Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš představil vizi do roku 2035. Prý se inspiroval Baťou

Česko

  15:16aktualizováno  16:12
Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve čtvrtek v Praze oficiálně představil vizi Česka do roku 2035. Při jejím sestavování se inspiroval Janem Antonínem Baťou, prohlásil při křtu knihy O čem sním, když náhodou spím. Ve vizi píše o stavbě vysokorychlostní železnice a dálnic, o omezení počtu poslanců nebo o zavedení přímé volby starostů.

Andrej Babiš představil vizi Česka do roku 2035. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Babiš prohlásil, že nápad s vytvořením vize měl on, na sepsání knihy se ale podílely desítky lidí. Inspiraci pro některé části Babiš čerpal i od příspěvků zhruba 30 000 lidí, kteří se zapojili do internetového projektu hnutí ANO Chceme lepší Česko.

Ve zhruba třísetstránkové publikaci Babiš mimo jiné píše o tom, že za 18 let by Česko měla propojit moderní dopravní infrastruktura a že v energetice by měla země spoléhat na jadernou energii a obnovitelné zdroje. Budoucnost podle něj bude vyžadovat, aby Češi mluvili plynně anglicky a většina z nich uměla programovat.

Šéf ANO také chce zlepšit dostupnost zdravotní péče a zajistit, aby průměrné důchody dosahovaly 70 procent průměrné mzdy. Píše i o potřebě omezit byrokracii pomocí digitalizace státní správy nebo o podpoře sportu a kultury. V této souvislosti na křtu knihy zmínil záměr vybudovat v Praze muzeum pro Muchovu Slovanskou epopej.

Babiš při prezentaci knihy.
Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím.

Babiš zmínil také potřebu zvýšit investice. Kvůli tomu by podle něj měl vzniknout registr potřebných investic, do kterého by starostové vkládali své požadavky a na jehož základě by stát určoval, kam své prostředky vloží.

Babiš chce reformovat politický systém. Mluvil například o omezení počtu poslanců a počtu ministerstev. Také chce zavést přímou volbu starostů, kteří by se neopírali o volené radní, ale o profesionální úřednický aparát. „Jsou tam úředníci a lidé si zvolí starostu, a ten tu obec, to město bude řídit jako rodinnou firmu. Lidi na něj uvidí a potom ho za čtyři roky možná zvolí znovu, nebo ho nezvolí,“ řekl.

Na tiskové konferenci Babiš doplnil, že by chtěl i změnit legislativní proces. „Musíme legislativní proces odpolitizovat, že nebude ministr na legislativní radě vlády. Že Sněmovna bude zákony přijímat rychle,“ řekl s tím, že by měla být omezena doba pro projednávání zákonů. Také by podle něj neměly v budoucnu neprojednané zákony s koncem volebního období takzvaně padat pod stůl, ale poslanci by měli mít možnost vrátit se k nim po volbách a v jejich projednávání pokračovat.

Předseda ANO vyjádřil přesvědčení, že některé části jeho vize by bylo možné realizovat už v příštím volebním období. „Jde o to, aby s tou vizí se ztotožnila veškerá politická garnitura,“ řekl.

Na slavnostní představení knihy dorazilo několik politiků hnutí ANO. Mezi asi šesti desítkami hostů byli mimo jiné ministři spravedlnosti a dopravy Robert Pelikán a Dan Ťok, pražská primátorka Adriana Krnáčová nebo poslanec Bohuslav Chalupa.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat