Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko záchody nesundalo, zakrylo je

Svět

  8:24
BRUSEL - Česko dnes v noci vyhovělo Bulharsku a zakrylo bulharskou část kontroverzní plastiky Entropa. Instalace, proti které se Sofia ostře ohradila, od minulého týdne visí v bruselské budově Rady Evropské unie a je výrazným symbolem nynějšího českého předsednictví EU.

Záchody na mapě Bulharska jsou zakryty černou látkou. foto: AFP

Bulharská část plastiky, na níž je země zobrazena jako stát tureckých záchodů, je nyní obalena černou látkou. K zakrytí došlo podle informací asi ve tři hodiny v noci.

"Je to směšné. Příště zakryjí Francii, potom třeba Německo," řekla dnes ráno belgická pracovnice úřadu, která přišla do práce před osmou hodinou. Francie je v instalaci "ozdobena" velkou vlajkou s nápisem "stávka" a Německo je protkáno sítí dálnic. Jejich uspořádání ovšem někomu připomíná hákový kříž případně neonacistický symbol - číslo 18.
Bulharsko v plastice Davida Černého

"Jsem rád, že to zakryli. Celá ta věc se mi nelíbí," dodává naopak řecký pracovník rady. Plastika z dílny českého výtvarníka Davida Černého se strefuje do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky. Například Nizozemsko známé tím, že jeho značná část území leží pod hladinou moře za pobřežními hrázemi a že v něm žije řada přistěhovalců, je vyobrazeno jako zatopená země, z níž vykukují jen minarety.


Černý původně tvrdil, že skládačku zabývající se stereotypy spojovanými se zeměmi evropské sedmadvacítky vytvořili umělci ze všech členských zemí unie. Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika dalšími umělci.

Za mystifikaci se ve čtvrtek během slavnostního předvedení projektu omluvil vedle vicepremiéra Alexandra Vondry i sám Černý.

Autor: