Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Čínští komunisté si předají moc. Jsou však připraveni zříci se maoismu?

Sjezd by mohl oficiálně potvrdit odklon od přežitých pouček Mao Ce-tunga směrem k pragmatickému modelu socialismu s čínskými zvláštnostmi.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
D

Daiyili

10. 11. 2012 14:50
Klimeš maoismus
Kdyby pan Klimeš pár  dnů počkal tak vůbec nemusel nastolovat otázku jak to vlastně s tím maoismem bude.Ve zveřejněných dokumentech z 18.sjezdu KSČíny se Maovo jméno vyskytuje všude tam,kde by mělo být. A navíc v jeho společnosti často nacházíme názvy jako je marxismu-leninismus.Pan Klimeš prý učí na universitě.Chudáci jeho studenti. Ještě že všichni sinologové nejsou stejní, máme mezi nimi skutečně vynikající osobnosti. Ale výjimek je asi hodně. Čtu si občas v Kissingerově poslední knize On China. Pro něj Mao byl osobnost,politik,myslitel,organizátor a úctyhodný soupeř první kategorie.Osobnost zformovaná čínskou historií, která nebyla žádnou selankou:každý z čínských císařů,obnovitelů sjednocení země a zakladatelů nových dynastií za sebou zanechával krvavou stopu. Taková je bohužel realita.
0 0
možnosti
U

Urvisu

9. 11. 2012 1:13
Kocourkovskej – komunismus není demokracie, navíc čínský komunismus má povahu feudálního zřízení, čínský komunista je vlastně druh aristokrata… proč by tedy neměl patřit čínský "papaláš" z podstaty své politické funkce k honoraci? Stačí, anebo mám to dále rozvádět?
0 0
možnosti
LN
...
Uvidíme, jak to dopadne. Až třeba obyčejní Číňané, ne ti pohádkově bohatí komunisté,  začnou cinkat klíči na náměstích. A že se jich tam vejde! ;-)
0 0
možnosti
U

Urvisu

8. 11. 2012 23:49
Pokud jste odborník na čínskou společnost, Daiyili, dokonce sinolog, napište vlastní článek, zašlete jej Istvánu Lékovi (viz kontakty) a bude-li obsahovat cenné pohledy na realitu, podle mého názoru váš článek šéfredaktor zveřejní. Já osobně budu velmi rád, taky mě nebaví číst zaujatou propagandu, nota bene v časech, kdy se rodí nový ostrůvek naděje na lepší život v části euroasijského kontinentu, kam Čína rozhodně zapadá… když mohou mít na České pozici skvělou úroveň komentáře, proč by se jim postupem času nemohly vyrovnat i autorské články? :)
0 0
možnosti
D

Daiyili

8. 11. 2012 23:12
Zřeknou se Číňané maoismu ?
Zamyslel se pan Klimeš nad tím,odkud se vzaly spekulace, že se Číňané možná zřeknou maoismu? Pokud vím,tak se o tom začalo psát po zveřejnění informací z posledního závěrečného  zasedání ÚV KSČíny zvoleného na posledním sjezdu. Ve výčtu ideologických opor jimiž se má řídit politické uvažování se neobjevil odkaz na Maovy ideje. Jenže když jsem si prošel materiály vydané k 16. a 17. sjezdu jejich strany tak jsem zjistil, že ne vždy se v nich tzv." maoismus" uvádí. Takže to,že tam letos zmínka o něm chyběla ještě není důvod k dalekosáhlým závěrům. Samozřejmě novináři musí mít nějakou senzaci,aby měli o čem psát.Avšak seriozní odborník by se měl chovat jinak.Počkejme si, co nám sjezd přinese. Tento sjezd je nepochybně významný, protože se na něm bude rozhodovat, nakolik a jak by se měla "nasadit ohlávka bezúzdným kapitalistickým manýrům", jinými slovy kde přibrzdit a kde zase nasadit vyšší tempo. Čínské  myšlení ctí historii a poučení z ní vzešlá a proto naděje, že by Mao mohl být někdy  zatracen tak jako Stalin mi připadají poněkud bláhové.Byl to přece Mao kdo prosadil vítěznou linii jež přinesla dnešní čínský stát. Toto popřít by znamenalo zřeknout se podstaty své existence.Pozoruji,že pan Klimeš má neodolatelné  nutkání za vším a za každou cenu hledat varovná znamení, že dnešní režim v Číně se chýlí ke konci a že jeho dny jsou sečteny. Zřejmě je to jeho zbožné přání.Uvidíme jakým je prorokem. Jeho rádoby analýzy jsou zavádějící a šité horkou jehlou.
0 0
možnosti
U

Urvisu

7. 11. 2012 17:15
Dobrý den, pane Klimeši… proč chcete Číňanům pořád tak vehementně něco brát, upírat z jejich historie, dehonestovat jejich národní hrdost? Jako by nestačili ti hloupí Japončíci a vaše články. O Masarykovi se toho v naší zemi snad nažvaní málo? O Lincolnovi v Americe? A někdo to myslí ještě dnes vážně? Já se domnívám, že Číňané hovoří o svém Mao Ce-tungovi především už jen ze slušnosti a úcty k vlastní historii. Měl byste se chovat také slušně, pane Klimeši, a nepokoušet se neustále Číňanům roztahovat prstíčkem řitní otvor, oni se toho zbaví někde v bambusovém lese podle vlastního uvážení, bez vaší asistence. Mějte se hezky a neberte si moje slova osobně, mám vás rád :)… ?????
0 0
možnosti
LN
Vzpomínáte, jak se na návštěvě v Číně předváděl Klaus s chotí?
Uvědomujete si, že tam vládne totalitní komunistická partaj? 8-O
0 0
možnosti