Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Česko

Češi udělali kompromis s Bruselem. Do konce července mohou beztrestně odevzdat ilegálně drženou zbraň

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Colt

Původní zpráva
Praha - Kompromis mezi evropskou směrnicí a českou legislativou přináší novela zákona o zbraních, která nabyla účinnosti s posledním lednovým dnem. Kromě upravených podmínek pro získání zbrojního průkazu či změny kategorizačního zařazení zbraní, s novelou vstupuje v platnost i takzvaná „zbraňová amnestie“. V rámci té může během následujícího půlroku kdokoliv beztrestně odevzdat ilegálně drženou zbraň nebo střelivo policii.
  5:00

Vlastnit zbraň mohou až na výjimky držitelé zbrojního průkazu, v Česku jej má asi 300 tisíc lidí

Změny v rámci novely se pak týkají především zařazení zbraní do jednotlivých kategorií, a tím i podmínek, za kterých je jejich legální vlastnictví možné. Ty bylo potřebné udělat, aby česká legislativa odpovídala evropské směrnici o zbraních z roku 2017. 

„Cílem novely je především zajištění implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/853, kterou se mění směrnice Rady 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení zbraní, nicméně obsahuje i značné množství novelizačních bodů nad rámec implementace uvedené směrnice,“ uvedl na oficiálním policejním webu ředitel Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policie České republiky Milan Prchal. K zásadním novelizačním bodům podle něj patří zejména nové kategorie zbraní A-I a C‑I, nová právní úprava ve vztahu k takzvaným nadlimitním zásobníkům, nové hlavní části zbraně, úplnému zrušení zakázaných doplňků zbraní či ničení zbraní téměř výhradně státem.

Senát schválil návrh na ústavní zakotvení práva bránit se zbraní, podle kritiků je novela nadbytečná

S novelou zákona, kterou se Česko snaží vyhovět směrnici, proti které v minulosti podalo neúspěšnou žalobu, pak přichází také půlroční zbraňová amnestie trvající do 31. července tohoto roku. Ta dává všem osobám možnost beztrestného odevzdání ilegálně držené zbraně nebo střeliva, a to kterémukoli útvaru Policie ČR. 

„Nesmí však být prokázáno, že zbraň byla použita ke spáchání trestného činu, či že je evidována jako ztracená nebo odcizená. Pokud se toto u zbrani neprokáže, je osoba, která zbraň odevzdala, oprávněna požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících k nabytí vlastnictví, držení či nošení této zbraně nebo střeliva anebo je přenechat do vlastnictví státu,“ uvedla pro server Lidovky.cz Hana Malá z odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra České republiky. 

Podle policejního prezidia pak této možnosti beztrestného odevzdání zbraní využili lidé během prvního týdne amnestie ve 111 případech. „Z toho 74 zbraní kategorie B, 37 zbraní kategorie C, a dále celkem 2406 kusů střeliva,“ uvedl pro server vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia České republiky Ondřej Moravčík.

V historii se jedná o pátou takovou amnestii, kdy nejvíce zbraní odevzdali Češi v roce 2009, šlo o rekordních 7897 nelegálně držených zbraní, mezi kterými byly i kuriózní kousky jako československý lehký kulomet ZB vzor 26, ruský těžký kulomet Gorjunov vzor 43 nebo československé pistole vzor 27 s prodlouženou hlavní na tlumič, typ vyráběný během druhé světové války. V případě, kdy lidé nevyužijí možnosti zbraňové amnestie a nalezne se u nich nelegálně držená zbraň, hrozí policie trestem odnětí svobody mezi dvěma až osmi léty.