Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

‚Československo se chtělo, mohlo, a proto i mělo bránit.’ Historici hodnotí odkaz Mnichova 1938

V sobotu uplyne 80 let od podpisu Mnichovské dohody, která je často prezentovaná jako „Mnichovská zrada“. Už od jejího podepsání se však nad tehdejším řešením objevovaly pochybnosti. Měli jsme se bránit? Jakou bychom měli šanci? Server Lidovky.cz se na tyto otázky v anketě zeptal českých historiků a autora románu o alternativním vývoji událostí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JB

1. 10. 2018 17:50

Ono se to v polední době neustále omýlá až do nekonečna, zad ajme měli bojovat v 38 nebo ne

Jedno tabu se nesmí projednávat. Měli jsme se v 68 bránit? Na rozdíl od 38 jsme měli velmi dobře vyzbrojenou armádu. Měli jsme 10 tankových divisí rozdělených do dvou armád, druhou největší leteckou armádu v Evropě po Sovětskén Svazu. Tedy sílu, o které jsme mohli v 38 jenom snít.

Jenže v tom je rozdíl,ještě stále většina národa považuje za nepřípustné, pozvednou zbran proti komunismu. Proti nacizmu to ano. A tak i lidé, kteží se postavili komunismu se zbraní v ruce jsou odsuzováni jako ničemové.

A proto debata, zda jsme se měli bránit jako třeba madaři, nebo ne je nepřípustná

A při tom je docela možné, že mobilisace, by změnila plány ruských komunistů, do otevřené války by se jim v tehdejší politické situaci nechtělo, celá kalkulace byla, že se československo poddá, aniž by vypálilo ránu.

A tak se vytahujeme jací jsme mírumilovní, že jsme sovětským okupantům nezkřivili ani vlásek na

0 0
možnosti

28. 9. 2018 4:30

Můj názor a nikomu jej nevnucuji .Podívejme se na mapu,naše republika roku 38. od západu Německých hranic na východ k Rumunským je roztažená nudle. Sever Němci s nepříliž přejícím Polskem, západ Němci, jih Němci s bývalým Rakouskem po "anšlusu",Maďarsko. Stav naší armády jeden milion mužů, slušně vyzbrojená armáda s defenzivní strtegii,která se opírala o polní betonové pevnosti v mnohém nedodělané,které měli za úkol zadržet nepřítele do doby než příjde pomoc.Kontrolní otázka v té době a té situaci od koho??. Nejsem "lidový generál" ale Němci vy nás za naších nesmírných oběti převálcovali a nejen Praha by dodnes neměla co ukazovat turistům! Druhá strana mince, zbyla by nám alespoň hrdost,jakou třeba mají Poláci a to je taky pravda, no babao raď!

0 0
možnosti
JH

J. Holíček

27. 9. 2018 21:36

Naprosto hovadskej článek. Jakoby byla okurková sezóna.

0 0
možnosti
AR

27. 9. 2018 21:44

Co je na článku hovadského ??

0 0
možnosti
VK

27. 9. 2018 20:58

Proč Lidovky neotisknou od Jana Cholínského

Mnichovská zrada nebo pražský krach? Nečasova mise a rozpad Československa v roce 1938

Dne 15. září 1938 (CELÝ TÝDEN PŘED MOBILIZACÍ!!!) přiletěl do Paříže zvláštní vyslanec československého prezidenta Edvarda Beneše s tajným posláním. Jeho úkolem bylo kontaktovat předsedu francouzské socialistické strany Léona Bluma a předat jeho prostřednictvím poselství francouzské vládě. Obsahem tohoto poselství byla žádost prezidenta Beneše, aby Francie a Velká Británie jako tajní zprostředkovatelé nabídli Adolfu Hitlerovi a jeho nacistickému Německu československé pohraniční území o rozloze 4-6 tisíc kilometrů čtverečních přibližně s jedním a půl až dvěma miliony československých Němců.

0 0
možnosti
JB

27. 9. 2018 20:45

Pánové a soudruzi, tak jsem si tu zaprovokoval a musím jít.

Ale nebojte se nakonec to československo ubráníme.

0 0
možnosti
RT

27. 9. 2018 20:44

"...chteli, mohli, tudiz meli."

Ano.

0 0
možnosti
JK

27. 9. 2018 20:10

1918 jakýsi úspěšný start, i ten běh do 38 nebyl bez zádrhelů. Ale pak již jen jízda z kopce kterou neskutečně zrychlil Mrakodrap a tatíček zakladatel ODS.

0 0
možnosti
MP

27. 9. 2018 21:52

Co to hulíte?

0 0
možnosti
VN

27. 9. 2018 19:59

Článek úspěšně utajil jednu podstatnou skutečnost - naši "spojenci" nám nejen odmítli přijít na pomoc, oni nám ZAKÁZALI se bránit.

Jak napsaly tehdejší noviny, "diktovali nám jako poraženému nepříteli" - nebo spíš jako Britové nějakému radžátku v Indii nebo náčelníkovi v Africe...

Kdybychom se tenkrát bránili, byli bychom označeni ve SN za rušitele míru a podle toho by s námi bylo zacházeno. I po válce.

Náčelník GŠ informoval Beneše, že budeme-li se bránit proti Němcům, nemá co poslat proti Polákům ani Maďarům. Poláci odmítli povolit RA průchod a Rumunsko - další "spojenec" po dlouhém váhání slíbilo, že nebude považovat za agresi přelet sovětských letadel nad dostupem rumunské PVO.

Srovnání s Poláky je směšné. 1) Jim nikdo nezakázal se bránit, jako nám a 2) co jim byla britská a francouzská "podpora" platná? Francouzi seděli v pevnostech a Britové ani nepřesunuli expediční sbor na kontinent...

0 0
možnosti
JB

27. 9. 2018 20:31

Vzhledem k tomu, že tu máte ta úkol omlouvat jakékoliv ruské (no svinárný by bylo příliš ostré,) řekněme přehmaty a vnášet do srdcí lásku k ruským bratrům, tak jako všichni takoví, neuvedete, že SSSR uznal Mnichovskou Dohodu, vypověděl československího velvyslance, uznal Slovenský stát a navázal s ním diplomatické styky.

Samozřejmě Rudá Armáda by měla chut, jak říkáte , pod záminkou pomoci ČSR obsadit část Polska a Rumunska, nakonec to stejně za spolupre s Hitlerem udělali, jenže je otázka, zda by to armáda, která nedokázala porazit malé Finsko dokázala. Přes všechny pohádky o ruské pomoci, Rusko žádné letadla nedodali, kromě předchozí zakázky, kdy sme jich pár koupili.

Další zatajování je, ža Francie a Anglie kvůli silnému protiválečnému hnutí a různým pacifistům, nemohli zbrojit. Parlamenty to armádě soustavně odmítli. Takže bojovat by mohli, ale neměli čím. Anglii to po Mnichovské dohodě došlo a podařilo se jí využít ten rok k obnovení zbrojení, Francie to nedokázala.

0 0
možnosti
JB

27. 9. 2018 19:44

Já odhaduji, že kdyby se měla obmovit základní vojenská služba, tak by všichni ti válečníci, radící k válčení, by se okanžitě začli chovat, jako francouzi tehdy a měli by řeči o míru a tom že armádu, pokud by museli sloužit, nepotřebujeme.

0 0
možnosti
VN

27. 9. 2018 20:02

Obávám se, že nejen ti.

Ale mělo by se připomínat, že sice byla zrušena ZVS - ale branná povinnost ne! Pokud by došlo na nejhorší a bylopotřeba se bránit, AČR by povolala desetitisíce branců, kteří vědí odkud to ze samopalu lítá, jen z filmů o Rambovi. To by byl masakr!

0 0
možnosti
KJ

27. 9. 2018 19:25

Historici, jděte do ři "ti. To se vám to kecá po tolika letech, kdy vám nic takového od těch grázlů německých zatím nehrozí. Už vás vidím proti té síle tehdejšího západu jak stojíte v první linii... Dzp.

0 0
možnosti
VK

27. 9. 2018 19:51

Já pro ty "německé grázly" pracuji od roku devadesát čtyři a jako zaměstnavatele si je nemohu vynachválit. Možná byste se měl zamyslet nad tím, co lze očekávat od Vás, a pak teprv dát průchod svým emocím. Hloupým, mimochodem.

0 0
možnosti