Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neviditelný bombardér i legendární B-52. Proklikejte si detailní fotografie i se zajímavostmi

Česko

  9:00
OSTRAVA/PRAHA - Ostrava opět zažije velkou slávu. Největší vojenské letectvo na světě - US Air Force - používá tři typy strategických bombardérů. Hned dva z nich, „létající babička“ B-52 a modernější nadzvukový stroj B-1B Lancer jsou hlavní ozdobou Dnů NATO v Ostravě, které začínají v sobotu. Projděte si zajímavé detaily.

Boeing B-1 Lancer foto: Lidovky.cz

V roce 1952 vládnul Sovětskému svazu a půlce světa Josif V. Stalin, na Pražském hradě seděl Klement Gottwald. A za velkou louží od startovací dráhy poprvé odlepil prototyp stroje, který později vstoupil do dějin letectví jako B-52 Stratofortress. Do služby vstoupil o tři roky později a setrval v ní dodnes. Zajímavé detaily legendárního stroje si můžete projít níže.

Druhou hlavní hvězdou mezi bombardéry v Ostravě je B-1B Lancer, který umí být neviditelný pro radary. Tento typ se divákům v Česku ukáže vůbec poprvé. Předseda sdružení Jagello 2000 - které organizuje ostravské Dny NATO - Zbyněk Pavlačík uvedl, že o účast tohoto nadzvukového strategického bombardéru s měnitelnou geometrií křídel usilovali několik let. „Je nutné však mít na paměti, že tento stroj se na Mošnově představí jen díky bezpečnostní spolupráci našich zemí, která v tomto případě znamená zapojení tohoto letounu do cvičení Ample Strike pořádaného českou armádou,“ uvedl Pavlačík.

B-1B bude prvním letadlem s technologií stealth, který bude na Dnech NATO k vidění. „Díky tomu si jej však návštěvníci akce budou moci prohlédnout mnohem lépe než obsluha radarů,“ usmíval se Pavlačík. B-1B Lancer byl původně vyvinut k provádění jaderných útoků na území tehdejšího Sovětského svazu. Dnes tvoří společně s bombardéry B-2 a B-52 páteř amerického strategického letectva. Do Mošnova přiletěl ze základny ve Fairfordu v Anglii.

Bombardér B-52
Diváci v Mošnově měli příležitost vidět bombardér B-52 v celé kráse

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich účastní rekordních 21 zemí, speciální partnerskou zemí je letos Německo. Podle organizátorů je připraven nejbohatší program v historii. Lidé uvidí například konvertoplán CV-22B Osprey, letoun KC-135 Stratotanker pro doplňování paliva za letu, speciální ženskou jednotku jordánské armády v akci a řadu dalších dynamických ukázek. Celkem bude k vidění přes 250 kusů techniky. Na akci je vstup zdarma.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...