Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Smetkovi pomocníci z H-Systemu uniknou trestu, pomohla jim amnestie

Česko

  0:01aktualizováno  10:29
PRAHA - Vrcholní manažeři vytunelovaného H-Systemu díky prezidentské amnestii uniknou trestu. Trestní řízení se totiž táhne více než osm let, a to je jedna z podmínek zahlazení škraloupu. Hana Marvanová navíc upozornila v rozhovoru pro server Lidovky.cz na to, že poškození klienti tím přišli o možnost odškodnění. Za H-Systemem zůstalo přes tisíc poškozených a miliardová černá díra.

Představitelé H-Systemu - Jaroslav Vítek (druhý zprava) a Jaroslav Eliáš (vlevo). foto: ČTK

"Nevěřím svým očím. Amnestie nemá vyvolávat nějakou nespravedlnost ve společnosti. Amnestie by se měla týkat spíše bagatelních věcí, u kterých je otázka, zda to má být vůbec trestní čin," rozčiluje se advokátka Hana Marvanová, která posledních několik let hájí u soudů práva podvedených klientů tunelu jménem H-System.

Další události z on-line reportáže naleznete ZDE

Zlobí ji především to, že trestní řízení se táhne tak dlouho kvůli obstrukcím obviněných. "Jeden z nich se třeba nedostavoval vůbec k hlavnímu líčení, což byla podle vrchního soudu překážka k odsouzení," podotýká pro server Lidovky.cz Marvanová.

Čistí manažeři

Nic to nemění na tom, že prezidentská amnestie teď Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu zbavuje jakékoli viny. Trojici manažerů H-Systemu sice nejprve pražský městský soud poslal za účast na miliardovém podvodu za mříže. Odvolací Vrchní soud jim ale loni tresty snížil a uložil jen podmínky s důvodem, že trestní řízení probíhá již dlouho.

ČTĚTE TAKÉ:

Jediným odsouzeným tak zůstane strůjce podvodu Petr Smetka, který si ve vězení odpykává dvanáctiletý trest. Vrchní soud odůvodnil snížení trestu tím, že manažeři sice selhali, ale vina trojice mužů je podstatně menší než provinění šéfa projektu.

'Klaus posvětil vyhýbání se soudu"

Zástupkyně poškozených klientů H-Systemu Hana Marvanová byla prezidentskou amnestií velmi překvapena. "Já nevěřím svým očím. Amnestie nemá vyvolávat nějakou nespravedlnost ve společnosti. Amnestie by se měla týkat spíše bagatelních věcí, u kterých je otázka, zda to má být vůbec trestní čin," říká Marvanová. Podle ní vztahovat amnestii takhle široce je chybné, navíc ve spojení s tím, že sami pachatelé prodlužují trestní řízení vyhýbáním se díky různým zdravotním posudkům soudu. "A tady tohle vlastně pan prezident svou amnestií posvětil," dodává Marvanová.

Další jednání Vrchního soudu mělo proběhnout nyní v únoru, ale kvůli novoroční prezidentské milosti se tak již nestane. Soudy kauzu řeší od roku 2000, vztahuje se na něj tedy Článek II, který trestní stíhání delší než osm let zastavuje. Navíc sazba za podvod je podle zákoníku 10 let, vyhovuje tak i podmínka amnestie o délce trestu.

Podvedení bez peněz

"Z amnestie plyne, že trestní řízení se zastavuje a poškození klienti tím pádem nebudou mít ani v ruce rozsudek, podle kterého jsou pachatelé povinni zaplatit škodu," říká Marvanová. 1095 poškozených lidí tak nebudou mít na miliardovou škodu nárok.

Rozsáhlý podvod spojený s projektem levného bydlení měl zájemcům zajistit stavbu a převod bytů a domků v okolí Prahy. Každý z klientů zaplatil za smlouvy v průměru milion korun. Hlava H-Systemu Petr Smetka ale peníze převáděl na jiné společnosti a firma do roku 1997, kdy zkrachovala, stihla dokončit pouze 34 rodinných domů.

Smetka nastoupil do vězení v září 2006, soud mu nařídil i povinnost nahradit škodu. Podle Marvanové ale okradeným lidem nic nezaplatil. Letos Smetka neúspěšně žádal o podmínečné propuštění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!