Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Mluvíte jako Sudeťák, řekl Zeman Schwarzenbergovi

Česko

  21:21aktualizováno  22:08
PRAHA - Český humor, jazyk, povaha či historie. Taková témata probrali Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v dalším televizním duelu. Selankovitou debatu rozčísl v polovině až Miloš Zeman. "Mluvíte jako Sudeťák," zaútočil na Schwarzenberga kvůli jeho slovům o Edvardu Benešovi.

Miloš Zeman (vlevo) a Karel Schwarzenberg přicházejí na debatu v televizi Prima. foto: MAFRA - Dan Materna

Početné tábory fanoušků obou kandidátů v publiku velmi hlasitě a často vyjadřovaly své sympatie bučením či skandováním. Jak změřil server Lidovky.cz, davy příznivců v hodinu a čtvrt trvající debatě protleskaly, probučely a proskandovaly celkem téměř 14 minut.

Bouřlivou náladu využil Miloš Zeman k útoku na svého konkurenta, který měl podle něj v jedné ze včerejších debat označit Edvarda Beneše kvůli odsunu Němců za válečného zločince. „Mluvíte jako Sudeťák,“ vyčetl mu, ačkoliv Schwarenberg sám popřel, že by se takto neuctivě o presidentu Benešovi vyjádřil. „Klidně se s vámi vsadím,“ trval však na svém Zeman.

Co řekl Schwarzenberg o Benešovi?

"To, co jsme v roce čtyřicet pět spáchali, by dnes bylo označeno jako hrubé porušení lidských práv a vláda pana Beneše by se ocitla v Haagu."

Hned v úvodu debaty zařadila televize Prima vzkaz od manželky prezidenta Václava Klause, která divákům doporučila volit Miloše Zemana.

Podle posledního průzkumu vede Zeman

Šance v prezidentské volbě jsou vyrovnané, lidé nyní těsně preferují bývalého premiéra Miloše Zemana. Podle průzkumu agentury ppm factum by ho v druhém kole volilo 53,7 procenta lidí - VÍCE ČTĚTE ZDE:

„Nechci, aby po mne na Pražský hrad přišla první dáma, která bude mluvit jenom německy,“ rýpla si do Schwarzenbergovy manželky žijící dlouhodobě ve Vídni - více čtěte zde.

"V roce 1948 mi taky tvrdili, že jsem zdegenerovaný"

Poté toho v debatě mnoho důležitého nezaznělo, celá diskuse se důležitých témat se příliš nedotkla. A pokud ano, nezaznělo v nich mnoho nového. Kandidáti dali k dobru několik vtipných bonmotů. Miloš Zeman asi dvě minuty vyprávěl anekdotu o kukajícím Leninovi, na kterou reagoval Karel Schwarzenberg historkou o tom, jak šel jeho otec v roce 1939 při napadení republiky Němci na Pražský hrad. A v podobném duchu se diskuse nesla nadále, jen časem přibývalo konfrontací vyprovokovaných zejména expremiérem Zemanem.

Karel Schwarzenberg zase získal publikum ve chvíli, kdy vtipně odrazil historku Miloše Zemana o údajné degeneraci rodu knížat vzpomínkou na rok 1948: „Tehdy nám také neustále připomínali, že jsem degenerovaní. Úplně jsem tady omládl,“ kontroval Schwarzenberg.

První debata očima šéfkomentátora LN - čtěte zde:

Hovořilo se též o českém humoru, o českém jazyce a o české povaze. I v průběhu této debaty si Miloš Zeman neodpustil zásahy do moderování. „Já bych udělil Karlu Schwarzenbergovi slovo,“ ozval se například po jednom z předtočených rozhovorů s osobnostmi. Většinou to však byl on, kdo hovořil, v čemž mu nezabránil ani moderátor Jan Punčochář.

V sále bylo rušno, křičelo se a skandovalo

Již po pouhém oznámení jmen obou hostů moderátorem na začátku debaty se sálem roznesl hlasitý dlouhý aplaus. Po vyřčení jména Miloše Zemana moderátorem následovalo dokonce hlasité bučení z řad jeho odpůrců, na které odpověděli příznivci jeho konkurenta sborovým skandováním.

Bouřlivé reakce publika pak provázely celou diskusi. Hlasitý aplaus doprovázený výkřiky, bučením či skandováním se ozýval doslova za každou pronesenou větou. „Zeman na Hrad! Zeman na Hrad!“, dunělo místy sálem. „Karel! Karel! Karel!“ odpovídali zpočátku příznivci knížete.

"Poprosím vás, abyste udrželi své reakce alespoň trochu v civilizovaných zemích," musel dokonce moderátor diváky umravňovat poté, co střídavě na oba kandidáty pokřikovali: "fůj" a "lháři!". "Ochranka Karla Schwarzenberga se již nadzvedávala," dodal poté.

TV Prima totiž do sálu pozvala jasně vyhraněné příznivce obou kandidátů. Oba tábory byly jasně rozeznatelné i podle odznaků na klopách sak – zatímco „fanoušci“ Karla Schwarzenberga svítili žlutými plackami s knížetem a´la punkerem, příznivci bývalého premiéra byli svorně „oplackováni“ usměvavými fotografiemi Milošem Zemana na bílém pozadí.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...