Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Co má společného móda s architekturou? Veronika Ruppert právě odpovídá

Veronika Ruppert

UKONČENO

Veronika Ruppert v pátek představila první z večerů s názvem Shape & Vision, ve kterém společně s Adamem Gebrianem ukazuje módu a architekturu jako rovnocenné ztvárnění myšlenek a fascinací. Ruppert už šest let připravuje na Radiu Wave pořad Modeschau, teď by ráda Čechům vyvrátila myšlenku, že je móda povrchní. "Už jste někdy někde četli, že je architektura povrchní? Asi ne. Zato o módě už jste tuhle věc slyšeli asi tisíckrát. Oboje je přitom v podstatě prostorové ztvárnění úvahy o estetice a funkci, které slouží lidem. Oboje návrhář nebo architekt navrhne a my si pak vybíráme, jestli v tom budeme žít." Jak první Shape & Vision dopadl? Kde se vzaly naše módní předsudky a jak s nimi bojovat?

položených otázek: 15 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (19.11.2012 11:40) Jakub
Už jste potkala někoho, kdo odmítl např. osobní kontakt s někým, kdo má ponožky v sandálech? A už jste potkala někoho, kdo se odmítl přátelit s někým, kdo bydlí v paneláku? Já v prvním případě ano, v druhém ne. Svět módy je určitě povrchnější, potkáváme často módní guru, kteří kádrují své okolí a kdo nemá zrvona sladěné doplňky je nula. Svět módy je jistě i fascinující, zajímavý, kreativní, ale s architekturou nemůže soupeřit. Ta musí přinést koncept, debatu veřejného prostoru, řeší bydlení pro generace, udržitelnost planety... to módní branže asi takovou šíři nemá. Nebo jaká témata přináší móda? Poučte mne...
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:01)
Dobrý den Jakube, myslím si, že je to otázka přístupu, móda je většinou prezentovaná velmi povrchním způsobem a lidé k ní také často velmi povrchně přistupují. Dům je samozřejmě větší a více komplikovaná konstrukce než pánský oblek, ale oboje musí vyjít vstříc potřebám svého majitele. Oboje mohou někteří lidé vnímat jen jako znak společenského statusu. A oboje může být pro svého majitele něčím víc. Právě proto jsem začala dělat Shape & Vision, myslím si, že tu chybí inteligentní forma prezentace módní tvorby. V Česku žije a tvoří mnoho opravdu zajímavých návrhářů, ale o jejich inspiraci a způsobu práce se od „módních guru“ z bulváru nikdy nedozvíte. Když už se tam objeví šaty od zajímavého návrháře, dozvíte se maximálně tak to, že si k nim dotyčná celebrita dobře nebo špatně vybrala doplňky a že vypadá dobře/špatně, protože zhubla/ztloustla a je šťastná/na dně.... Po Shape & Vision se mi ozvalo několik novinářů o kontakt na představené návrháře. Chtějí o nich psát, protože je oslovily jejich myšlenky a způsob jejich zpracování v oděvu. Nic víc nechci. Když bude víc takových článků v médiích, lidé pomalu začnou o módě přemýšlet jinak, než jen z té nejnudnější povrchní strany. Z Vaší otázky to vypadá, že svět módy je pro vás omezený právě jen na svět bulvárních guru a „módních“ časopisů, které jsou u nás v současnosti k dostání. Ráda bych lidem v Česku nabídla i jiné možnosti. Pokud vás zajímá, jaká témata přináší móda, doporučila bych vám třeba knihu Budiž móda od Jany Máchalové, která vychází tento měsíc, nebo třeba Století módy, ale to je už myslím úplně vyprodané. Podobně jako architekt, i návrhář musí přinést koncept, přemýšlet o tom, jakým způsobem lidé žijí a jak budou žít a jestli je oděv, který vyrábí ekologicky šetrný. Mnoho velkých značek to pořád ještě nedělá a je to velká chyba, ekologický dopad jejich aktivit se týká nás všech, viz například: http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Toxicke-znecisteni/voda/Detox/Zara/
OTÁZKA (19.11.2012 15:37) Jiří Bryan
Dobrý den. Mohou mít podle Vás móda a architektura něco společného třeba i s hudbou? (A nemyslím teď hudební produkci při promenádě na molu.) Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:02)
Dobrý den Jiří, krásná otázka, myslím že mají společného mnoho, výjimeční architekti, hudební skladatelé i módní návrháři jsou lidé, kteří svojí prací vedou jedinečný kreativní dialog se světem, sny a potřebami lidí.
OTÁZKA (19.11.2012 16:32) Alena
Dobrý den, zajímala by mne definice módy. Jedná se pouze o odívání nebo máte na mysli lifestyle? Také by mne zajímalo, co si myslíte o tempu, ve kterém se "móda" neustále vrací jako bumerang (jisté zacyklení??). Těžké je srovnávat ztvárnění myšlenek a fascinací, které mají dekádové ambice se ztvárněním myšlenek, které je bohužel velmi pomíjivé (nejen materiálově..) Hezké je, jak píšete, že se v oblečení "žije". Díky, A.
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:02)
Dobrý den Aleno, rozlišuju módu a styl, módu ve smyslu trendů, které vyjadřují aktuální tendence a nálady ve společnosti a styl ve smyslu osobního vyjádření životního postoje, vašeho lifestylu jak píšete. Zatímco móda se mění, styl zůstává. Móda se cyklí s tím, jak se cyklí dění kolem nás. Hospodářské krize, války, dobré časy, dobývání vesmíru, ekologické problémy... to všechno móda odráží a to všechno se děje pořád dokola. S tím žitím v oblečení – myslím si, že lidé dnes pod tlakem reklam, zapomínají na to, že oblečení není jen o tom, jak navenek vypadáme. Je také zásadní, jak se v něm cítíme, proč jsme si ho vybrali a co nám přináší.
OTÁZKA (19.11.2012 17:10) Věra Martinová
Dobrý den, kde v ČR ráda nakupujete? Co myslíte, že jsou největší módní předsudky a stereotypy nás Čechů?
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:03)
Dobrý den Věro, nejraději nakupuji v obchodech z druhé ruky a od mladých českých návrhářů. Pracuju ve veřejnoprávním médiu a tak je můj rozpočet hodně limitovaný :-) přesto se snažím, jak to jde a ráda podporuju kreativní lidi v zemi, ve které žiju. Pohromadě je najdete teď před Vánoci na příjemných prodejních akcích jako designSupermarket, VŠUPshop, Grace and Glamour a dalších. Tam se můžete setkat s neotřelým originálním designem a podpořit české návrháře. Prodejní showroom měly letos i akce Shooting Fashion Stars a Prague Fashion Weekend, a myslím, že v tom budou pokračovat i v příštím roce.
OTÁZKA (19.11.2012 17:42) Dana
1-Když chcete obhajovat nepovrchnost mody, znáte nějaký příklad kdy oblečením autor zhmotňuje nějakou myšlenku? 2-Reaguje moda stejne jako arcitekturu na energeticky úspourné tendence společnosti? Využívají se nové materiály....?
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:04)
Dobrý den Dano, díky za otázky. Věci samy o sobě povrchní nejsou, povrchní může být jen přístup lidí k nim. Můžete mít v šatníku model od návrháře, který v něm vyjádřil velmi hlubokou myšlenku, ale když o tom nemáte tušení, byl důvod vašeho výběru čistě povrchní – ta věc se vám prostě nějak líbila. Všichni módní návrháři hodní tohoto označení vytváří své kolekce na základě promyšlených konceptů, můžete je většinou číst jako zprávy o jejich vnímání současného světa. Stejně jako se učíme číst literaturu nebo básně je ale potřeba naučit se číst i módu, chvíli to trvá a je k tomu potřeba získat kontext, znalosti. Příkladů je strašně moc, použiju co nejznámější. Když se třeba podíváte na poslední kolekci Rafa Simonse pro značku Dior, uvidíte zpracování typické siluety New Look z padesátých let v moderních high-tech materiálech. New Look se objevil v době těžké hospodářské situace, po době válečného strádání a v časech tvrdé práce na obnově starého světa. Teď žijeme také ve vleklé hospodářské krizi a všichni jako by se ohlíželi do minulosti, kam se nám ztratily ty staré dobré časy. V té znovu populární siluetě New Look se odráží, že ženy chtějí na současné pracovní vytížení a nelehkou finanční situaci zapomenout a být zase princeznami, které nemusí pracovat a zvládat rodinu. Chtějí se bavit a být baveny, ale zároveň už nejsou ochotné tomu podřídit svoje pohodlí tak, jako ženy padesátých let. Proto jsou tu nové materiály, díky kterým jsou šaty lehčí a příjemnější na nošení, ale také na údržbu a skladování. Co se týče experimentů s módou a architekturou, můžete začít třeba tím, že se podíváte na práci designéra Husseyna Chalayana. Nové materiály jsou v módním průmyslu vyvíjené neustále, odpověď na tuto otázku by mohla klidně vydat na knihu, někteří návrháři si sami platí vývoj nových materiálů, jiní berou to, s čím textilní průmysl přijde, ale obecně je to stejné jako ve všech dalších průmyslových odvětvích, neustále se hledá šikovnější varianta stávající možnosti. Jde jen o to, co je prioritou vývoje, jestli je to co nejnižší cena, nebo ekologická šetrnost a trvanlivost. Příčetní spotřebitelé by měli průmyslu dávat jasně najevo, že chtějí ekologicky udržitelnou kvalitu. Realita je bohužel jiná.
OTÁZKA (20.11.2012 10:10) Filip Hájek
Dobrý den Veroniko, věřím v to, že hezky (módně) oblečení lidé nám zpříjemňují denní život stejně jako kvalitní architektura. Je to podle Vás použitelná analogie? Jenže, kde se inspirovat, pokud nejsem a nechci být modní guru? U architektury si najmu dobrého architekta a mám příjemný dům na celý život. Jak je to s módou? Je budoucnost v módních stylistech pro každého? Kde má brát člověk inspiraci, když kolem něj není? Jak to změnit? Díky, Filip Hájek
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:05)
Dobrý den Filipe, díky za Vaší otázku. Ne každý má peníze na osobního stylistu a šatník na míru od skvělého návrháře. A také pro každého není móda prvořadou věcí v životě. Většině lidí stačí vypadat slušně ve společnosti a v práci a cítit se při tom v rámci možností pohodlně. Sledovat módní trendy není povinné a to, že někoho móda nezajímá, není známkou nižší sociální inteligence. Přestože říkáte, že nevíte, kde brát inspiraci, jsem si jistá, že víte, v jakých barvách se cítíte dobře a jaké materiály jsou vám příjemné na kůži. Víte také, co chcete ve svém oblečení podnikat a jestli chcete být elegantní nebo uvolněný. V česku je čím dál tím víc kvalitních zakázkových krejčovství a oblekem ušitým na míru neuděláte chybu. Nejlépe vypadají vždy lidé, kteří ve svém oblečení působí přirozeně. Vyberte si věci, které budou dobře sedět vaší postavě i životnímu stylu. Pokud vás zajímají aktuální trendy v pánské módě, dobře o nich informuje třeba web maudhomme.cz, který dělají dva mladí studenti Univerzity Karlovy zapálení pro módu. A nedávno také vyšla obsáhlá kniha 100 Years of Menswear, kterou bych doporučila každému muži. Dodá vám historický kontext a background současné módy a určitě vám tím pomůže s inspirací a přemýšlením o módě.
OTÁZKA (20.11.2012 17:53) Lukáš
Ahoj Veroniko! První věc co chci říct je velké díky za to co děláte. Lidi jako ty a Adam jsou tu potřeba a jedině neustálou osvětou lidí se tu věci posunou. Jinak k otázce.. Když člověk v Praze navštěvuje koncerty, během chvíle pozná, že návštěvníci jsou stále ti samí (malá scéna). Co je ale horší je, že svým "alternativním" oblečením jsou skoro všichni strašně podobní (hlavně chlapy). Před rokem se frčely flanelky, teď jeanový košile, okrový kalhoty.. je to trendy, stylový atd., ale když si člověk uvědomí že má půlka lidí v klubu podobný outfit a účes, něco není v pořádku. Jsou sice odlišní od lidí na ulici, ale v podstatě strašně stejní. Přitom se tahle skupina lidí oblečením zabývá asi nejintenzivněji a každého sjíždí pohledem od hlavy k patě (což je mimochodem docela nepříjemný hehe). Chtěl bych na tohle znát tvůj názor.
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:05)
Ahoj Lukáši, děkujeme za podporu. K tvojí otázce, myslím, že chápu o čem mluvíš, taky mi přijde legrační, když se lidé, od kterých bych očekávala opravdu svobodný a kreativní přístup, chovají jako ovečky. Alternativní oblečení pak vypadá jako uniforma najednou je to dresscode jako každý jiný. Ve chvíli, kdy je něco dresscode, tak mě to osobně moc nebaví, protože nemám ráda pravidla a limity, které se nesmějí překračovat. Změní se to ve chvíli, kdy se lidé obléknou v souladu se svojí osobností, zjevem a náladou a ne jen v souladu s aktuálními trendy. Přesvědčení, že můžeme být cool jen v nejnovější kolekci, v nás živí pr módních řetězců. A to, co kolem sebe vidíš, jenom ukazuje, jak jsou vůči tomu mladí lidé zranitelní. Chytají se na to nejsnadněji, protože často příliš nevěří sami v sebe. Právě proto jsou na ně zaměřené ty nejmasovější módní značky, protože jsou snadný cíl. Starší lidi už v některých případech chápou, kdo jsou a co a proč dělají a nenechají si tak snadno věšet bulíky na nos :-)
OTÁZKA (20.11.2012 19:45) jiří dostal, austerlitz
Vaše náborová výzva pro ptaní mě znejisťuje, zda jste kompetantní pro nastolené téma, neboť tam čtu několik žvástů. Můžete si můj dojem převést do otázky? Jistě znáte solidus a likvidus...
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:06)
Dobrý den Jiří, zkuste položit konkrétnější otázku, jistě chápete, že Ruppertus is momentálně in big fofrus.
OTÁZKA (21.11.2012 0:19) betty
ahoj veroniko, co si studovala za školu? a plánuješ děti?
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:06)
Ahoj Betty, vystudovala jsem Karlovku v Praze, sociální antropologii se zaměřením na Science & Technology Studies. Děti plánuju.
OTÁZKA (21.11.2012 16:11) Míša Sladká
Verunko! Všechno nejlepší k narozeninám a moc ti přeju všechny úspěchy. Jsem pyšná, že tě znám a mohla jsem s tebou pracovat. Ať tě nikdy přízemní česká módní policie nezatkne pro potulku! m.
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:06)
Děkuju moc Míšo, pozdravuju do Prahy!
OTÁZKA (21.11.2012 16:06) Filip
:-) Pekny den Dikuvzdani tobe i manzelovi fandim ti.
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:07)
Děkujeme, těším se, bude to moje první krocaní děkovačka :-)
OTÁZKA (21.11.2012 14:16) Tereza
Dobrý den, Jaký je váš názor na blogy? Čeká je v ČR podobná budoucnost jako v zahraničí? Díky moc, Tereza
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:07)
Dobrý den, Terezo, od blogů jsem čekala trochu víc, než jak to s nimi aktuálně vypadá, ale píšou je zkrátka taky jenom lidi :-) ze zahraničních mám ráda http://advancedstyle.blogspot.com/ nebo třeba http://love-aesthetics.blogspot.cz/search?updated-max=2012-09-20T22:59:00%2B02:00&max-results=8&start=16&by-date=false, tahle slečna má vlastní osobitý styl a je invenční, vymýšlí jednoduché ale pěkné DIY věci, které si podle jejího návodu může každý snadno vyrobit i doma. Z českých blogů mám nejraději 11 koček, protože mají názor a přináší mnoho zajímavého napříč lifestylem, od módy přes poezii a knihy po cestování. Obecně když otevřu blog a vykoukne na mě aktuální kolekce z H&M, Zary, Top Shopu a dalších řetězců, tak s ním většinou neztrácím čas. Na to nepotřebuju blog, to vidím všude v komerčních médiích. Od blogu chci něco, co v mainstreamových médiích nenajdu.
OTÁZKA (21.11.2012 12:53) Blekota
Ruppert, Ruppert? Nějaké povědomé jméno. Co máte společného?
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:08)
Ahoj Blekoto, vzala jsem si za manžela Freddyho Rupperta, který je z Kalifornie a dokud jsme se nepotkali, neměl s ČR nikdy nic společného. Před tím jsem se jmenovala Mayerová. S žádnými českými Rupperty nijak nesouvisím.
OTÁZKA (21.11.2012 12:45) Baruš
Zdravím Veroniko, díky za Modeschau, občas si ho na wavu poslechnu a moc mě baví. Nevěděla jsem, že ho děláš už tolik let, kloubok dolů :-). Chystáš třeba něco nového na další rok? Děkuju.
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:19)
Děkuju mnohokrát, to mě opravdu těší. Na jaře bych ráda udělala další večer Shape & Vsion, ve větším a vzdušnějším prostoru, tak vysokou návštěvnost jsem nečekala a chci aby příště bylo všem příjemněji. Ráda bych v tomto smyslu zapracovala i na programu a možná trochu víc propojila designéry s architekty, aby se mohli setkávat na společných tématech. Je to v procesu, uvidíme jak to dopadne :-) Mám velkou radost z mnoha pozitivních reakcí na první Shape a z toho, že se o představených designérech a tématech opravdu mluví, mezi lidmi i v médiích. Přesně to potřebujeme k tomu, aby se tu móda rehabilitovala jako seriózní téma. aby lidé pochopili, že móda je zajímavá i k přemýšlení, ne jen k prohlížení. Připravuju taky ve spolupráci s úzkým teamem spřízněných duší jeden nový projekt, který je zatím tajný, ale až přijde čas, určitě ho nepřehlédnete a doufám, že se Vám bude líbit.
OTÁZKA (21.11.2012 20:29) NIkola
Dobrý večer, Veroniko, vím díky výstavě na holešovickém nádraží o Vašem příbuzenství se slavnou tanečnicí Milčou Majerovou. Ovlivňují Vaši práci prvorepublikové ženské časopisy (zejména Eva)? Myslím, že jste velmi dobrá nástupkyně tehdejších módních žurnalistek. Sofistikované a vzdělávací psaní (nebo mluvení v rozhlase) je teď stejně jako ve 20., 30. letech moc důležité (a dnes možná ještě víc kvůli důrazu na kvalitu, ekologii apod.). Zdravím Vás a děkuju za Modeschau i ostatní věci, co děláte.
ODPOVĚĎ (21.11.2012 20:39)
Dobrý večer, děkuju za velkou poklonu, moc si toho vážím. Na prvorepublikovou módní žurnalistiku na úrovni bych navázala moc ráda. Moje rodina je ze Šumavy a odmalička jsem se na půdě prohrabovala krabicemi se zažloutlými módními magazíny z první republiky a taky vídeňskými módami z časů Rakouska, je to okouzlující čtení.. Měla jsem opravdu velkou radost z knihy Pražské módní salony, kterou vydalo UPM, protože přibližuje tuhle krásnou minulost současné veřejnosti. Česká módní tvorba i žurnalistika mají rozhodně na co navazovat. Takže ano, určitě mě Eva a podobné magazíny ovlivňuje.