Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bárta odmítl šéfovat VV. 'Musíme se semknout za Johnem'

Česko

  15:34aktualizováno  15:45
PRAHA - Vít Bárta nechce šéfovat nejmenší vládní straně. VV se podle něj musí sjednotit za stávajícím předsedou Radkem Johnem. Jedině tak mohou VV bojovat s korupcí, ale také zrádci a kmotry.

Vít Bárta ve sněmovně foto:  František Vlček, Lidové noviny

Faktický lídr VV Vít Bárta v emotivním vystoupení před novináři oznámil, že nebude usilovat o předsednický post ve VV. "Z Věcí veřejných ani Radka Johna si nikdo legraci dělat nebude," uvedl. "Ve všech rozhodnutích budu stát za Radkem Johnem," ujistil.

Podle Bárty jeho čas zatím nenastal. "Děkuji všem za důvěru, kterou jsem získal, a pevně doufám, že jejich důvěru nezklamu. Nyní se strana podle mého názorů musí sjednotit za Radkem Johnem," prohlásil bývalý ministr dopravy Vít Bárta.

Šéfa volí véčkaři

Nového lídra strany zvolí v příštích dnech registrovaní voliči VV, přičemž výsledek hlasování by měl být znám nejpozději 23. května. Podmínkou volby je, že se jí účastní minimálně 10 procent oprávněných véčkařů.

Po této volbě předsedy bude následovat konference, kde bude muset vítěz hlasování prvenství obhájit. Konference musí nového předsedu potvrdit nadpoloviční většinou hlasů přítomných. Pokud se tak nestane, musí tento předseda získat v nové volbě více než 75 procent hlasů členů strany a registrovaných příznivců. Popřípadě následuje volba zcela nová.

John prý musel opustit ministerstvo vnitra kvůli  "třem zrádcům a kmotrům". Trojice Kočí-Škárka-Huml totiž odstartovala dubnovou vládní krizi, která vyústila v jednání K12, na kterém se dohodl mimo jiné odchod Johna z ministerstva vnitra. Kočí se Škárkou obvinili Bártu  z uplácení, za což je strana vyloučila. Huml vystoupil z poslaneckého klubu VV kvůli panujícím poměrům ve straně.

Problémy vládní koalice jsou podle Bárty velmi hluboké, očekává, že na večerní K9 se tak nebudou řešit pouze personální témata. Zpochybnil taktéž možnost prosadit v současné situaci reformy. "Nedovedu si to představit, pokud nepřesvědčíme občany, že reformy nezaplatí jen ze svých peněženek, že pokud je nepřesvědčíme, že politici nekradou," dodal.

Po Bártově stažení kandidatury se tak o post předsedy VV  uchází už jen čtyři kandidáti: poslanci Radek John, Karolína Peake, Dagmar Navrátilová a Michal Babák.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat