Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klausova amnestie: na seznamu je pirát Trpišovský i Jiří Pomeje

Česko

  18:11aktualizováno  18:22
Prezidentská amnestie potěší tisíce bezejmených vězňů. Radovat se však zřejmě budou i aktéři sledovaných kauz: pirát Aleš Trpišovský, zkrachovalý producent Jiří Pomeje či někdejší fotbalový bafuňář František Chvalovský.

Jiří Pomeje a Aleš Trpišovský foto: Lidovky.cz

Krátce po vyhlášení prezidentské amnestie začala Vězeňská služba prověřovat, kterých vězňů se týká. Už ve středu by totiž vězeňské brány měli opustit všichni, kterých se týká, a mohou jich být tisíce. Klaus prominul některé nevykonané nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavil některá trestní stíhání.

Překvapené věznice

Amnestie by se například podle odhadu prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka mohla týkat až tisícovek lidí. Z mediálně sledovaných případů to může být například pirát z D1 Aleš Trpišovský, který vyfasoval dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici.

Herec Jiří Pomeje u soudu

Tomáš Skuhravý.

V úvahu také připadá pravomocných 18 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu tří let za poškozování věřitele pro herce a producenta Jiřího Pomeje, nebo případ bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Skuhravého, který byl odsouzen k dvouleté podmínce kvůli podvodu s autem. Podle Aktuálně.cz by mělo být zastaveno i stíhání někdejšího šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského.

Věznice, které rozhodnutí Klause v den státního svátku překvapilo, zjišťují, na kolik lidí se amnestie vztahuje. "Svoláváme vedoucí příslušných úseků, bude to práce přinejmenším na celou noc. Musíme vygenerovat ty, kterých se amnestie týká, a ti budou ve středu propuštěni," řekl první náměstek generálního ředitele vězeňské služby Marian Prokeš. V České republice je nyní zhruba 23.000 vězňů.

Rozhodovat bude soud

Podle mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové má vězeňská služba za úkol předložení spisových materiálů, kterých by se mohlo Klausovo rozhodnutí týkat, o propuštění konkrétních lidí ještě rozhodne soud.

Ministerstvo spravedlnosti podle mluvčí úřadu Štěpánky Čechové sestavilo kvůli amnestiím pracovní skupinu, kterou vede náměstek Daniel Volák. Soudy musí v návaznosti na vězeňskou službu vycházet z účinnosti rozhodnutí, tedy data 2. ledna. "Budeme dělat vše proto, aby se termíny dodržely," řekl mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Lhotáková dodala, že soudy budou v případech rozhodovat bez průtahů.

Podle textu amnestie prezident například promíjí nepodmíněné tresty uložené na jeden rok a méně, s podmínkami i některé delší. Hlava státu dále promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky lidem, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus také nařídil, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let. Nařízení se dotýká trestných činů, za které zákoník stanovuje trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. Výjimkou z prezidentova nařízení jsou trestní stíhání proti uprchlému.

Hlava státu promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud za ně byl uložen trest nepřevyšující 24 měsíců a zároveň nebyl trest uložen za zločin, při němž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo za zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...