Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Benešovy dekrety jsou vyhaslé, tvrdil Zeman v minulosti

Evropa

  17:04
PRAHA - Nečekaný trumf v závěru prezidentské kampaně vytáhl Miloš Zeman - Benešovy dekrety, které dodnes zčásti dělí českou společnost. Schwarzenberg svým vyjádřením ve čtvrteční debatě České televize sklidil kritiku veřejnosti i prezidenta Klause a de facto určil směr závěru kampaně. Sám Zeman přitom před jedenácti lety tvrdil, že "Benešovy dekrety jsou vyhaslé".

Miloš Zeman v obležení novinářů foto: MAFRA, Dan Materna

Benešovy dekrety se staly jedním z hlavních témat prezidentského souboje. Karel Schwarzenberg čelí tlaku veřejnosti poté, co v duelu České televize řekl, že dnes by za odsun Němců skončil prezident Beneš před Haagským soudním tribunálem pro válečné zločiny. 

Miloš Zeman na jeho výroku vystavěl závěr své kampaně. Do pátečního duelu na televizi Prima dorazil s českou vlajkou na klopě a na národoveckou notu hrál po celý čas debaty.

Čtěte k tématu:

Sám přitom jako premiér v roce 2002 označil dekrety za vyhaslé. "Každý dokument, a Benešovy dekrety jsou takovým dokumentem, musíte posuzovat v daném historickém kontextu. Já jsem byl první politik, který jasně řekl, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé a byl jsem za to mnohokrát kritizován a přesto jsem měl odvahu to říci prostě proto, protože si myslím, že je to pravda," uvedl Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas v únoru roku 2002.

ZEMAN O PLATNOSTI DEKRETŮ:

11. dubna 2002 bylo ve společném prohlášení komisaře pro rozšíření Evropské unie Güntera Verheugena s tehdejším premiérem Zemanem uvedeno, že "...poválečné prezidentské dekrety o zbavení občanství a majetku sudetských Němců už v současnosti nemají právní účinky."

Stejnou formulací - vyhasnutím dekretů - se brání i Karel Schwarzenberg. "Chtěl jsem vyjádřit, že Benešovy dekrety jsou dnes už překonány, že jsou právně vyhaslé. Jinými slovy, co se stalo, stalo se a nelze z toho vyvozovat nějaké majetkové nároky, jak to ostatně potvrdila i česko-německá deklarace," reagoval ve svém pátečním prohlášení Schwarzenberg. 

"Žádné nároky na majetky v České republice tedy nelze vznášet. To však neznamená, že nepodléhají nějakému historickému či morálnímu zhodnocení." dodal.

SCHWARZENBERG O DEKRETECH:

Co řekl K. Schwarzenberg ve čtvrteční debatě České Televize:

"To, co jsme v roce čtyřicet pět spáchali, by dnes bylo označeno jako hrubé porušení lidských práv a vláda pana Beneše by se ocitla v Haagu."

Hlavní téma předvolebního souboje

Přestože je Zeman podle svých slov přesvědčen o tom, že Benešovy dekrety nejsou aktuálním tématem, udělal z nich hlavní bod prezidentské kampaně, v čemž mu sekunduje prezident Václav Klaus - čtěte: Klaus vstoupil do kampaně. Schwarzenberga kritizuje kvůli dekretům.

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se utkali v prezidentské debatě.

CO ŘEKLI K DEKRETŮM - VÁCLAV KLAUS:

  • "Nacistický teror, zločiny a fanatický odpor, který Němci do poslední chvíle války kladli, násilně ukončily tisícileté soužití Čechů a Němců v českých zemích a zbořily složitě budovanou důvěru a spontánní ochotu k jeho pokračování. Vzdálily nás navzájem. Odsun německého obyvatelstva z našich zemí byl logickým vyústěním této tragické kapitoly našich dějin." (24. června 2012)
  • "Všichni víme, v jaké historické chvíli Benešovy dekrety vznikly a čeho byly důsledkem - šílené, otřesné, tragické války, kterou nevyvolalo Československo." (31. května 2004)
  • "V České republice i v Německu bychom si měli umět říci: toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné." (14. března 2003)
  • "Benešovy dekrety jsou skutečně jenom nástroj, ty nejsou cíl sám o sobě...Cíl je evidentní, změnit výsledky druhé světové války... a snad i té první." (25. března 2002)

Václav Klaus už nevolí Völkl, ale lyže Head.

Zeman využil příležitosti, kdy Karel Schwarzenberg v televizní debatě udělal přesně to, co Zeman kritizoval už v roce 2002 – tedy aby lidé neposuzovali historii ze současného pohledu.

Schwarzenberg totiž prohlásil, že poválečný odsun Němců bychom dnes považovali za porušení lidských práv. Za to od Zemana schytal ostrou kritiku, která dosáhla vrcholu v páteční televizní debatě, kde na Schwarzenberga zaútočil slovy, že mluví jako Sudeťák - čtěte: Mluvíte jako Sudeťák, řekl Zeman Schwarzenbergovi.

CO ŘEKLI K DEKRETŮM - MILOŠ ZEMAN:

  • "Nelze zapomínat, že sudetští Němci byli Hitlerovou pátou kolonou, když se jednalo o zničení jediného ostrova demokracie ve střední Evropě." (rakouský týdeník Profil, 21. ledna 2002)
  • "Odsun Němců ... byl přímým důsledkem druhé světové války." (izraelský list Haarec, 18. února 2002)
  • "Jsou to podobné dokumenty, jako byly přijaty v řadě dalších evropských zemí po pádu nacismu a my nemůžeme dnešním prizmatem hodnotit ducha té doby. ... Benešovy dekrety v té době byly odpovědí na plánovanou genocidu českého národa." (Radiožurnál, 28. února 2002)
  • "V tomto smyslu byly tyto zákony jaksi jednoúčelově použity v konkrétní historické situaci, kterou nemůžeme dodatečně předělat. Protože se však tato historická skutečnost změnila, uvádí naše koncepce, že účinnost příslušných právních aktů vyhasla. Myslím si, že je to naprosto realistické konstatování, které nijak nepopírá fakt, že tyto zákony zůstávají součástí našeho právního řádu." (8. března 1999)

Miloš Zeman

Autoři: , ,