Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfa NÚKIB by za opozici mohli vybírat Černochová a Zandl

Poslankyně ODS Jana Černochová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně ODS Jana Černochová. | foto: ČTK

Praha V komisi, která po odvolání Dušana Navrátila vybere nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), by mohli zastupovat opozici poslankyně Jana Černochová (ODS) a zastupitel Brandýsu nad Labem - Staré Boleslavi Patrick Zandl (Piráti).

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že dvojici zástupců opozičních stran nominuje do sedmičlenné komise na nejbližším jednání vlády v pondělí 6. ledna.

Vláda o odvolání Navrátila rozhodla toto pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) krok zdůvodnil jeho nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi. NÚKIB do jmenování nového ředitele vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd. Babiš uvedl, že Navrátilova nástupce vybere ve výběrovém řízení sedmičlenná komise, kde budou dvě místa vyhrazena pro opozici.

Místopředsedkyně poslanců ODS Černochová je předsedkyní sněmovního výboru pro obranu a členkou výboru pro bezpečnost. „Od nového ředitele budu očekávat kontinuitu v dobré práci, kterou NÚKIB odváděl již za ředitele Navrátila. Pod jeho vedením se úřad stal mezinárodně uznávaným pracovištěm, které profesionálně odvádělo a odvádí svou práci,“ napsala Černochová. Je zapotřebí, aby šlo o nestrannou osobu, která na dobrou práci a pověst úřadu naváže a bude ji rozvíjet, dodala.

Internetový publicista Zandl je od loňského roku zastupitelem za Piráty v Brandýsu nad Labem - Staré Boleslavi. „Jsem rád, že za demokratické opoziční strany byla nalezena takto rychle pohodová shoda,“ sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Dodal, že Zandl v posledních letech vedl projekty zaměřené na kyberbezpečnost ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým, sdružením CESNET a NÚKIB. „Pro zahraniční telekomunikační operátory v posledních deseti letech pracoval na projektech zabezpečení mobilních sítí,“ dodal.

Vláda do komise jmenovala ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Marka Šimandla a Vojenského zpravodajství Jana Berouna. V komisi bude i vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a odborný náměstek ministerstva vnitra Jiří Nováček. iROZHLAS.cz ve středu uvedl, že Navrátil členy vlády žádal, aby byl také jedním z členů komise za vládu. „Ale pravděpodobně pozdě, protože mezitím jsem se dozvěděl, že členové už byli jmenováni,“ řekl.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...