Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Babiš vyhlásil výběrové řízení na ředitele úřadu pro kyberbezpečnost, původní šéf Navrátil skončil v prosinci

Česko

  14:29
Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Bývalý šéf NÚKIB Dušan Navrátil. foto: Marie Stránská, MAFRA

Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách vlády. Uchazeč, který uspěje v řízení před sedmičlennou komisí, by měl nastoupit k 1. dubnu. Parametry výběru nástupce v prosinci odvolaného ředitele Dušana Navrátila schválila v pondělí vláda.

Zájemci o funkci mají příležitost podávat přihlášky do 28. února. Předložit musí lustrační osvědčení a disponovat prověrkou na stupeň důvěrné, před rozhodnutím o jmenování už musí dosáhnout na stupeň přísně tajné. Kabinet požaduje také to, aby zájemci o funkci v posledních 15 letech strávili alespoň pět v řídicí funkci a ovládali na komunikativní úrovni anglický jazyk. Vedle motivačního dopisu je povinnou součástí přihlášky i zpracovaná koncepce rozvoje NÚKIB v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Bezpečnostní rada se bude zabývat červnovým kybernetickým útokem na ministerstvo zahraničí

Kabinet do výběrové komise už před Vánoci nominoval ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Marka Šimandla a Vojenského zpravodajství Jana Berouna. V komisi je i vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a odborný náměstek ministerstva vnitra Jiří Nováček. Opozici budou v komisi zastupovat místopředsedkyně poslanců ODS Jana Černochová a internetový publicista Patrick Zandl.

Šéfa NÚKIB by za opozici mohli vybírat Černochová a Zandl

Vláda o odvolání Navrátila rozhodla v polovině prosince. Babiš krok zdůvodnil jeho nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi. NÚKIB do jmenování nového ředitele vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd.

NÚKIB vznikl v létě 2017 vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Jako centrální správní orgán má na starost kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů. Zabývá se i neveřejnými službami v rámci družicového systému Galileo. Bývalý poslanec a šéf NBÚ Navrátil vedl úřad od jeho vzniku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!