Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

100letí režiséra Otakara Vávry

Česko

NAROZENINY

PRAHA Neuvěřitelné 100. narozeniny oslaví 28. února legenda české filmové režie Otakar Vávra. Oslavy se uskuteční v prostorách pražské restaurace Mánes v rámci křtu jeho pamětí, které mapují jeho osobní i profesní život od 30. let až po současnost.

Vávrovy Paměti aneb Moje filmové 100letí mají 324 stran a bohatou fotopřílohu. Na trhu se objeví již několik dní před 28. únorem. Roli kmotra publikace předběžně přijal český prezident Václav Klaus, dalším bude režisér Jiří Menzel, který napsal do Vávrových pamětí úvodní slovo. Křest završí ohňostroj nad Vltavou.

Vávra napsal přes 80 scénářů a režíroval padesátku filmů, mezi nimi poetickou Romanci pro křídlovku či existenciální Zlatou renetu, ale i snímky poplatné komunistické ideologii.

Právě to, že sbíral tuzemské pocty za každého režimu, mu někteří vyčítají. Zároveň ale uznávají, že energický režisér s tvůrčím potenciálem, který na FAMU vychoval novou českou vlnu, je mistrem svého řemesla.

„Můj život byl s chybami, nehrdinský, ale často dost odvážný,“ napsal ve svých dřívějších pamětech Podivný život režiséra Vávry tento držitel medaile Za zásluhy či Českého lva za dlouholetý přínos domácí kinematografii.

Autor: