Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak jsem vyrazil na Prahu

Generálporučík Alexandr Majorov dostává v dubnu 1968 rozkaz, aby se připravil na invazi do Československa: Bylo osm pětačtyřicet. Exkluzivně: V češtině dosud nepublikované výňatky z knihy velitele ruské armády Alexandra Majorova "Invaze" ukazují rok 1968 z druhé strany.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vaclav Flek

23. 8. 2008 20:34
chyby v prezentaci Majorovych vzpominek

Prezentaci vzpominek byvaleho sovetskeho generala Majorova povazuji za velmi uzitecnou v soucasne dobe, kdy vetsina pripominek srpna 1968 v nasich mediich ustrnula v jistem klise. S nazory autora lze v mnohem nesouhlasit, to pro omezeny prostor delat nebudu, a soustredim se jen na  chyby pri prezentaci vynatku z Majorovovych vzpominek. Tyto chyby jsou odpovednosti LN, nikoliv generala Majorova.

1) Chyby v prekladu :  Generalplukovnik Polivaj byl nacelnikem Hlavni operacni spravy Generalniho stabu, nikoliv Hlavniho operacniho oddeleni. Zdanliva malickost, ktera ale kazdeho, kdo tomu rozumi, uderi pres usi (i mnohem mensi CSLA mela svou operacni spravu...). Charakteristika "inteligenta turgenevskeho typu" mela byt neco v tom smyslu "ani do vody neshodi, ani z ni nevytahne", tento vyznam je  v ceskem prekladu ponekud  posunut.

2) Chyby v upoutavkach k textu: Ty povazuji za naprosto zasadni a kvuli nim vlastne tento prispevek pisu.  Generalporucik Majorov nebyl v zadnem pripade velitel "ruskych vojsk", ani nebyl velitelem "ruske armady", jak je uvedeno v ceskych upoutavkach na vynatky z pameti. Vzdy se citil byt sovetskym velitelem a tim take byl. Tento zdanlive maly rozdil je pritom zasadni a z meho hlediska predstavuje slendrian tech, ktery redakcne text pripravovali. Ve snaze ucinit upoutavku atraktivni se dopustili naprosto neprijatelneho zjednoduseni. Sam Majorov ve sve knize v tomto kontextu pojem rusky nikdy nepouziva. Take zcela jiste nepouzil souslovi "Jak jsem dobyl Prahu", uvedene v upoutavce,, mimo jine proto, ze v prvni fazi operace Dunaj skoncil v Trencine

Cili secteno a podtrzeno : redakce LN mela publikaci vzpominek byvaleho sovetskeho generala velmi dobry napad, jak rozsirit spektrum pohledu. Skoda jen, ze jeho vyzneni bylo oslabeno snahou po novinarske zkratce, ktera mela upoutat, ovsem za cenu zkresleni jak faktickych skutecnosti, tak i vlastniho pohledu sovetskeho generala, ktery se v roce 1968 za "ruskeho" nepovazoval a "dobyt Prahu" nejel.

0 0
možnosti

čtenář

23. 8. 2008 21:31
Re: chyby v prezentaci Majorovych vzpominek

To, že tento překlad používá místo sovětská armáda pojem ruská armáda je součástí dnešní propagandistické masáže, aby se dala do jedné roviny tehdejší akce SSSR a dnešní RF v Gruzii (přitom sem na nás pěkně napochodovali Gruzíni jako naprogramovaný Rv) . Má to v lidech málo znalých a mladých vybudit zavilou nenávist vůči Rusům, jako takovým. Už chybí jenom fotky z archivů wehrmachtu s záběry degenerovaných asijských podlidí. Ale toho se nejspíš taky dočkáme.

0 0
možnosti

Ing. Václav Křepelka, Ph.D.

23. 8. 2008 13:50
Co mnou otřáslo.

Po přečtení výňatků jsem byl otřesen skutečností, jak barvitě líčil A.M.Majorov Brežněvovi se Suslovem naprosto vyfabulovaný scénář operace NATO. Vždyť to pro Brežněva musela být rajská hudba. 82. výsadková divize USA, nikoliv NATO kterou Majorov posílal do Čopu byla v té době naplno angažovaná ve Vietnamu. A dva uváděné americké a dva německé armádní sbory byl naprosto v klidu. Škoda, že u tohoto rozhovoru není uvedeno datum. Popisované supertajné seznámení s operačním plánem operace Dunaj s datem schválení ministra maršála A.A.Grečka 11.4.1968 také podporuje tezi Věnka Šilhána, že šlo hlavně i zapikolování se ˇprostoru Československa a naše jaro pro to byla jen vhodná záminka.

0 0
možnosti

čtenář

23. 8. 2008 20:14
Re: Co mnou otřáslo.

Celý tzv. obrodný proces byla řízená akce Moskvy. Od, zhruba, roku 1964 se SSSR snažil umístit svá vojska v tehdejší ČSSR. Nacionalistické vedení KSČ (Novotný, Lomský ...) tomu zuby nehty bránili (kdyby tenkrát nepadli, skončili by jako Ceausescův režim v Rumunsku). Tak jsme všichni naskočili na moskevskou provokaci s obrodným procesem a oni si sem stejně přišli a ještě si do nás zastříleli.  Rv

0 0
možnosti

Sergej

23. 8. 2008 7:55
Pouziti Atomovych zbrani v Evrope

Byl prosinec 1944 a Nacisti zautocili valecnou a posledni ofenzivou na Spojenecka vojska v Zapadni Evrope. Chvilku nebylo jasne jestli Nemci nepremuzou Spojenecka vojka v Zapadni Evrope. Prezident Roosewelt vedel ze jestli se Hitlerovi podari prodlouzit valku v Evrope o dalsi rok, Amerika pouzije v Evrope Atomove zbrane a ukonci valku v Evrope. V ramci zmenene situaci z nepratelskym Japonskem, pouzila potom Amerika v srpnu 1945 Atomove zbrane proti Japonsku.

Od WW2 uplynulo 23 let a Rusky general prohlasil ze v srpnu 1968, Sovetsky Svaz byl pripraven pouzit Atomove zbrane v Evrope. Rusky general vedel ze tim ze Americane pouzili Atomove zbrane prvni, Sovetsky Svaz ma ted vojenske a moralni volne pole pouzit valecne Atomove zbrane take.

0 0
možnosti

Ing. Václav Křepelka, Ph.D.

23. 8. 2008 13:38
Re: Pouziti Atomovych zbrani v Evrope - to snad nemyslíte vá

Ardenská krize na přelomu prosince a ledna byla řešena na úrovni SHAEF, tj. spojeného velitelství gen. Eisenhowera. A byla vyřešena samozřejmě za nemalých ztrát do 10. ledna. Mj. Zásluhou statečných parašutistů 101. divize v obležené Bastogni, razantního postupu 3. armády generála Pattona a také přesunem 30. britského armádního sboru na řeku Meuse, nebo chcete-li Maas. Že je k dispozici atomová bomba, bylo známo teprve od poloviny července 1945, kdy prezident Truman dostal do Postupimi kódovanou zprávu, že "dítě se narodilo zdravé". Již vážně nemocný prezident Roosevelt, kterého v té době právě čekala Jaltská konference nemohl o termínu dohotovení atomové bomby nic ani tušit, natož s ní počítat. Víte jak imperiální Rusové musí být USA a mudrlantům Vašeho typu, či dle Vladimíra Iljiče užitečným idiotoům vděční, když se na ně svede i tak neskutečná kravina?  

0 0
možnosti