Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bém: Já a předražené zakázky? To je gigantická sprosťárna

Česko

  18:44aktualizováno  14. března 9:30
PRAHA - Velmi ostře se ohradil bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) proti tvrzení nynějšího vedení radnice, které tvrdí, že projektová dokumentace zakázek z Bémovy éry umožňovala předražování zakázek. Tvrzení, že by se bývalé vedení pražské radnice nějak podílelo na předražených zakázkách označil Bém za gigantickou sprosťárnu.

Exprimátor Prahy Pavel Bém foto: Tomáš KristLidové noviny

Pražská radnice si nyní nechala prověřit tři namátkově zvolená výběrová řízení staveb v Radotíně, Velké Chuchli a ve Stodůlkách. A zjistila, že podle znaleckých posudků měla být cena tendru o 132 milionů korun nižší. "Zjištění, která byla v posudcích, jsou pro mě katastrofálním zklamáním," uvedl náměstek náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09). "Vypadá to, že zde jde o systémové předražování veřejných zakázek, jež nemohu tolerovat," doplnil.

Podle jiného primátorského náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09) byly tyto zakázky projektovány v minulém volebním období. "Jednalo se dlouhodobé rozkrádání veřejného majetku. Pokud bude možné ukázat na konkrétního viníka, poskytneme veškerou součinnost orgánům činným v trestním řízení," řekl Hudeček.

K TÉMATU:

Proti tomu se velmi ostře ohradil Pavel Bém, který tvrdí, že zakázky, o nichž nyní radnice hovoří, nebyly uzavřeny a podepsány, natož realizovány za minulého vedení Prahy.

"Pokud je mi známo, tak rozhodnutí o jejich vypsání bylo učiněné v polovině roku 2011. Všechny tři zakázky byly projektově zpracovány tedy v uplynulém roce. Jak asi víte, nejsem primátorem už téměř jeden a půl roku. Těžko tedy  mohu něco vědět o něčem, natož nést odpovědnost za něco, co bylo připraveno v této době. Interpretaci médií, včetně té vaší o zodpovědnosti o zodpovědnosti minulého, rozuměj Bémova, vedení považuji za neuvěřitelné, skandální a ostře se vůči němu ohrazuji. Je to gigantická sprosťárna," sdělil serveru Lidovky.cz Pavel Bém.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nynější náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09) si však stojí za svým. Lidovým novinám opakovaně potvrdil, že předražené zakázky, zejména jejich zadání, pocházejí z doby, kdy radnici v Praze ovládal Pavel Bém. "V té době začínala vznikat projektová dokumentace, tedy základ pro výběrové řízení," vysvětlil Richter.

Server Týden.cz včera napsal, že na rekonstrukci vodovodu ve Velké Chuchli dohlížela firma, jejímž bývalým jednatelem byl Jiří Toman - někdejší mocný pražský úředník - šéf Odboru městského investora. Jenže exprimátor Bém ve středu ráno upozornil, že jde pouze o shodu jmen. "Snadným pohledem na data narození zjistíte, že se jedná o dvě zcela odlišné osoby," napsal Bém.

Přehled předražených zakázek a vybraných nedostatků:

Radotín

- výstavba a modernizace vodovodní sítě, dešťové kanalizace, plynovodu a oprava komunikací v Radotíně 127,83 74,87 - nadhodnocené ceny
- v projektu se počítá s nereálným množstvím materiálu, například s třemi
vrstvami asfaltu místo jedné počítá se s nadměrným čerpáním vody, přitom podle dokumentace se voda na většině území nevyskytuje
- navržen výrazně dražší materiál (cement) než v projektu

Velká Chuchle

- rekonstrukce ulice Na Hvězdárně, výstavba dešťové a splaškové kanalizace, vodovodu, plynovodu a veřejného osvětlení 42,42 26,37 - nadhodnocené položky, umělé prodražení stavby
- komunikace jsou rozdělené do více kapitol, jejich součet neodpovídá
skutečnosti
- množství zemních vykopávek neodpovídá dokumentaci

Stodůlky

- výstavba vodovodní sítě dešťové a splaškové kanalizace, rekonstrukce ulic Vstavačová a Pod Zličínem 190,36 126,73 - nadhodnocené ceny
- na silnicích plánovány dvě vrstvy asfaltu místo jedné
- přesuny hmot jsou nadhodnoceny fiktivními neexistujícími materiály

                                                 Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy