Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém žádá premiéra: Nechte prošetřit úniky odposlechů

Jednání pražské ODS - Pavel Bém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání pražské ODS - Pavel Bém. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Bývalý primátor Pavel Bém žádá premiéra, ministra vnitra, šéfa sněmovní komise pro kontrolu služeb a ředitele BIS, aby prošetřili údajné úniky odposlechů z BIS.

Bém to uvedl v prohlášení pro média. Odmítl zároveň závěry deníku Mladá fronta Dnes, který na případ upozornil, o vlivu lobbisty Romana Janouška na řízení českého hlavního města.

ČTĚTE TAKÉ:

Deník má k dispozici odposlechy telefonátů z části roku 2007 mezi tehdejším primátorem Bémem a lobbistou Janouškem. Podle listu záznamy v roce 2009 získala agentura ABL, spojená s nynějším šéfem poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Vítem Bártou. BIS odmítla, že by materiály unikly od ní. Odposlechy podle deníku ukazují, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice města.

Bém v prohlášení jednoznačně nepotvrdil ani nevyvrátil autentičnost nahraných rozhovorů, připustil i možnost, že se jedná o falzum. Pokud by podle něj byly záznamy autentické a pořízené legálně, byl by jejich následný únik do soukromých rukou "neuvěřitelným a bezprecedentním selháním" BIS, poškozením jejího dobrého jména, porušením několika zákonů a absencí fungování hned několika kontrolních nástrojů.

Proto se Bém obrátil na premiéra Petra Nečase (ODS), ministra vnitra Jana Kubiceho, šéfa sněmovní komise pro kontrolu služeb Richarda Dolejše (ČSSD) a ředitele BIS Jiřího Langa, aby údajné úniky odposlechů prošetřili.

Sněmovní komise pro kontrolu BIS se věcí bude zabývat příští týden, ředitel Lang se má písemně vyjádřit do pátku, řekl dnes novinářům Dolejš.

'Je to pseudokauza'

Bém také poznamenal, že připravuje nezbytné právní kroky, pokud se ukáže, že odposlechy byly pořízeny legálně. Jejich přepisem a zveřejněním byl totiž podle exprimátora spáchán trestný čin.

"Pokud by se ukázalo, že se jedná o nelegálně pořízené 'odposlechy', šlo by o mnohem závažnější zásah do osobních práv a svobod a pochopitelně také o spáchání trestného činu," míní Bém. I v takovém případě plánuje právní obranu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Článek je podle někdejšího primátora "neuvěřitelnou snůškou polopravd, lží a interpretačních vývodů" postavených na několika úryvcích z nic neříkajících rozhovorů. "Kategoricky obsah i interpretaci odmítám," uvedl Bém.

Případ označil za naprosto skandální "pseudokauzu". Upozornil, že podobný způsob nakládání s osobními informacemi je v rozporu s právem každého občana na soukromí. Podle primátora se "lze dohadovat", zda zveřejněním informací nezačíná zpravodajská hra s cílem poukázat na "domnělé nešvary" v Praze a poškodit i celou současnou vládní koalici.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...