Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Blinken se setkal s Černochovou. Pro pomoc Kyjevu je nutná podpora USA, řekla

Ministryně zahraničí Jana Černochová se na letišti v pražských Kbelích setkala s ministrem zahraničí USA Anthonym Blinkenem. Prohlédnou si vojenskou techniku a další pomoc ČR Ukrajině. (30. května 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Ministryně obrany Jana Černochová se na letišti v pražských Kbelích setkala s ministrem zahraničí USA Antonym Blinkenem. Blinken při setkání ocenil českou muniční iniciativu i další mimořádnou práci při podpoře Ukrajiny. Černochová uvedla, že pro českou pomoc Ukrajině je nezbytná podpora ze strany USA a úzká česko-americká spolupráce.
  10:51aktualizováno  11:32

Odpovědností demokratického světa je podle ní ukrajinským ozbrojeným silám poskytnout vše, co ke své obraně potřebují, řekla Černochová. Česko Ukrajině poskytlo tanky, bojová vozidla i bitevní vrtulníky, dodala.

„Nyní pracujeme na dodání statisíců kusů kriticky důležité dělostřelecké munice,“ dodala. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý řekl, že do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí EU a NATO přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí podle něj na Ukrajinu v červnu, první zásilku může země čekat v příštích dnech.

Pro pomoc Ukrajině je podle ministryně nezbytná podpora ze strany USA a úzká česko-americká spolupráce. Připomněla loňský podpis Dohody o spolupráci v oblasti obrany i nákup 24 amerických letounů F-35. „USA nám rovněž poskytly významné kompenzace za naše vojenské dodávky na Ukrajinu. Jedná se o osm vrtulníků H-1 a o finanční podporu ve výši více než 300 milionů dolarů (6,8 miliardy korun),“ uvedla Černochová. Znamená to podle ní, že díky americké podpoře může Česko modernizovat armádu.

Blinken ve svém prohlášení připomněl letošní 25. výročí vstupu ČR do NATO i 75. výročí od založení aliance. Ocenil české výdaje na obranu i vůdčí roli v mnoha ohledech včetně muniční iniciativy. „Vidíme mimořádnou práci, kterou ČR odvádí na podporu Ukrajiny,“ uvedl. Stejně jako Černochová zmínil český nákup F-35 a podpis dohody o obranné spolupráci.

Černochová s Blinkenem si po projevech na letišti ve Kbelích prohlédli vystavenou vojenskou techniku.

Autoři: ,

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...