 2015 14:29
Jako vždy

Titulek článku je protimluv. Jedno druhé nevylučuje.

0 0
možnosti

Tatana

19. 5. 2015 10:19
Imigranti a chudoba

V Německu společnost otevřela otázku dědictví. Současná mládež vzhledem k ekonomickým podmínkám EU pravděpodobně nikdy nezbohatne tak, jako generace jejich rodičů a prarodičů v 70-tých letech.

Proto se dnešní mladí lidé v Německu dělí na ty, které mají dobré ekonomické zázemí, rodiče investovali do jejich vzdělání a ekonomicky jim pomohli na začátku vyřešit otázku prvního vlastního bydlení. Těch je ale menšina.

Většina si musí životem klestit cestu sama, i zde je rozhodujícím kritériem rodinné zázemí a flustrace z obtížnosti ekonomického vzestupu - v 70-tých letech bylo studentů VŠ z rodin neakademiků cca 70%, dnes cca 30%.

Na samém dně jsou imigranti, kteří se pravděpodobně nikdy nevyrovnají domácí populaci.

Politici před touto výbušnou situací sice stále úspěšně zavírají oči, ale tlak ze spoda sílí.

A naše republika leží uprostřed, jak dlouho potrvá, než se problematika uprchlíků z jihu a východu spojí v jediný nezadržitelný proud? Budeme v epicentru?

0 0
možnosti
Foto
Otazkou je

"A tyto války značně znásobily řady „teroristů“, jejichž potlačení bylo oficiálním důvodem těchto válek."

na kolik destabilisace a chaos v urcitych regionech, je soucasti americke strategie. Strategie, ktera je levnejsi nez valka (pro USA) Chaos na strednim vychode, Chaos na Ukrajine a rozvracena Evropa uprchliky ze vsech techto regionu.

0 0
možnosti

17. 5. 2015 19:52
dobrý, jen zbytečně dlouhý článek

Dobrý rozbor rusko-ukrajinského konfliktu a současné politické situace pólů evropsko-americké politiky - Německa, Ruska a USA. Jen mohl být autor alespoň trošku stručnější.

0 0
možnosti