Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Až 3,5 roku vězení požaduje jihlavský státní zástupce pro Vitáskovou

Bývalá místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Renáta Vesecká... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Renáta Vesecká... | foto: ČTK

Jihlava Jihlavský státní zástupce požaduje pro Alenu Vitáskovou, bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ), nepodmíněný trest 3,5 roku vězení. Jmenováním Renáty Vesecké místopředsedkyní úřadu podle něho porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila své pravomoci. Vitáskové obhájce žádá zproštění obžaloby. Rozhodnutí soudu má zaznít 21. listopadu.

Soudní jednání ve středu pokračovalo bez přítomnosti Vitáskové, která se podle žaloby dopustila trestného činu, když jmenovala Veseckou místopředsedkyní úřadu, aniž by Vesecká měla potřebnou praxi v oboru. Vesecká, která ve středu vypovídala, označila za svou praxi v energetice řešení trestních a správních věcí subjektů, které se energetikou zabývají. Aby to mohl soud ověřit, požádal už dřív ministerstvo spravedlnosti a nejvyšší státní zastupitelství o zproštění mlčenlivosti v již ukončených případech.

Vitáskové obhájce Tomáš Gřivna v závěrečné řeči uvedl, že Vitásková takovou možnost jako soud neměla, proto se spolehla jen na tvrzení Vesecké, že potřebnou praxi má. Uvedl také, že ani jiní místopředsedové úřadu v minulosti jinou než právní praxi neměli.

Odklad na konec listopadu

Státní zástupce Kamil Špelda v žalobě označil mzdu Vesecké za značnou škodu, která úřadu vznikla, když funkci vykonávala neoprávněně. Praxi Vesecké v energetice zpochybnil. Advokáti, státní zástupci ani soudci podle něho nezískávají praxi v oborech, kterých se týkají případy jejich právní praxe.

Po závěrečných řečech rozhodl soudce Zdeněk Chalupa nevyužít původně určený termín 15. listopadu k dalšímu jednání. Zazněly nové argumenty, se kterými se soud ještě musí seznámit, není dobré věc uspěchat, řekl. Vynesení rozsudku proto odložil na 21. listopadu.

Soudní řízení začalo v roce 2016. Vitásková stála v čele úřadu v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015.

Na jaře letošního roku zamítl Ústavní soud stížnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a jeho bývalé předsedkyně Vitáskové proti policejním prohlídkám. Odehrály se v roce 2015 v souvislosti se stíháním Vitáskové kvůli jmenování Vesecké.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.