Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

BIS: Extremisté v Česku obnovují své aktivity

Česko

  12:44
PRAHA - Pravicoví extremisté se v loňském roce po několikaletém útlumu kvůli tlaku policie a dalších úřadů opět snažili obnovit své aktivity. Scéna však stále zůstávala roztříštěná. Podle tajné služby mírně ožil i levicový extremismus kvůli frustraci občanů z politické a ekonomické situace, z dlouhodobého hlediska se však žádný velký vývoj neodehrál.

Pravicoví extremisté foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Pravici se podařilo uspořádat několik větších veřejných shromáždění, zejména v souvislosti s údajným bojem proti romské kriminalitě a kvůli atmosféře ve Šluknovském výběžku. Při akcích pravicové extremisty podporovali i obyvatelé problémových oblastí.

PSALI JSME:

"Po propadu počtu pravicověextremistických akcí s hudební produkcí v předchozích letech došlo v roce 2011 k určitému oživení v této oblasti," uvádí výroční zpráva. Několik větších koncertů se konalo v ČR, spíše se však extremisté scházeli v zahraničí, zejména v Polsku.

Nejvýraznějším pravicově orientovaným subjektem zůstala v loňském roce i přes problémy, které její fungování provázely, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Ke svému zviditelnění podle BIS používala hlavně téma sociálně nepřizpůsobivých občanů, což se jí také částečně podařilo. S jinými náměty však úspěšná nebyla.

ČTĚTE TAKÉ:

DSSS zůstala úzce propojena i s uskupením Dělnická mládež, spolupracovala rovněž s Autonomními nacionalisty, jejichž význam v loňském roce klesal.

Byla také aktivní na mezinárodním poli, pokoušela se o spolupráci s německými extremisty. "Národní odpor jako homogenní organizace de facto zanikl, jednotlivé pobočky, tvořené pouze několika jednotlivci, postupně omezily svou činnost, přičemž některé ji dokonce rovnou ukončily," napsala kontrarozvědka.

Levicoví extremisté byli loni podle BIS stejně jako pravice roztříštění, měli málo aktivních členů a nebyli schopní přilákat větší množství nových sympatizantů.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...