Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalousek nařčení z opilosti očekával a nechal se vyšetřit. Babiše nepřesvědčil

Česko

  12:02aktualizováno  17:12
PRAHA - Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl podle některých hlasů ze sněmovny při úterním jednání dolní komory pod vlivem alkoholu. Obvinění, které není prvním podobným, Kalousek odmítá. Nechal si prý v úterý udělat preventivní lékařský test na alkohol, aby mohl čelit podobným tvrzením, že ve sněmovně pil.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny foto: ČTK

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš později Kalouska obvinil z obstrukcí ve sněmovně. Dolní komora podle něj funguje podle toho, jak je místopředseda TOP 09 "nalitej“.

„Vzhledem k tomu, že ANO se stejně jako doktor (David) Rath uchyluje k těmto podlým pomluvám, tak jsem to čekal. Já jsem skutečně tohle čekal, takže jsem dokonce odpoledne požádal o lékařské vyšetření, které mám k dispozici k nahlédnutí,“ konstatoval s tím, že zkouška na alkohol byla negativní.

Babiš: Sněmovna funguje podle toho, jak je nalitej

Kalousek, kterého v minulosti z vystupování pod vlivem alkoholu obvinil třeba ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, takový test prý nepodstoupil poprvé. „Nemám v úmyslu s tím seznamovat média, ale pokud by kdokoliv z mých kolegů měl pocit, že jsem nebyl v pořádku, tak mám lékařskou zprávu, která říká opak,“ podotkl.

Kalousek mluví o cenzuře. MF Dnes to odmítá

Babiše ale rozhodně nepřesvědčil. „Já myslím, že všichni ho vidíme zblízka, víme, co dělá. Je to směšné, protože je to jednoznačné,“ řekl novinářům. Alkohol je podle Babiše Kalouskův osobní problém, ale neměl by kvůli němu blokovat chod Sněmovny.

„Ona funguje podle toho, jak je pan Kalousek nalitej, kolik toho alkoholu vypil a jestli jde na koncert. Když jde na koncert, tak se nedělá po 19. hodině, když nejde na koncert, tak se může pracovat,“ uvedl Babiš v době, kdy Kalousek desítky minut vystupoval k jednomu z koaličních návrhů týkajících se hazardu. Podle ministra financí tím chce místopředseda TOP 09 zabránit tomu, aby hazardní firmy musely od příštího roku platit vyšší daně.

Léky proti zánětu nervu

„Naši partneři budou muset pochopit, že jednoduše nemůžeme brát ohled na opozici, jak je dlouholetou tradicí tradičních politických stran,“ konstatoval Babiš, podle něhož Kalousek drží v šachu celou Sněmovnu.

Jeden z Kalouskových stranických kolegů řekl, že vystupování místopředsedy TOP 09 mohou ovlivnit silné léky, které prý bere kvůli zánětu trojklaného nervu. Kalousek to ve středu komentovat nechtěl.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že si nemyslí, že by Kalousek byl v úterý opilý. Podotkl ale, že mu chování místopředsedy TOP 09 připadá podivné pořád.

Úvodní kolo jednání sněmovna nedokončila. Nejvíc protahoval Kalousek:

 • Sněmovna ve středu ani po pěti hodinách rozpravy nedokončila úvodní kolo jednání o trojici vládních zákonů, které mají nově regulovat a zdanit hazard.
 • Rozpravu prodlužoval především předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. K řečnickému pultu se postavil po půl čtvrté a svůj projev přerušil až v pět hodin odpoledne, kdy ho nahradil jeho spolustraník František Laudát.
 • Laudát skončil po hodině a čtvrt a poté až do konce jednacího dne hovořil opět Kalousek.
 • Kalouska rozhořčilo především to, že Sněmovna zařadila na projednání poslaneckou loterijní novelu Jana Volného (ANO).
 • Poukazoval na to, že ve Sněmovně jsou i novely jiných poslanců, které ale čekají na projednání mnohem déle. Koalice tak podle něj vytváří různé kategorie poslanců.
 • Volného návrh, který od příštího roku zvyšuje odvody z hazardu z nynějších 20 na 25 procent lze podle Kalouska zapracovat do vládní předlohy tak, aby platil už od příštího roku. Vládní návrhy mají platit od roku 2017. Ujišťoval však, že jeho strana vládní návrhy regulace hazardu podporuje.
 • Novou úpravu hazardu obsahuje trojice vládních předloh. První z nich je návrh zákona o hazardních hrách, druhá upravuje zdanění a třetí mění platné zákony.
Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...