Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Co se stalo v květnu 1945 u Dobronína? Odpovídal Badatel Mareš

Policie našla u Jihlavy masový hrob Němců

UKONČENO

U Dobronína na Jihlavsku našli policisté poválečný masový hrob. Koncem května 1945 tu údajně místní Češi ubili skupinu německých obyvatel. Stalo se tak těsně před jejich odsunem ze země na základě Benešových dekretů. Podnět k vyšetřování dávného incidentu dal jihlavský novinář. Co se odehrávalo v Československu po 2. světové válce? A co se konkrétně stalo na louce Budínka u Dobronína? Jak probíhá vyšetřování? Ptali jste se publicisty a badatele Miroslava Mareše.

položených otázek: 48 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (18.8.2010 16:46) Jirka
jak se vyucuje toto tmave obdobi nasi historie na ceskych skolach? Zda se mi, ze nenavist vuci nemcum se u rocniku, kteri studovali SS, VS v 90.letech za hlubokeho nacionalismu Vaclava Klause, spise prohlubuje. Tito mladi lide argumentuji, ze kdyz nemci vrazdili za valky, tak cesi meli pravo vrazdit po valce... Pro mne je vyhnani nemcu pocatek totalni moralni devastace cechu a postupneho znevazeni instituce - privatni majetek, cirkev.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 17:32)
Je důležité umět rozlišovat mezi válečným a mírovým stavem. V době válečného stavu jsou tolerovány činy, které jsou v době míru zakázány.
OTÁZKA (18.8.2010 16:47) Jirka
jaky je Vas nazor na presidenta Benese? Zasluhuje si takovy clovek zakon na ochranu osobnosti, ktery v 90.letech iniciovala ODS?
ODPOVĚĎ (18.8.2010 17:35)
Každý prezident republiky je nejvyšším představitelem své země. Činnost dr. Edvarda Beneše jako politika by měli hodnotit historici.
OTÁZKA (18.8.2010 17:10) kalisnik
DNES JE VELICE MODERNÍ LEST NĚMCUM DO PRDELE, TAK TAKOVÍ NOVINÁŘI JAKO VY,MAJÍ V MÉDIICH PŘEDNOST.NEVÍTE O VRAŽDENÍ SOUVISLOSTI- TI NĚMCI SE NĚČÍM PROVILI NA ČESKÝCH LIDECH, V PRUBĚHU VÁLKY.MOJE OTÁZKA JE- PROČ JSTE NEPUBLIKOVAL O MASAKRU ČECHU V TŘEŠTI, VELKÉM MEZIŘÍČÍ,O MASAKRU V LESKOVICICH V JIŽNÍCH ČECHÁCH,O MASAKRU NA SALAŠI NA MORAVĚ, PRLOVĚ, PLOŠTINĚ, VAŘAKOVYCH PASEKACH, V RYMICÍCH U HOLEŠOVA,MÁM POKRAČOVAT.MY VÁLKU NEZAČALI
ODPOVĚĎ (18.8.2010 17:39)
Událostmi v Třešti a povstáním ve dnech 5.-7. května 1945 se zabývám s dalšími badateli (docent Šplíchal, Jiří Vybíhal) a místními občany (Mgr. Bukvaj). Podařilo se mi dohledat informace k Emilovi Muroňovi, který byl konfidentem gestapa a jeho role v Třešti během povstání nebyla zcela jasná. Souhlasím s Vámi, že jsme jako národ II.světovou válku nezačali.
OTÁZKA (18.8.2010 17:27) Ivan J.
Byl hrob nalezen nahodou nebo se po nem cilevedome patralo? Pokud se po nem delsi dobu patralo proc byl nalezen az ted?
ODPOVĚĎ (18.8.2010 17:43)
Velký časový odstup od události znamená složité hledání možných svědků. V úvahu musíte vzít i věk svědků. Hrob byl nalezen na základě pátrání Krajského ředitelství Policie ČR v Jihlavě. Doba pátrání je úměrná časovému odstupu od události.
OTÁZKA (18.8.2010 17:45) Miky
Je znamo, ze Nemci si na vnitrni vyrovnani se s nacistickou minulosti museli pockat az do sedesatych let XX stoleti, kdy probehly dalsi procesy s valecnymi zlocinci (napr. tzv. druhy osvetimsky proces ve Frankfurtu v letech 1963-1965) a mladsi generace se v teto souvislosti zacala ptat svych rodicu co vlastne delali za valky. Myslite si ze nyni, dvacet let od zmeny rezimu, se mladsi generace v CR tez zacne zajimat o to, ceho se vlastne dopustili jejich dedove a pradedove na Ceskoslovenskych obcanech nemecke narodnosti po valce? Drzim Vam palce - myslim, ze to co delate je dulezite a zasluzne!
ODPOVĚĎ (18.8.2010 17:54)
Starší generace chce zapomenout. Mladší generace chce vědět. Musíme začít tuto dobu krátce po válce pečlivě dokumentovat. Případ "Budínka" ukázal, že mohou být události na českém území o kterém nejsou zprávy v úředním jazyce. Ani písemně sepsané vzpomínky starší generace - jako vzkaz příští generaci.
OTÁZKA (18.8.2010 17:50) Věra
Byla jsem v koncentračních táborech Buchenwald, Osvětim a v Terezíně, samozřejmě dávno po válce. To, co nám vyprávěli průvodci je tak strašné a nelidské , že tento čin dovedu pochopit. Neschvaluji, ale chápu.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 17:56)
Souhlasím. To, co se stalo v místech koncetračních táborů nesmí být zapomenuto. Žádné násilí nesmí být zapomenuto. Ani to na Budínce u Dobronína.
OTÁZKA (18.8.2010 17:50) zdena
a jestliže se někdo navrátil z konc.tábora kde sám zažil hrůzy co němci dělali,jestliže měl vyvražděnou rodinu a pak se třeba dozvěděl kdo to zavinil,třeba je udal pro majetek? nebo pro jinou víru,nedej bože že to byl žid,co měl takový navrátilec dělat?neměl rodinu,majetek a nikam nemohl jít k nikomu a taky asi nikomu nevěřil musíme vše toto hodnotit v době kdy se toto dělo.jestliže byly zavražděny neviní,je to moc špatné,ale mluví se o vzorné vesnici ss Dobronín,tam asi neviní nebyly...
ODPOVĚĎ (18.8.2010 18:00)
Pochopit motiv je velice důležité. Vzorná vesnice SS Kamenná byla podle mého názoru více iniciativou generála Bergera pro povzbuzení vstupu do jednotek SS. Nemyslím, že by to byla iniciativa německých obyvatel obce Kamenná ve válečných letech 1939-1945.
OTÁZKA (18.8.2010 19:05) Václav
Okolo roku 1958 jsem slyšel vyprávět obyvatele obcí Sovolusky a Hlinče na okrese K.Vary o brutální vraždě mlynáře a jeho ženy. Nějaký MURIN, snad osídlenec, či zločinec si je zapřáhl do bryčky a nutil je, aby jej vytáhli do strmého kopce od mlýna Rohra /Na Dvacítce/ do obce Sovolusky. Když byli na konci svých sil, tak prý je zastřelil. Podobná zvěrstva se prý také udála v dnes již zaniklém městě Doupov, kde jsou prý oběti zahrabány na zahradě kláštera a v obci Tocov. přeji pevné nervy a vytrvejte. I toto jsou Sudety.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 19:46)
Je vhodné postupovat stejně jako pan Fritz Hawelka v případu "Budínka-Dobronín". Pan Hawelka to udělal velmi důkladně. Sestavte podrobnou dokumentační zprávu, přesně zaznamenejte, co se stalo. Především totožnost obětí.Prozkoumejte, jestli nejsou oběti pohřešovány např. Červeným Křížem.
OTÁZKA (18.8.2010 18:05) Jan Triska
Bude vubec mozne dokazat totoznst tech obeti? To by bylo, podle meho nazoru, to klicove rozhodnuti; zda to byla pomsta mistnich Cechu vuci Nemcum kteri se za valky tezce provinili, nebo jednoducha vrazda relativne nevinnych Nemcu, spachana lidmi pod vlivem celkove antipatie a chuti se proste pomstit komukoliv. Moje rodina je puvodem ze Sudet. Odsun Nemcu po druhe svetove valce jsem vzydcky podporoval nebo mu alespon rozumel. Vrazdeni ovsem ne.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 19:50)
V případu "Budínka" nabízí totožnost obětí autor Dokumentační zprávy pan Hawelka. Identifikaci nalezených obětí lze provést pomocí DNA-testů. To ale může provádět pouze úřední orgán. Neumím si představit, jak provést identifikaci bez pomoci úřadů jako soukromá osoba.
OTÁZKA (18.8.2010 19:30) marek
Ani ne otázka ale upozornění na stejnou událost a čas v Moravském Krumlově. Ostatky zavražděných byly vyzvednuty za Zámeckého parku při kopání základu nové Základní školy a převezeny neznámo kam.Bylo to veřejné tajemství o kterém se lidé báli mluvit protože aktéři popravy ještě v r. 1980 zastávaly vysoké funkce KSČ !!! Očitý svědek mně zdělil: Ještě dva dny po popravě se hýbala hlína na mělkém hrobě !!! Zastřelili je ti co měli strach že na na ně praskne kolaborace s Němci tak je oddělali.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 19:57)
Zdokumentujte tuto událost, zaznamenejte jména obětí. Je to Váš příspěvek pro budoucnost i pro ty, kteří chtějí znát minulost regionu. Je na uvážení každého, co udělá po té, kdy pozná historii. Může třeba za minulostí udělat tlustou čáru. Tlustou čáru za minulostí můžete podle mého názoru udělat ve chvíli, kdy minulost znáte.
OTÁZKA (18.8.2010 19:45) Jakub Vorajn
Kdy skončil válečný stav s Německem po druhé světové válce? Kdy skončil výjimečný stav na území Československa v roce 1945? Kdy skončily bojové akce zbytků německých armád na našem území po květnu 1945? Kdy skončily teroristické výpady německých nacionalistů po květnu 1945?
ODPOVĚĎ (18.8.2010 20:00)
Pokud se ptáte na Jihlavsko, tak o ozbrojených střetech německých nacionalistů po květnu 1945 nic nevím. Byl bych rád, kdyby mi někdo o tom poskytl informace. Vše je o tom, zda jsou podobné události zdokumentovány. Případ "Budínka" podle mého názoru ukázal možnost existence události, o které se 65 let nic nevědělo.
OTÁZKA (18.8.2010 19:50) Draha
Zažil pan badatel válku? 8.5. Němci vraždili civilisty na Pankráci. Manžel jako dítě zažil, když otevřeli sklep Němcům, zastřelili ty dva chudáky muže, kteří jim otevřeli, ostatní, ženy i děti, hnali před sebou jako rukojmí. Jinde vyvraždili celý sklep. Honí někdo dnes tyto vrahy k odpovědnosti? Válečné a poválečné emoce dnes nemůžeme pochopit. Komu to slouží, že zrovna my, kteří jsme válku a její hrůzy nevyvolali, si už dvacet let sypeme popel na hlavu? Co Poláci? Dělají po své genocidě také ze sebe takové ovce?
ODPOVĚĎ (18.8.2010 20:04)
Nezažil jsem válku. O té době mi vypráví pamětníci událostí na Jihlavsku. Chápu, že starší generace může prožívat při vyprávění vzpomínek trauma. Mladší generace usiluje o možnost tuto dobu co nejlépe poznat a vytvořit si na události vlastní názor.
OTÁZKA (18.8.2010 19:25) draha
Proč se tak sebemrskáme za maskry Němců v bezprostřední reakci na válečné emoce?Komu to dnes slouží? Manžel jako dítě zažil masakry civilistů Němci na Pankráci 8.5. - tedy již po ukončení války.Konkrétně v jejich domě je hnali ze sklepa, dva muže, kteří jim otevřeli, okamžitě odstřelili (pokud chcete, můžu dodat jména)a ostatní - ženy i s dětmi hnali před sebou jako rukojmí. Naštěstí přežili. Jiní civilisté na Pankráci, jak je známo, neměli to štěstí. Pohnal někdo tyto vrahy k odpovědnosti?
ODPOVĚĎ (18.8.2010 20:11)
Vyšetřování a nález lidských ostatků v lokalitě "Budínka" ukončilo diskuse v regionu Dobronína, zda se čin stal nebo nestal. Každé násilí musí být přesně zdokumentováno. Úvaha o trestu nebo pohnání k odpovědnosti může nastat podle mého názoru až po přesném zdokumentování činu. Národnost obětí je dle mého názoru až druhořadá.
OTÁZKA (18.8.2010 17:26) henzlík
Neomlouvám ten čin, ale .. Proč se vždy tolik rozmazávají pouze zločiny Čechů, které byly svým způsobem až reací na už druhou Němci vyvolanou válku? Kdo byli ti zavraždění, jak se chovali z války? Proč Němci vyžadují, aby se mluvilo konkrétně o vinných jednotlivcích, ale sami mluví zásadně kolektivně o Češích? Proč se třeba naopak nepíše o hromadné vraždě Čechů Němci ve Velkém Mezříčí nebo o hromadné vraždě Němců Němci Nových Hradech pár hodin předtím, než dorazila Rudá armáda?
ODPOVĚĎ (18.8.2010 20:15)
Myslím, že je důležité rozlišovat mezi válečným a mírovým stavem země. O chpvání zavražděných v kauze "Budínka" v době války nemám informace. Ale rád bych ty informace získal. Obecně z reakcí čtenářů pod články novinářů vidím složitost tématu událostí roku 1945.I to jak složité období to bylo.
OTÁZKA (18.8.2010 20:17) kadlec jaroslav
v roce 1975 jsem jako voják vyhrabal bagrem hromadný hrob v obci Lochotín v prostoru Hradiště.Na příkaz velitele byl opět zahrabán.Zajímalo by mě,jestli je tento hrob někde evidovaný a kdo byly oběti.
ODPOVĚĎ (18.8.2010 20:29)
Evidenci válečných hrobů vede v ČR MNO. Informace o poloze válečných hrobů by mohl mít Lidový spolek péče o válečné hroby v Kasselu (Německo). Myslím, že lidské je oznámit toto úřadům. Ale chápu, že jste mohl obdržet rozkaz ten hrob zakrýt. Opět musím apelovat na dokumentaci podobných případů. Nakreslit mapu, označit polohu (nejlépe v metrech) a oznámit úřadům. Je na rozhodnutí úřadů, co by mělo následovat.