Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bobři na Šumpersku způsobili škody za milion

Bobr evropský. foto: Shutterstock

ŠUMPERK - Bobří kolonie se z Litovelského Pomoraví, kde byli tito velcí hlodavci uměle vysazeni v letech 1991 a 1992, posouvají proti toku řek stále dál na sever. Nejseverněji žijí na řece Branné u Jindřichova a na řece Moravě v katastru obce Malá Morava.
  12:08

Po 20 letech od vysazení začíná tento přísně chráněný živočich přerůstat lidem přes hlavu. Kolem vodních toků totiž páchá značné škody, píše dnešní Šumperský a jesenický deník.

Bobří hráz je tak například i na malém potůčku nedaleko Šumperka. Zabydleli se i u Rájce, kde pokáceli jabloně, v Zábřehu u mostu před nádražím pokáceli řadu nově vysazených stromů a na Desné je lidé letos na jaře viděli i s mláďaty v Sudkově poblíž betonového mostu ve směru na Bludov.

Bobr

Bobr kácí stromy a při stavbě nor provrtává a narušuje hráze. Protože vchod do nory musí mít pod vodou, na potocích s nízkou hladinou si staví z větví a hlíny vlastní hráze napříč korytem, a voda pak zaplavuje okolní pole. "Je vidět, že bobři už osídlují i toky, které pro ně nejsou optimální. Bobřích rodin přibývá, jsou jich tady desítky a už nemají kde se usadit. Každá totiž potřebuje k životu alespoň dvoukilometrový úsek toku," řekl deníku František John, který se výzkumem bobrů řadu let zabýval.

"Potíže s bobry řeším už asi dva roky. Naposledy nám pokáceli strom tak nešikovně, že zatarasil obecní cestu. Už by se měl někdo zamyslet nad tím, jak bobry redukovat," míní starostka Sudkova Milena Sobotková.

ČTĚTE TAKÉ:

Bludovským zemědělcům bobři zase svými hrázemi zaplavili asi hektar pole. Největší škody však působí Povodí Moravy, a to na břehových porostech a na podzim, kdy si dělají zásoby na zimu. Na Šumpersku dosáhly tyto škody jen za minulý rok 413.000 korun. Dalších 633.000 Kč si vyžádá oprava poškozené hráze u Bohuslavic. "Opravy nám komplikuje fakt, že bobr je chráněný živočich, a tudíž zásah do jeho nor je zásahem do biotopu. Potřebujeme tedy získat výjimky od příslušných úřadů a stavební práce musíme složitě obhajovat," řekla listu mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Škody způsobené bobrem stejně jako dalšími chráněnými živočichy lze uplatnit u státu. Platí je ministerstvo financí. Ministerstvo životního prostředí připravuje koncepci přístupu k tomuto druhu, který je chráněn evropskou legislativou. Zvažuje třeba ochranu hrází oplocením či možnost odstranění bobřích hrází z hospodářsky užívaných míst.

Autoři: ,