Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Ať rodiče nejezdí autem, EU straší žáky vedrem

Evropa

  14:00
PRAHA - „Ve městě Merlin je nezvyklé horko a vědci jsou znepokojeni! Domnívají se, že tuto vlnu horka způsobily změny podnebí. Pohotovostní služba vyzývá ke zvýšené opatrnosti!" Dramatický popis změny životního prostředí nepochází z médií, ale z publikace, kterou pod názvem To strašné vedro! šíří Evropská komise mezi nejmladší školáky všech unijních států včetně Česka.

Ukázka z publikace 'To strašné vedro!' foto: EU

Hlavní hrdinou příběhu je klučina Tom, který pomůže hasičům zachránit město před šířícím se požárem. V průběhu zákroku se od nich dozvídá, jak špatně na tom planeta je. "... problém je, že na světě je čím dál větší teplo. Podnebí se mění, takže přicházejí vlny horka jako tahle. A vichřice, povodně a všechny možné přírodní katastrofy! Tají ledy na severním a jižním pólu či ledovce ve velehorách, třeba v Alpách," zní sugestivní výklad velitele hasičů.

Ukázka z publikace 'To strašné vedro!'

Aby Tom předešel ničení Země, má "požádat rodiče, aby nejezdili autem, zavírat okna, když se doma topí, či zhasínat před odchodem z­bytu světla". Jen lidé, kteří toto dodržují, jsou podle příručky opravdoví hrdinové.

Ukázka z publikace 'To strašné vedro!'