Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bagry rozkousávají Bubny. Podívejte se, jak vypadaly během provozu

Česko

  13:17
PRAHA - V pondělí ráno zahájila společnost CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka demolici zchátralých budov v areálu nádraží Praha-Bubny. Kulminuje tím spor mezi radnicí Prahy 7 a firmou, která hodlá na největším brownfieldu v centrální části Prahy vybudovat novou administrativní a rezidenční čtvrť.

Na místě bývalé opravárenské haly má vyrůst multifunkční komplex. foto:  Michaela Brachtlová & Jan Bezucha / Fotodokument.cz

Radnice nesouhlasí hlavně se záměrem zbourat bývalé dílny Státních drah, které jsou podle ní technickou památkou. Ze seznamu památek byly vyňaty v roce 2008. S majitelem proto probíhala jednání. Poslední schůzka, na níž se starosta Prahy 7 Jan Čižinský pokoušel demolici oddálit, se uskutečnila v sobotu.

Čižinský postoj společnosti CPI kritizuje: „Přestože ve studiích se počítalo se zachováním dílen, přesně půl roku připravovali demolici, o které však mlčeli. Nevíme o žádném důvodu, proč dílny bořit nyní. Území je ve stavební uzávěře, nic tam mnoho let nevyroste.“ Bubny podle Čižinského přijdou o jedinečnou možnost skloubit staré s novým.

Nejvýraznější stavbou areálu je devítitraktová hala, která je 65 metrů široká a...
Část vrat vedoucích do opravárenské haly v Praze - Bubny.

Historické dílny, o něž se vede spor, pocházejí z 19. století. Realitní skupina Orco Property Group získala nemovitosti v roce 2006 za 1,1 miliardy korun. Generální ředitel Orco Property Group Jiří Dedera uvedl, že demolice je v souladu s dlouhodobou strategií i řádně projednaným a schváleným záměrem.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: