Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Anglán mezi žabožrouty

Česko

Paul West je mladý britský manažer, kterého si najala francouzská firma, aby v Paříži připravil projekt řetězce anglických čajoven. To je vlastně celá zápletka humoristického románu Stepehena Clarka, jenž je podle upoutávky na deskách „téměř pravdivým záznamem událostí“, které se autorovi přihodily během roku, kdy začal působit jako novinář ve Francii.

Westův pracovní tým se skládá z lidí, kteří neumějí moc anglicky nebo hovoří s nesrozumitelným jižanským přízvukem. West zase naopak neumí moc francouzsky, takže autor může rozehrát sadu komických dialogů podle vzoru Lea Rostena. U toho ovšem nezůstává. Utahuje si z francouzských gastronomických a konverzačních rituálů, z pokrytectví Francouzů, z jejich zvláštního vztahu k práci, posmívá se jejich národnímu hobby - stávkování, byrokratičnosti a tak dále. Nutno říci, že dělat si legraci z Francouzů skutečně není příliš obtížné.

Vypravěč potkává několik Francouzek, pozná více podob francouzské lásky, nakonec se zamiluje, přechytračí svého vychytralého šéfa a - jak pozorují zejména jeho příbuzní na Ostrově - trochu se pofrancouzští. Například si již nedovede jako žádný Francouz představit, že by někdo krájel hlávkový salát nožem.

Nad opravdu zábavnou knihou Stephena Clarka lze jen vyslovit politování, že metla politické korektnosti vypudila zesměšňování sousedních národů někam do literárního undergroundu. Jaký lepší materiál na bestseller si lze představit, než odjet na rok pracovat do Varšavy nebo Vídně?

Merde! Rok v Paříži

Stephen Clarke Přeložil Richard Podaný Vydalo nakladatelství Albatros, Praha 2007. 264 strany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!