Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

BIS podala trestní oznámení kvůli úniku informací v kauze Rusa s ricinem. Šetří to Bradáčová

Šéf BIS Michal Koudelka. foto: ČTK

Exkluzivně
PRAHA - Podle informací webu Lidovky.cz se rozjelo masivní vyšetřování okolnosti, na základě kterých se objevila v médiích informace o důstojníku tajné služby Ruské federace, který před několika týdny přiletěl do Česka a v zavazadle měl u sebe údajně jed ricin.
  16:12

Reakce bezpečnostních složek v kauze s jedem ricin byla adekvátní, tvrdí sněmovní bezpečnostní výbor

Právě kvůli obavě o jeho použití dostali následně policejní ochranu tři komunální pražští politici – Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a také starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Trestní oznámení podala Bezpečnostní informační služba (BIS). Potvrdil to mluvčí civilní kontrarozvědky Ladislav Šticha. „Vzhledem k tomu, že v minulých dnech došlo k úniku části klasifikovaných informací, což negativně ovlivnilo naší práci, podali jsme trestní oznámení. Z dosavadního šetření vyplývá, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS,“ napsal webu Lidovky.cz Šticha.

Oznámení přistálo na stole vrchních žalobců v Praze. „Na váš dotaz nemůžeme poskytnout - vzhledem k režimu, v němž jsou veškeré informace ohledně vašeho dotazu – žádnou odpověď,“ uvedla Lenka Bradáčová, šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze. Blíže se k případu nechtěla vyjádřit. Podle informací Lidovky.cz musejí ale žalobci prověřit, zda a kdo se případně dopustil trestného činu ohrožení utajované informace .

Tomu, kdo úmyslně vyzradí nepovolané osobě utajovanou informaci klasifikovanou stupněm utajení Přísně tajné nebo Tajné, hrozí tři až osm let za mřížemi. Případ také může skončit dalším šetřením u Národního bezpečnostního úřadu, který může provinilci udělit citelnou finanční pokutu.

Skutečnost, že se případem zabývají orgány činné v trestním řízení, a to na popud BIS, naznačují, že i přes pochybnosti ohledně věrohodnosti zprávy, s níž jako první přišel týdeník Respekt 27. dubna, kontrarozvědka o podezřelém Rusovi jisté informace měla. Co přesně ale věděla, zatím jasné není. Pohyb cizích zpravodajských služeb na našem území spadá do kompetencí BIS. O svých zjištěních informuje v utajeném režimu vymezený okruh adresátů. Jsou mezi nimi premiér, ministři, prezident a další vysoce postavení státní úředníci.

Ve středu vystoupil šéf BIS Michal Koudelka na uzavřeném jednání před poslanci sněmovního výboru pro bezpečnost. Informoval je právě o kauze ricin. Poslanci jednomyslně schválili usnesení, v němž označili reakci českých bezpečnostních složek za adekvátní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!