Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akce záchod proběhla bez kamer

Česko

Předsednictví Česka EU

BRUSEL Bulharský díl Entropy po týdnu zmizel. Češi vyšli vstříc požadavku vlády v Sofii, aby turecký záchod zobrazující v Černého plastice Bulharsko byl odstraněn. Udělali tak v noci na dnešek. Zda však byla země jen zakryta, nebo vyjmuta ze skládačky, to nebylo možné včera ověřit. Češi totiž nechali Entropu upravit za vyloučení veřejnosti.

Jeden z technických pracovníků bruselské Rady ministrů, kde dílo visí, včera pozdě večer řekl čekajícím novinářům, že personál dostal instrukci upravit Entropu až poté, co se budova zavře. „České předsednictví si nepřálo žádné natáčení a žádné fotografování během demontáže. Máme to udělat, až budou všichni pryč,“ sdělil zaměstnanec rady, který nechtěl být jmenován. Bulharský díl měl být podle něj jen zakryt kusem látky.

„Uděláme to teď v noci; vy se přijďte podívat v 7.30 ráno.“ V tento čas se budova otevírá.

Že k vyhovění bulharské žádosti dojde, napověděla vysokozdvižná plošina, která se včera po čtvrté odpoledne objevila pod dílem. Celé hodiny se nicméně nedělo nic a ani česká ambasáda při EU, ani rada nedaly k věci žádný komentář.

Přistavení stroje předcházela anabáze, která nem ě l a daleko od frašky: Bulhaři nařkli Čechy, že s odstraněním sporné části záměrně otálejí. „Češi nám slíbili, že bulharský díl odstraní už dnes, a nic,“ stěžovala si odpoledne mluvčí bulharské mise při unii Betina Žotevová. „Prý ale musí počkat na jeřáb. Češi mají evidentně problém sehnat jeřáb,“ rýpla si.

Po týdnu existence se o Entropu údajně začínají zajímat zahraniční kulturní domy. Prestižní lisabonská Gulbenkianova nadace, majitel význačné sbírky výtvarných děl, měla podle zpráv kolujících v pražských uměleckých kruzích projevit zájem o odkoupení Entropy údajně za dva miliony eur. Mluvčí nadace to však popřela. „Nikdy jsme neměli zájem o plastiky a nemáme takový záměr ani teď,“ sdělila LN Elisabete Caramelo. Zda se na autory díla obrátila jiná instituce, okomentoval David Černý takto: „Zatím nekomentuji.“

O autorovi| (od stálé zpravodajky LN)

Autor: