Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zveřejněné adresy poslanců? Kalousek zřejmě návrh nečetl, říká Rekonstrukce státu

Česko

  5:01
PRAHA - Výjimkou pro sněmovnu a další instituce z registru smluv chtěl prý Miroslav Kalousek ubránit bezpečnost zákonodárců. Jenže podle Rekonstrukce státu je jeho argument mylný. "Smlouvy poslanců ani jiných fyzických osob nejsou v zákoně vůbec zahrnuty," říká za sdružení mluvčí Nikola Hořejš.

Poslanecká sněmovna projednávala odvolání Miroslava Kalouska proti rozhodnutí mandátově imunitního výboru, který mu uložil omluvit se poslanci Ondráčkovi za slova, že byl komunistický fízl. foto: MAFRA - František Vlček

 • Do centrálního registru smluv mají povinnost zveřejňovat smlouvy kraje, větší obce, stát i další organizace. Platí pro smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun bez DPH. Navíc smlouva, která nebude v registru zveřejněná, bude neplatná. Na návrh vlády začne platit od léta 2017.

Výjimka pro instituce, kterou prosadil Miroslav Kalousek:

 • Poslanecká sněmovna
 • Senát
 • Kancelář prezidenta republiky
 • Ústavní soud
 • Nejvyšší kontrolní úřad
 • Kancelář veřejného ochránce práv

„Nemyslím si, že je dobře, aby úplně všichni věděli například kde bydlí ústavní soudci, poslanci či senátoři, protože tyto instituce pro nás mimopražské pronajímají ubytování,“ komentoval Miroslav Kalousek, proč vybojoval výjimku z registru smluv pro celkem šest institucí. „Je zde určitá míra ochrany, nezávislosti těchto osobností,“ dodal místopředseda TOP 09 v rozhovoru pro Lidovky.cz (více čtěte ZDE). Právě registr měl přitom zajistit větší kontrolu nad uzavíranými smlouvami.

Míra masochismu

Odůvodnění Kalouskova pozměňovacího návrhu

 • „Nejvyšší orgány moci zákonodárné, výkonné a soudní a některé další nejvyšší orgány nebo organizační složky státu mají vhledem ke svému zásadnímu a nezastupitelnému postavení a úkolům stanoveny v příslušných právních předpisech určité specifičnosti a odlišnosti od obecné právní úpravy, které zajišťují jejich nezávislost, nestrannost a samostatnost. Tyto požadavky je nutné zajistit i v souvislosti s přijímaným zákonem. Navrhuji proto stanovit, že na tyto orgány a organizační složky státu se povinnost zveřejňovat smlouvy, objednávky a faktury týkající se jejich činnosti a činnosti správců jejich rozpočtových kapitol nevztahuje.

Také v návrhu pozměňovacího zákona, který Kalousek předložil svým kolegům v poslanecké sněmovně, argumentuje „nezávislostí, nestranností a samostatností“ uvedených institucí. „Míra masochismu, kterou podstupujeme, prostě má svoje hranice,“ dodal ještě při projednávání normy u řečnického pultíku.

Jak ale připomíná sdružení Rekonstrukce státu, které za zákon o veřejném registru smluv dlouho bojovalo, smlouvy u fyzických osob, tedy i poslanců, pokud nejednají jako podnikatelé, se podle schválené podoby zákona zveřejňovat nebudou.

§ 3 Výjimky z povinnosti uveřejnění

 • (2) Povinnost uveřejnit prostřednictvím registru smluv se nevztahuje na a) smlouvu vzniklou v rámci právního jednání s fyzickou osobou, která jedná mimo rámec své podnikatelské činnosti; to neplatí, jde-li o převod vlastnického práva osoby uvedené v § 2 odst. 1 k hmotné nemovité věci...

„Smlouvy poslanců ani jiných fyzických osob nejsou v zákoně vůbec zahrnuty. Ani smlouvy o nájmu. Pan místopředseda zřejmě nečetl návrh příliš pečlivě, tedy na poslední chvíli preventivně zařídil výjimku, která nebyla třeba,“ uvedl mluvčí Rekonstrukce státu Nikola Hořejš.

A pokud skutečně šlo o bezpečnost zákonodárců, obava je stejně zbytečná. „Když zadám do obchodního rejstříku na internetu jméno Miroslav Kalousek, získám adresu pana poslance za 5 sekund,“ argumentuje Hořejš s tím, že zákon stejně zveřejňuje jen to, co není v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů, ani obchodním tajemstvím. „Skutečně citlivé informace by se v registru neměly objevit,“ dodává.

Odtemnění státu? Moc ne

Výsledek hlasování

 • Pro předlohu hlasovalo 116 ze 157 přítomných poslanců ze všech stran kromě KSČM.
 • Proti bylo šest komunistických poslanců a občanský demokrat Jan Zahradník.

Registr smluv coby zásadní protikorupční opatření řešila sněmovna i v minulém volebním období. Nyní návrh podala skupina 70 poslanců v čele s Janem Farským z TOP 09, projednávání nakonec trvalo rok a tři čtvrtě. Farský například navrhoval, aby se zákon vztahoval i na politické strany a hnutí, a to nejen na smlouvy, ale i na faktury a objednávky. To ale neprošlo.

Také zpravodaj zákona Jan Chvojka (ČSSD) na dotaz serveru Lidovky.cz připomněl, že schválená podoba zákona smlouvy s fyzickými podnikateli zveřejňovat nebude. „Dále návrh obsahuje pravidlo, že se v registru nesmí zveřejnit informace, jejíž poskytnutí omezují předpisy o svobodném přístupu k informacím. A ty ochranu osobních údajů ošetřují v souladu s příslušným zákonem. To znamená, že osobní údaje budou muset být ve zveřejněných smlouvách začerněny,“ vysvětlil Chvojka.

Na dotaz serveru Lidovky.cz, proč Kalousek výjimku prosadil i přesto, že o smlouvách z fyzickými osobami zákon nemluví, ale odmítl odpovědět.

Symbolické gesto

Úřady budou muset zveřejňovat smlouvy. Sněmovna a Hrad ne, dostaly výjimku

Trvalou výjimku z uveřejňování smluv mají obce a firmy, ve kterých mají většinový podíl, stejně tak i firmy s většinovým podílem státu, krajů či obcí, jejichž akcie se obchodují na burze. Tedy i energetický gigant ČEZ. Povinnost se netýká ani zdravotních pojišťoven a smluv s dalšími zdravotnickými zařízeními.

Přehledně: na co zákon o registru smluv dopadne (částky jsou uvedeny ročně).

Podle údajů Rekonstrukce státu se ale výjimka pro šestici institucí dotkne asi jednoho procenta z veřejných prostředků, které dosud nebyly zveřejňovány.

„Je to spíše symbolické gesto, které nebude mít na celkové odtemnění státu velký dopad. Politici se zákonu obecně příliš nevěnovali, protože nevěřili v jeho schválení, a na poslední chvíli se zalekli, aby se nezveřejnila jejich soukromá data,“ dodal Hořejš.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!