Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Co se stalo v květnu 1945 u Dobronína? Odpovídal Badatel Mareš

Policie našla u Jihlavy masový hrob Němců

UKONČENO

U Dobronína na Jihlavsku našli policisté poválečný masový hrob. Koncem května 1945 tu údajně místní Češi ubili skupinu německých obyvatel. Stalo se tak těsně před jejich odsunem ze země na základě Benešových dekretů. Podnět k vyšetřování dávného incidentu dal jihlavský novinář. Co se odehrávalo v Československu po 2. světové válce? A co se konkrétně stalo na louce Budínka u Dobronína? Jak probíhá vyšetřování? Ptali jste se publicisty a badatele Miroslava Mareše.

položených otázek: 48 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (18.8.2010 16:58) josef
V našem okolí se také šeptem mluví o něčem podobném, mrtvých je ještě víc.Byli to ti, co šli po válce domů a bylo jich možná sto, viděl jsem to i písemně. Také je zmasakrovali ožralí gardisté. Má cenu do toho vrtat? Myslím že už spíše ne, vážně nevím. Ostatně si myslím, že lidé by takto zdivočili i dnes.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 20:40)
V případě "Dobronín-Budínka" šlo o historickou pravdu: události popisovaly pouze německy psané dokumenty a němečtí svědkové. Svědectví českých občanů byla velice neurčitá. Po nálezu lidských ostatků okamžitě skončily diskuse, zda se skutek opravdu stal. Je to i o tom, jestli máte odvahu hovořit nahlas o tom, o čem ostatní mluví jen šeptem.
OTÁZKA (18.8.2010 20:46) draha
Vážený pane, na mé otázky jste neodpověděl. Od 8.5.včetně a dále již nešlo o válečné boje, ale o vraždy na civilistech.Já mohu dokumentovat vraždy českých civilistů Němci, vy se zabýváte civilisty německými.Válka je vůl.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 21:06)
Stejně to zatím klasifikuje i Policie ČR. Národnost obětí je v případě násilí nepodstatná. Každé násilí v době míru musí být objasněno a zdokumentováno.
OTÁZKA (18.8.2010 22:14) draha
Doporučujete mi vážně, abych podala návrh na trestní stíhání vrahů německé národnosti ze dne 7. či 8.5. na Pankráci?(datum nemám upřesněno). Mohu dohledat jména zavražděných i svědky Asi je to z pohledu byrokrata důležité. \Možná 7.se mohlo u nás ještě vraždit ostošest, 8. už ne. Podívám se na to..K čemu to bude dobré?Draha
ODPOVĚĎ (18.8.2010 22:27)
Nejdůležitější je dokumentace činu. Tu nemusí dělat pouze a výhradně policie, ale i historici nebo badatelé. Státní zástupce nebo policejní komisař otevře úřední vyšetřování v případě, že jsou pro vyšetrování důvody. Případ "Budínka" je odlišný tím, že nejsou o něm žádné zprávy v úředním jazyce. To ale neznamená, že se nestal. To, že něco stalo dokazuje postup policejního vyšetřování.
OTÁZKA (18.8.2010 22:42) draha
manžel mi potvrdil, že Němci je stříleli na Pankráci jak zajíce 7.5. Tak to asi bylo z hlediska MEZINÁRODNÍHO PRÁVA v rychtyku.Sorry za angažmá ve věci. Draha
ODPOVĚĎ (19.8.2010 7:33)
Stejně je vhodné si zkontrolovat, zda je Vámi popisována událost přesně. Případně nabídnout svědectví k jejímu doplnění. Smyslem vzniku Dokumentace je spojení různých svědectví do jediné zprávy. Tady je pro mě postup pana Hawelky určitým vzorem postupu, jak se s danou situací vypořádat.
OTÁZKA (19.8.2010 4:57) Karel V.
Pane Mareši, stavíte se do role odborníka a arbitra, mohl byste čtenářům vyjmenovat alespoň deset obcí, ve kterých příslušních německé armády a jednotek SS vraždili civilní obyvatelstvo mezi . květnem 1945 a 2. květnem 1950? Pane Mareši sdělte veřejnosti kolik obyvatel Dobronína zavraždili Němci v průběhu okupace, kde mají hroby a kde jim postavíte památník!
ODPOVĚĎ (19.8.2010 7:40)
Lidice, Ležáky, Jevíčko, Javoříčko, Třešť, Velké Meziříčí, Ploština, Prlov, Třešť. Na Slovensku třeba vápenka v Německé. Časté popravy českých vězňů se konali v Terezíně, Kounicových kolejí v Brně, v pnakrácké sekyrárně v Praze. Známé jsou případy násilí během Pražského povstání na Masarykově nebo Dejvickém nádraží. Na žádném z těchto míst není diskuse o tom, že se násilí stalo. Nikdo nepochybuje o tom, že se stalo. Teprve nález Policie ČR u Dobronína ukončil diskuse, jestli se nějaké násilí v regionu stalo. Pokud někde nestojí památník českým obětem, pak je třeba uvažovat o jeho postavení. Každý hrob českých obětí nacismu musí být pečlivě zaznamenán a zdokumentován pro příští generace. Příští generace nesmí zapomenout! Stále musíme mladé generaci ukazovat, co to byl NACISMUS a jaké zlo nacismus způsobil lidem. Každý památník násilí má smysl jako připomínka minulosti pro příští generace. V ČSR existovala Národní obec fašistická v čele s generálem Gajdou. I my Češi jako národ jsme měli "svoje" fašisty jako politickou sílu a dnes máme "svoje" neonacisty. V regionu je mezi oběti nacismu zařazován český mlynář Vomela z Kamenné/Bergersdorfu. Do role odborníka a arbitra mě staví zájem veřejnosti, chápu to jako zájem veřejnosti znát můj názor. Pokud můj názor ovlivní Váš názor, pak dělám dobře práci novináře.
OTÁZKA (19.8.2010 8:44) Martin
Dobrý den pane Mareš. Nedávno jsem četl u historie města v Krkonoších, že i tam probíhali divoké odsuny s vraždami. Vůbec se mi nelíbí, že nám komunistický režim toho tolik tajil. Zajímá mě jestli je někde nějaký centrální server kam uživatelé mohou přidávat podněty na prošetření konkrétních míst v zemi, kde se pravděpodobně údáli zločiny ? Jinak, opravdu moc si vážím toho co děláte. Otevíráte společnosti pokřivené komunistickým režimem oči. Děkuji
ODPOVĚĎ (19.8.2010 9:04)
Dobrý den, na začátku případu "Budínka" stál Fritz Hawelka, který shromáždil dostupná svědectví a sestavil Dokumentační zprávu. Tuto zprávu pak měla německá strana za historickou pravdu. Já jsem začal z pohledu novináře tuto zprávu ověřovat a potvrdila se její pravdivost. Bylo více indicií k domněnce, že se u Dobronína něco stalo v květnu 1945. Určité údaje jsou dostupné pouze státním orgánům (evidence obyvatelstva) a není veřejně dostupná. Pokud je vidět snaha a vůle občanů objasnit historickou událost, pak lze žádat stát o pomoc. V případu "Budínka" podle mého názoru existuje veřejný zájem objasnit, zda popis událostí tak, jak je popisují občané cizího státu je historickou pravdou. A historickou pravdou úplnou, neupravenou a nezkreslenou. Tady odvedlo Státní zastupitelství jako úřad, který zastupuje stát výbornou práci. Ukazuje se potřeba sestavit určitý metodický návod nebo postup, jak mají postupovat občané a státní orgány při snaze objasnit konkrétní činy spáchané v před více než dvaceti lety. Policie případně Ministerstvo vnitra by mohlo říci veřejnosti, za jakých podmínek může být otevřeno policejní vyšetřování. Tento postup by mohl být umístěn například na Portálu veřejné správy - http://portal.gov.cz . Takový postup by mohl být vzorový s možností se od něj odchýlit podle odlišností každého případu.
OTÁZKA (19.8.2010 8:57) Czecho
vcera na ARD v Tagesthemen se hovorilo o Dobronin (Dobrenz)-jasne hodnoceni, zadne odsuzovani cechu a uz vubec ne kolektivni. Proc pretrvava v Cesku tendence neustaleho kolektivniho mysleni, odsuzovani, posuzovani? http://www.tagesthemen.de/multimedia/video/sendungsbeitrag65930.html
ODPOVĚĎ (19.8.2010 9:12)
Je to určitý posun v hodnocení událostí roku 1945. Mám odezvu z kulturních organizací z Čech i Německa, že to je "velký krok správným směrem". To je pro mě určitou výzvou a závazkem pokračovat v této práci, pokud dostanu jako novinář prostor v regionálních nebo celostátních novinách. Rád bych se této práci věnoval jako regionální novinář.
OTÁZKA (19.8.2010 10:43) Pavel František
Toto, co se zde předvádí je z naší, tedy české strany, sebemrskačství, které u jiných národů nemá obdoby. Je naprosto pochopitelné, co se dělo hned po poprážce Německa navíc, když Německo kapitulovalo bezpodmínečně ! Francouzi nerozmazávají, co se dělo po osvobozen í Paříže, ale my ano.Ano, budeme stavět pomníky bývalým členům NSDAP a SS a dalším organizacím, které byly prohlášeny zločineckými v Norimberku. Ano, přišla doba, kterou předpobvěděl prezident Beneš a je naprostým nesmyslem se dívat na tehdejší události jakýmsi pokřiveným pohledem současnosti a snahou vsugerovat nám, jako národu, vinu. Váš postup je jen součástí snahy o změnu výsledků 2. světové války, a to nemůže vést nikdy k ničemu dobrému. To není příspěvek k porozumění, ale naopak. Navíc připomínám amnestii presidenta Beneše právě pro tyto činy, spojené s koncem války a šetření policie je proto v tomto směru naprosté plýtvání kapacitou. Je ale možné, že v bezprávné zemi se opět použije retroaktivita a amnestie prezidenta, která se nehodí do krámu moderním kolaborantům, bude zrušena za velkého potlesku Sudetˇáků. To, co se dneska děje je hanbou současné generace, která by se, i za účasti litovaných členů NSDAP z Dobronína, ani nenarodila, nebotˇjejich rodiče a prarodiče by vylétli komínem dle programu této strany a Vy byste tak ani neměl příležitost něco psát, nebotˇ tento prostior , dle ideologie NSDAP, byl koneckonců německým a jím měl také zůstat. Stydím se za lidi, jako jste Vy.
ODPOVĚĎ (19.8.2010 11:28)
Dobrý den, prosím nezapomínejme na lidský rozměr celé události. Někde u Dobronína jsou pohřbeni lidé, které jsou jejich příbuzní schopni identifikovat. Je tedy vhodné se pokusit tyto osoby najít a exhumovat. Exhumaci nemohu provést podle mého názoru jako soukromá osoba bez účasti státu a státních orgánů ČR. Mrzí mě, že mou snahu nevnímáte jako snahu umožnit příbuzným důstojně pohřbít své předky.
OTÁZKA (19.8.2010 10:28) Paul
Donry den. Otazka je proc nebyla Praha v dubnu a nebo v kvetnu 1945 vyhlasena jako "open city" tedy otevrene mesto , zrovna jako byla francouzska Pariz a nebo italsky Rim. Jednotky SS a Wehrmachtu v Cechach a na Morave meli zajem odejit dobrovolne z Moravy a Cech v dubnu 1945 a nechat se eventuelne zajmout americkou armadou -to aby nepadli do rukou Ruske armade. To jim Cesky komuniste a bolsevicky kolaboranti ale nedovolili a Cesi a Moravaci radeji zacli prazkou revoluci a to masakrovani nemeckeho obyvatelstva v byvalem Protektoratu. Otazka je tedy - kdo byl zodpovedny a kdo zavinil tu Prazskou revoluci v kvetnu 1945 -- tedy Cesky komuniste ? a nebo ten ex-president Benes ? Dekuji za historicke uvahy.
ODPOVĚĎ (19.8.2010 11:31)
Dobrý den, studium historie dovoluje úvahy "Co by bylo, kdyby....". Rád čtu i alternativní historii jako úvahu, co by následovalo, kdyby se historické události staly jinak nebo v jiném pořadí. Ale vždy to musí být označemo jako alternativní historie a nesmí to být snaha změnit historickou pravdu. Tolik můj ossobní názor.
OTÁZKA (19.8.2010 11:09) Iva
Dobry den, zajimalo by me, jak probiha vysetrovani? Jsou nejaci svedci udalosti? Vyslechnou policiste potomky obeti? Diky..
ODPOVĚĎ (19.8.2010 11:34)
Krajské ředitelství Policie ČR odvádí v informování veřejnosti výbornou práci. Sám jsem byl překvapen rychlostí práce, první informace pro veřejnost byla bezprostředně po prvním nálezu. Tento postoj velice oceňuji z pohledu novináře.
OTÁZKA (19.8.2010 11:53) Historik
Nesouvisí celá věc ś tím, že v Třěšti, 29 km od Dobronína, zmasakrovali SS z Jihlavy dne 7.5. 1945, za aktivní účasti místních Němců, více než 50 Čechů, kteří se "předčasně" pokusili nastolit českou vládu???
ODPOVĚĎ (19.8.2010 14:48)
Nemyslím si to. Jednotky SS odjely z Třeště směrem na Batelov a Telč. Tedy jižním a západním směrem od Třeště. Jihlava a Dobronín jsou od Třeště severním směrem. Pamětníci z Třeště mi říkají, že se Němci nevraceli po potlačení povstání směrem na Jihlavu. Věřím třešťským pamětníkům, že se ve směru odjezdu nemýlí. Proto si myslím, že ty události spolu nesouvisí. Důkaz o opaku mi nikdo neukázal.
OTÁZKA (19.8.2010 12:48) Karel
Můj děda s rodinou prchal v r.1938 jen s uzlíkem z pohraničí před henleinovskými ordnery, jen v jejich vesnici tito henleinovští spoluobčané zavraždili při zabírání pohraničí několik čechů. Hned po válce se vrátili zpět domů a němečtí spoluobčané po nocích chodili vraždit české přistěhovalce, babička mi vyprávěla kolik zažili strachu, než byli němci odsunuti, ozbrojení wehrwolfové se potulovali po lesích. Mého dědu zabil zdánlivě seriozní německý doktor (před odsunem), který mu při banální angině podal jed. Divíte se, že lidé, kterým tito beránci někoho zabili, nebo jim po udání za války vyvraždili rodinu mnohde vzali spravedlnost do svých rukou ? Netvrdím, že toto zabíjení schvaluji, ale na druhou stranu, to co předvádíte pane mareši je ostuda. Chce se mi z vás zvracet a z lidí , kteří se pohoršují nad těmi zabitými chudáky také. Přitom nevite, co měli na svědomí, já také ne, možná to byli opravdu chudáci, možná to byli bestie, kteří zapřičinili smrt mnoha lidí. Lépe než my to asi věděli jejich spoluobčané a ti je zabili. Kdypak se také budete věnovat zavražděným čechům. Fakt bych si s chutí před vámi odplivl.
ODPOVĚĎ (19.8.2010 14:53)
Věnuji se třešťskému povstání jako historické události. Váš postoj mě mrzí, chápu i negativní reakce. Na případ "Budínka" se dívám z lidské a humánní stránky. Zemřelí nebo zabití patří na hřbitov, proto je nutná jejich exhumace. Pokud bych se o exhumaci pokusil jako soukromá osoba, mohl bych se dostat do problémů se Zákonem o pohřebnictví. Proto byla nutná spolupráce úředních orgánů.
OTÁZKA (19.8.2010 12:30) Josef
Co říkáte na reakci rakouského tisku?
ODPOVĚĎ (19.8.2010 14:55)
Překvapují mě zahraniční reakce. Předpokládal jsem zájem regionálního tisku, možná celostátních novin. Článek v DIE PRESSE mě překvapil spíše nepříjemně.
OTÁZKA (19.8.2010 12:31) Franta
Pane Mareši obdivuji Vaši snahu ukázat veřejnosti že Ceši mají tuny másla na hlavě.Některé dotazy svědčí o tom že dotiční jen papouškuji bolševické verze,že každý Němec byl nacista a je nutno ho zabít,třeba lopatou.Nejaktivněší byli bývalí kolaboranti kteří potřebovaly zakrýt minulost.Nenechte se zviklat a pokračujte,držím Vám palec.
ODPOVĚĎ (19.8.2010 15:00)
Mnoho osobností sleduje nálady a reakce veřejnosti. Mladší generace si chce utvořit vlastní názor na události v minulosti národa. Přece nemohou existovat v naší minulosti události, ke kterým budeme pouze mlčet. Morální síla je v umění přiznat hovořit o svých bolavých místech. Rok 1945 je celý bolavým místem historie, kdy národy světa si přály konec války a konec zabíjení.
OTÁZKA (19.8.2010 11:35) Czecho
i kdyz to primo nesouvisi - kdo initioval Prazske povstani 5.5.2010, kdyz uz bylo defacto po valce? Chapu polaky, to melo smysl, ale v Praze v protektoratu, ktery jiz od slova ''protektorat'' nebyl ve valce s nemeckou risi?
ODPOVĚĎ (19.8.2010 15:06)
Někteří Francouzi s Němci kolaborovali, Svobodní Francouzi s De Gaullem s Němci bojovali. Někteří Rusové v čele s generálem Vlasovem bojovali na straně Němců, jiní Rusové pod velením Žukova dobývali Berlín. Někteří Češi s Němci kolaborovali, jiní s Němci bojovali v zahraniční armádě pod velením generála Svobody nebo jako "zápaďáci" po boku Angličanů. Je věcí každého občana rozhodnout se, zda bude bojovat nebo kolaborovat. Toto rozhodnutí musel podle mého názoru udělat každý Čech v době 1939-1945. Těch Čechů co bojovali s Němci si nesmírně vážím.