Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté vyvěsili na elektrárně další část transparentu: Již brzy mimo provoz

Česko

  17:16
CHVALETICE - Aktivisté Greenpeace vyvěsili na elektrárně Chvaletice v úterý druhou část transparentu, o znění lidé hlasovali na Facebooku. Celý nápis zní Již brzy mimo provoz.

Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo 3. října ráno jedenáct aktivistů ekologické organizace Greenpeace. foto: ČTK

Na chladicí věži elektrárny jsou aktivisté Greenpeace již od pondělka. Protestují tím proti modernizaci a prodloužení provozu elektrárny, což podle nich přinese další zhoršení životního prostředí.

Aktivisté Greenpeace jsou již druhý den na věži elektrárny Chvaletice

Vyvěšení druhé části transparentu v úterý přihlíželo jen několik kolemjedoucích automobilistů. V pondělí při vyvěšování první části se před elektrárnou shromáždilo několik stovek dělníků a zaměstnanců podniku.

Aktivisté ve Chvaleticích dál zůstávají. Kolem věže ještě chtějí ovinout červenobílou pásku s jmény lidí, kteří na internetu podepsali petici NeChvaletice.

Severní energetická, která elektrárnu vlastní, vyčísluje škody způsobené počínáním aktivistů. Podle mluvčí společnosti Gabriely Sáričkové Benešové jde řádově o miliony korun, v případě poškození pláště chladicí věže by to byly i desítky milionů.

Aktivisté obsadili komín elektrárny Chvaletice. Chtějí tam být i několik dní

Škody naznačené společností Severní energetická zpochybnil akvitista Robert Hrdina ve videu umístěném na facebooku. „Tím, že vrtáte do takhle obrovské železobetonové stavby díry akumulátorovou vrtačkou, ji nemůžete nijak poškodit, to je nesmysl, který má vést k tomu, aby se odvedla pozornost od skutečného problému,“ uvedl Hrdina.

Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 podstupují modernizaci zhruba za 2,5 miliardy korun, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.

Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo 3. října ráno jedenáct aktivistů...
Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo 3. října ráno jedenáct aktivistů...
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!